Miras erkeğe kalır mı?

MaxCaulfield

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, geçenlerde bir konu açıldı miras ne olursa olsun kız çocuğa kalır erkeğe bir şey kalmaz diye. Bu doğru mu? Google'dan araştırdım karmaşık şeyler çıkıyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bazı cahil kesimlerde de kıza miras kalmaz, evli olduğu için. Miras eşit şekilde tüm çocuklara dağıtılmalı diye düşünüyorum.

Kardeşler arasında eşit bölünür Türk Hukukuna göre. İslam kurallarına göre ise 4/3'ü erkeğe kalıyordu sanırım tam bilmiyorum.
Türk hukuka göre eşit, İslami hukuka göre kız kardeşe 1 erkeğe 2 hisse verilir. Daha sonra erkek kendi hissesinin yarısını eşine verir, benzer şekilde 1 hisseli kız kardeşde evlendiğinde eşinden 1 hisse alır. Bunun sonucunda erkeklere 1 kadınlara 2 hisse düşer, tabi bu teorikte olan, gerçekte uygulayan yok.

Türk hukuka göre eşit, İslam'i hukuka göre kız kardeşe 1 erkeğe 2 hisse verilir. Daha sonra erkek kendi hissesinin yarısını eşine verir, benzer şekilde 1 hisseli kız kardeşde evlendiğinde eşinden 1 hisse alır. Bunun sonucunda erkeklere 1 kadınlara 2 hisse düşer, tabii bu teorikte olan, gerçekte uygulayan yok.

İslama göre baba veya anne yaşarken miras dağıtımında erkeğe 2 kızlara 1 baba öldükten sonra herkese eşit bir şekilde dağıtılır.

Arkadaşlar, geçenlerde bir konu açıldı miras ne olursa olsun kız çocuğa kalır erkeğe bir şey kalmaz diye.
Kardeşler eşit pay alır kanuna göre. Baba öldüyse ama anne sağ ise mirasın 1/4 kısmı anneye verilir, kalan 3/4 pay ise kardeş sayısına göre eşit bölünür. Tek çocuk varsa anne 1/4 pay alır, çocuk 3/4 pay alır.

Geri
Yukarı