ML240l v2, i7 10700KF işlemciyi soğutmuyor!

479697

Decapat
Anakartım: ASUS TUF Gaming Z490-Plus Wi-Fi
İşlemcim: Intel i7 10700KF.
Kasa: Thermaltake Versa J23-TG

Merhaba, 2-3 gün önce Vatan Bilgisayar'dan Cooler Master ML240l V2 soğutucuyu i7 10700KF işlemcim için almıştım. Soğutucunun takma işlemlerini ve termal macun yenileme işlemleri Vatan Bilgisayar'da yapılmıştı ve çoğu adımı anlayabildiğim kadar takip ettim. Vatan Bilgisayar'daki arkadaş termal macunu normal büyüklükte sürüp, soğutucuyu takarak macunu yaydı. Buraya kadar hiçbir sorun yok.

Ancak eve geldiğimde Adobe Premiere Pro ile render alırken işlemcinin 85 derecelere geldiğini ve Cinebench R23 testinde ise, ilk testte 90 dereceleri, sonraki testlerde 75 derece civarlarını gördüğümü fark ettim. BIOS'tan fan ayarını sona alıp, testleri o şekilde gerçekleştirdiğimde bile sonuçlar yine aynıydı. İşlemcimde herhangi bir overclock yok. Soğutucuyu almadan önce çoğu yerdeki yorumlara bakıp almıştım. Çoğu kişi stress testlerinde 70'i geçmiyor demişti oysaki. Sıvı soğutmada veya kasanın hava akışında bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Kullandığı termal macun neydi?
Soğutucunun jelatini söküldü mü?
Radyatör fanları nereye konumlandırıldı ve doğru mu konumlandırıldı?

Kullandığı termal macun neydi?
Soğutucunun jelatini söküldü mü?
Radyatör fanları nereye konumlandırıldı ve doğru mu konumlandırıldı?

• Termal macun soğutucunun kutusundan çıkan MasterGel Pro'ydu. İşlemcinin üzerindeki eski macun kalıntısını temizledikten sonra yeni macunu sürdü.
  • Evet söküldü.
  • Fanların havayı içeri mi alması lazım yoksa dışarı mı?

• Termal macun soğutucunun kutusundan çıkan MasterGel Pro'ydu. İşlemcinin üzerindeki eski macun kalıntısını temizledikten sonra yeni macunu sürdü.
  • Evet söküldü.
  • Fanların havayı içeri mi alması lazım yoksa dışarı mı?
Radyatörün nereye takıldığı önemli bir konu burada. Kasanın üstüne takıldıysa dışarı hava vermesi, Radyatör öne takıldıysa havayı içeri çekmesi lazım.

Radyatörün nereye takıldığı önemli bir konu burada. Kasanın üstüne takıldıysa dışarı hava vermesi, Radyatör öne takıldıysa havayı içeri çekmesi lazım.
Radyatör kasanın üstüne takıldı ve dışarıya soğuk veriyor. Soğuk hava vermesi biraz aklımı karıştırdı. Ters takılmış olabilir mi sizce?

Radyatör kasanın üstüne takıldı ve dışarıya soğuk veriyor. Soğuk hava vermesi biraz aklımı karıştırdı. Ters takılmış olabilir mi sizce?

Soğuk değil de direk normal havayı dışarıya üfleyecek olması lazım. 10700K ile aynı soğutucuyu bende kullanıyorum. AIDA64 testinde 81 dereceyi geçemedi ki ben Advanced modda tek çekirdek olarak 5.0 GHz kullanırken bütün çekirdeklerde 4.8 GHz görüyorum ona rağmen 81 derece. Montajda bir hata olma ihtimalide var. Ya da radyatörde de bir sorun olabilir.

Soğuk değil de direk normal havayı dışarıya üfleyecek olması lazım. 10700K ile aynı soğutucuyu bende kullanıyorum. AIDA64 testinde 81 dereceyi geçemedi ki ben Advanced modda tek çekirdek olarak 5.0 GHz kullanırken bütün çekirdeklerde 4.8 GHz görüyorum ona rağmen 81 derece. Montajda bir hata olma ihtimalide var. Ya da radyatörde de bir sorun olabilir.
Bende montajda hata olduğunu düşünüyorum. Yarın olmadı bir fotoğraf çekip bakarız. Hafta sonu Vatan Bilgisayar'a tekrardan götürüp baktırmayı düşünüyorum.
Tekrar merhaba, bugün fanlarımın yönü ne tarafa dönüyor ve nasıl duruyor diye kontrol ettim ve fanlar resimde görüldüğü gibi. Saat yönünün tersine dönüyor fanlar. Ne olur, ne olmaz diye çalışır haldeki fotoğrafı da sizlere atıyorum. Bir yanlışlık var mı bilemiyorum, söylerseniz sevinirim.

20210728_143531.jpg20210728_125018.jpg

Son düzenleme:
Tekrar merhaba, bugün fanlarımın yönü ne tarafa dönüyor ve nasıl duruyor diye kontrol ettim ve fanlar resimde görüldüğü gibi. Saat yönünün tersine dönüyor fanlar. Ne olur, ne olmaz diye çalışır haldeki fotoğrafı da sizlere atıyorum. Bir yanlışlık var mı bilemiyorum, söylerseniz sevinirim.
Normal gibi duruyor. Havayı dışarı verdiğine eminsiniz değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı