Mobil İşlemci tek çekirdekte nasıl kullanılır?

Ardawai

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 12450H | RTX 4050 6GB | 16GB DDR4 3200MHZ | CT500P3PSDD8 SSD |

Excalibur G870
Screenshot_1.png

Görsel'de belirtmiş olduğum gibi işlemci temel frekansım 3000MHz'dır.
1 Çekirdek'te 3700MHz da çalışabileceğini belirtiyor, tek çekirdek nasıl yapabilirim?
3700MHz yani 3.70GHz de kullanmak istiyorum MSConfig'den İşlemci sayısını 1 mi seçeceğim yardım bekliyorum.

O iş öyle değil.
Öncelikle tek çekirdekte ağlarsınız. Gerçekten gözünüzden yaş gelir. Çift çekirdekli bir işlemci bile tek çekirdekte çok daha kötü olur.
Oradaki olay şöyle. Tüm çekirdekler yeterince aktif kullanıldığında (bkz Turbo Boost vb. zımbırtılar) frekansları çoklu olarak ayrı, tekli olarak ayrı oluyor. Yani 4 çekirdekli bir işlemciniz varsa ve sadece teki ağır iş yapıyorsa, o işi yaparken turbo frekansına çıkması gerekiyorsa tek çekirdek frekansına çıkar. Ama çoklu çekirdek kullanıp ağır iş yapan bir şey yaptığınızda, birden fazla çekirdek turbo frekansına çıktığında çoklu çekirdek frekansını kullanır.

Bu şekilde tasarlanmış. Artık güç mü dağıtıroyr başka bir şey mi yapıyor bilmiyorum. Ama sizlik bir şey yok. Siz normal kullanımınıza devam edin.

O iş öyle değil.
Öncelikle tek çekirdekte ağlarsınız. Gerçekten gözünüzden yaş gelir. Çift çekirdekli bir işlemci bile tek çekirdekte çok daha kötü olur.
Oradaki olay şöyle. Tüm çekirdekler yeterince aktif kullanıldığında (bkz Turbo Boost vb. zımbırtılar) frekansları çoklu olarak ayrı, tekli olarak ayrı oluyor. Yani 4 çekirdekli bir işlemciniz varsa ve sadece teki ağır iş yapıyorsa, o işi yaparken Turbo frekansına çıkması gerekiyorsa tek çekirdek frekansına çıkar. Ama çoklu çekirdek kullanıp ağır iş yapan bir şey yaptığınızda, birden fazla çekirdek Turbo frekansına çıktığında çoklu çekirdek frekansını kullanır.

Bu şekilde tasarlanmış. Artık güç mü dağıtıroyr başka bir şey mi yapıyor bilmiyorum. Ama sizlik bir şey yok. Siz normal kullanımınıza devam edin.

Hocam 3.70GHz'diye neden yazmışlar o zaman maksimum Turbo frekansı diye. Benim aldığım oyunlarda maximum 3.48GHz'dir ben buna güvenerek satın aldım ve taktım, 3.48'de takılıyor sürekli örnek stress CPU yaptığımda %100 kullanım 3.48'de takılıyor bunun çözümü nedir? oyunlarda en yüksek CPU hızını görmek istiyorum çünkü ne kadar az GHz o kadar az FPS ne kadar fazla GHz o kadar fazla FPS'dir 3.48GHz sanki 3.5GHz işlemci almış gibiyim.

Satın aldığın yerin suçu. Intel çok açık olmasa da söylüyor tek çekirdek frekansı diye bir şey olduğunu. Devlet sırrı gibi saklamıyor.

Çözümü cüzdanınızı kullanmak. Frekans her şey demek değildir. Yoksa 10 yıl önce 7 GHz'e overclock edilen işlemcilerden kullanırdı herkes.

Satın aldığın yerin suçu. Intel çok açık olmasa da söylüyor tek çekirdek frekansı diye bir şey olduğunu. Devlet sırrı gibi saklamıyor.

Çözümü cüzdanınızı kullanmak. Frekans her şey demek değildir. Yoksa 10 yıl önce 7 GHz'e overclock edilen işlemcilerden kullanırdı herkes.
Ben ne yapabilirim şimdi? 3.70Ghz oyunlarda kullanamayacak mıyım hiç?

3,7 GHz görünce orgazm olacağım diye tutturacaksınız yani. Öyle olsun. Başlata mscofig yazıyorsunuz. Önyükleme sekmesinde gelişmiş seçenekler diyorsunuz. İşlemci sayısı tikini işaretleyip 1 seçiyorsunuz, ayarları kaydedip yeniden başlatıyorsunuz. Artık daha yavaş bilgisayarınız ama 3,7 GHz'e her istediğinde ulaşabilen bir çekirdeğiniz var.

Geri almak için oradaki tiki kaldırmanız yeterli. Bakalım kaç dakika dayanacaksınız?

3,7 GHz görünce orgazm olacağım diye tutturacaksınız yani. Öyle olsun. Başlata mscofig yazıyorsunuz. Önyükleme sekmesinde gelişmiş seçenekler diyorsunuz. İşlemci sayısı tikini işaretleyip 1 seçiyorsunuz, ayarları kaydedip yeniden başlatıyorsunuz. Artık daha yavaş bilgisayarınız ama 3,7 GHz'e her istediğinde ulaşabilen bir çekirdeğiniz var.

Geri almak için oradaki tiki kaldırmanız yeterli. Bakalım kaç dakika dayanacaksınız?
Hocam bunu siz demeden önce Çekirdek Sayısını 1'e alıp kaydet yeniden başlat yaptım bilgisayar aşırı yavaşladı %100 Kullanım 2.99GHz'de tıkandı sorun nedir.

Aşırı yavaşlaması beklenen bir şey. Frekans olayını bilmiyorum. Boşta ise normal. Isındığı için kısıtlıyor da olabilir. Temel frekansı bu sonuçta.

Anlatmayı pek beceremesem de konuyu açma sebebiniz saçma. O işlemci o şekilde üretildi ve daha iyi performans istiyorsanız overclock yaparsınız ancak. Overclock yapılabilen bir işlemci olsa böyle diretmezdiniz diye düşünüyorum. Yani elinizeki ile mutlu olacaksınız.
Zaten o 0,2 GHz size pek bir şey katmamalı.

Aşırı yavaşlaması beklenen bir şey. Frekans olayını bilmiyorum. Boşta ise normal. Isındığı için kısıtlıyor da olabilir. Temel frekansı bu sonuçta.

Anlatmayı pek beceremesem de konuyu açma sebebiniz saçma. O işlemci o şekilde üretildi ve daha iyi performans istiyorsanız overclock yaparsınız ancak. Overclock yapılabilen bir işlemci olsa böyle diretmezdiniz diye düşünüyorum. Yani elinizeki ile mutlu olacaksınız.
Zaten o 0,2 GHz size pek bir şey katmamalı.
Ama 0.2Ghz Düşük olsa pek bir şey katar mı sizce 😁
3.8GHz'ı mı önerirsiniz 4.00GHz'ı mı gibi?

Ama 0.2Ghz Düşük olsa pek bir şey katar mı sizce 😁
3.8GHz'ı mı önerirsiniz 4.00GHz'ı mı gibi?
EK: Elimde ki ile mutlu olmaya çalışacağım hocam teşekkür ederim anlamadığım şey neden peki oyun kurulum esnasında 3.60+GHz oluyor?

Son düzenleme:
Ama 0,2 Ghz düşük olsa pek bir şey katar mı sizce?
Katar. Ama 3,7/3,5 oranı gibi %5 falan olmaz. %2 civarında olacağını düşünüyorum. Fark mı? Fark. Gerçekten ihtiyacınız olduğunu sanmıyorum. Yanlış anlamayın amacım hakaret etmek falan değil ama 2023 yılında 2 çekirdekli gibi duran bir işlemci kullanıyorsunuz. Millet 8, 12, 16 çekirdek kullanıyor. 4 çekirdek işlemciler bile uzun süredir yaygın. O alet 7 GHz olsa bile günümüzdeki 8 çekirdekli orta segment işlemcileri 2 çekirdekte çalıştırdığınızda aldığın performansın yanına bile yaklaşmaz bence.

3,5 GHz üstü çalışması şans işi. Gelen işlemlerde tek çekirdeğe ağırlık verilip diğerlerine o kadar yüklenmemek mümkünse öyle yapıp tekini daha yüksekte çalıştırıyordur. Maksimum-minimum kaydeden değer gözleme programlarını açıp günlük kullanım yaparsanız her çekirdeğin (8 veya üstü çekirdek işlemciler için de geçerli) tek çekirdek frekansına arada bir yerlerde ulaştığını görebilirsiniz.

Geri
Yukarı