Mobil Uygulama Yapmak

Kenan Yaşar

Centipat
Dostlar iyi akşamlar. Okulun bana zerre bir katkısı yok ve kendimi derslerden daha çok yazılıma vermek istiyorum.
Böyle heveslenip 2 güne sıkılan tiplerden değilim. Mobil bir uygulama yapmak istiyorum hem Android hem de iOS için.
Hangi dili öğrenmem gerek?
Yardımcı olursanız sevinirim.

(Daha önce herhangi bir dil öğrenmedim. Bu işlerin hemen değil zamanla ilerlediğinin farkındayım her türlü önerilerinizi bekliyorum.)

Dostlar iyi akşamlar. Okulun bana zerre bir katkısı yok ve kendimi derslerden daha çok yazılıma vermek istiyorum.
Böyle heveslenip 2 güne sıkılan tiplerden değilim. Mobil bir uygulama yapmak istiyorum hem Android hem de iOS için.

(Daha önce herhangi bir dil öğrenmedim. Bu işlerin hemen değil zamanla ilerlediğinin farkındayım her türlü önerilerinizi bekliyorum.)
Kaçıncı sınıfa gidiyorsunuz? Ona göre yönlendirelim.

Okul önemli, fakat yazılımı hobi olarak yürütebilirsin.

Android için: Java veya Kotlin.
IOS için: Swift, Objective-C öğrenmelisin.

Fakat ilk başlayanlar için pek uygun değil bu diller, söyleyeyim. Python, ya da C# ile temel at, sonra bunlara geç.
İngilizce ve matematik önemli, bilgine. Bu yüzden okul da önemli.

Fakat kendi bilgi düzeyini, sınıfını yazsan daha net cevap verebiliriz.

Şimdi 2 seçeneğin var ya işletim sistemleri icin native diller ögreneceksin ya da cross platform geliştirme yapmak için dart vb. diller kullanacaksın. Peki farkları ne dersen: native yani o platforma özgü diller platformda daha iyi kolaylıklar ve olanak sağlar.

Android => Kotlin, Java (Cross platform fakat IOS desteği yok)
IOS => Swift
ve dahası....

Sana tavsiyem:
  • Önce hangi platforma başlamak istersin: Önce Android sonra IOS mu yoksa tam tersi mi?
  • Karar verdikten sonra o işletim sistemi hakkında bilgiler topla.
  • Sonra programlama dilini seç ve ögrenmeye başla.

2. yolun:
Dart (Flutter ile) gibi diller ögrenip her iki işletim sistemi için de geliştirebilirsin.
11.Sınıfa gidiyorum.
@Kenan Yaşar Sakın dersleri ihlal etme. İngilizcen nasıl?

Okul önemli, fakat yazılımı hobi olarak yürütebilirsin.

Android için: Java veya Kotlin.
IOS için: Swift, Objective-C öğrenmelisin.

Fakat ilk başlayanlar için pek uygun değil bu diller, söyleyeyim. Python, ya da C# ile temel at, sonra bunlara geç.
İngilizce ve matematik önemli, bilgine. Bu yüzden okul da önemli.

Fakat kendi bilgi düzeyini, sınıfını yazsan daha net cevap verebiliriz.
Yazılıma ilgisi olan ama bir türlü başlayamayan biriydim :)
Derslerden çok after effects ve photoshop ile uğraşıyordum ve yazılım a yönelmek benim için daha iyi olacak.Zamanımı rahatça ayırabilirim yazılıma. (11.sınıfım)

Şimdi 2 seçeneğin var ya işletim sistemleri icin native diller ögreneceksin ya da cross platform geliştirme yapmak için dart vb. diller kullanacaksın. Peki farkları ne dersen: native yani o platforma özgü diller platformda daha iyi kolaylıklar ve olanak sağlar.

IOS => Swift
ve dahası....

Sana tavsiyem:
  • Önce hangi platforma başlamak istersin: Önce Android sonra IOS mu yoksa tam tersi mi?

2. yolun:
Dart (Flutter ile) gibi diller ögrenip her iki işletim sistemi için de geliştirebilirsin.
Android den başlamak daha iyi bir seçenek olacaktır.
Peki sorum şu siz benim yerimde olsaydınız iki işletim sisteminin ayrı ayrı dillerini mi öğrenirdiniz ?
Yoksa 2.yolu mu seçerdiniz ? Siz daha tecrübelisinizdir.Sizin fikriniz ne olurdu ?

IOS => Swift
ve dahası....

Sana tavsiyem:

2. yolun:

@Kenan Yaşar Sakın dersleri ihlal etme. İngilizcen nasıl?
Derslerimi ihmal etmem.Matematik-Fizik e çok çalışıp diğer derslerde sınıfı geçmem yeterli benim için.
İngilizcemi udemy den geliştirmeye çalışıyorum :(
Bana zaman ayırıp fikir verdiğinizi için çok teşekkürler :)

Yazılıma ilgisi olan ama bir türlü başlayamayan biriydim :)
Derslerden çok after effects ve photoshop ile uğraşıyordum ve yazılım a yönelmek benim için daha iyi olacak.Zamanımı rahatça ayırabilirim yazılıma. (11.sınıfım)

Android den başlamak daha iyi bir seçenek olacaktır.
Peki sorum şu siz benim yerimde olsaydınız iki işletim sisteminin ayrı ayrı dillerini mi öğrenirdiniz ?
Yoksa 2.yolu mu seçerdiniz ? Siz daha tecrübelisinizdir.Sizin fikriniz ne olurdu ?
Tabiki native giderdim. (Çünkü hakimiyet kurmak isterdim.)
Mesela bakarsanız çoğu kuçük şirket maaliyeti düşürmek ve zamandan tasarruf etmek için cross platform gidiyor.
Ama native sana şunları katar:
  • Geliştirme yaptığın işletim sistemi için daha iyi hakimiyet.
  • Daha az yorgunluk ve belli bir noktaya odaklanabilme.(Cross platform gidersen bazen fazla detaya inemeyebilirsin, tabi bunu ilk zamanlar anlayamazsın. Tecrübe kazandıkça native dil sana etkisini gösterir.)
Fakat bir ekleme yapmadığımı farkettim:
Benim burdaki cross platformdan kastım hem Android hem de IOS içindi. Aslında cross platform çapraz platform demek ve birden fazla platformda çalışabilmek demek. Yani Java da çapraz platform fakat onunla da gayet iyi hakimiyet kurarsın mesela Android için. Fakat ilk Android ile başlayacağım dediğin için önce biraz bilgi havuzunu genişlet. Bilgisayarın nasıl çalıştığıni, compiler vb. nice terimleri ögren ki kof yazmaya başlayınca neyin nasıl çalıştığını anlayasın. Hangi dili seçtigin onemli degil. Mesela bir Android geliştirici hem Java hem de Kotlim bilmek ister genellikle. Fakat mesela artık uzman olduğunda projeye göre hangi dili kullanacağına karar verir. O yüzden temeli kap ve sadece ilerle. Fakat sağlam ilerlemek istiyorsan İngilizce şart.

Yok, tecrübeli değilim. Hatta senden 1 yaş küçüğüm. Ben 10. sınıf ögrencisiyim.🙂

Bunu da okuyabilirsin:

Bana fikrimi soracak olursan dostum bence İngilizceyi tam hallet. Sonra sağlam bir giriş yap.

Geri
Yukarı