Mobil ve bilgisayar için hangi yazılım dili öğrenmek daha mantıklı olur?

Ahmet_Emir

Picopat
Daha fazla  
Merhaba.
Ben yazılıma yeni başlıyorum ve Python'dan birkaç ders izledim ama sonrasında uygulama geliştirmek için çok da kullanışlı olmadığını öğrendim. Ben bilgisayar için bir uygulama yapmak istiyorum ve daha sonrasında o uygulamanın Android versiyonunu yapmak istiyorum. Yani hem bilgisayar hem de telefon da çalışabilen bir yazılım dili arıyorum. Araştırdığım da C++, Java gibi diller çıktı ama ben pek karar veremedim. Hangisi başlangıç için daha iyi olur ya da hangi dilden başlamalıyım? Farkı sitelerde farklı bilgiler oluyor o yüzden kafam karıştı.

Bizzat bir yazılım öğrencisi olarak söylüyorum C#.

Java'ya sakın diyim bulaşmayın işin içinden çıkamazsınız.

Bizzat bir yazılım öğrencisi olarak söylüyorum C#.

Java'ya sakın diyeyim bulaşmayın işin içinden çıkamazsınız.

Java hakkında ben de fazla eleştiri duyduğum için C ye yöneldim ama daha mantıklısı var mıdır diye sormak istedim. Bir de C, C++, C# aralarında ne fark var. Oyun geliştirmek için C++ mı C# mı daha iyi olur?

Oyun için C# en doğru olanıdır.

Java artık eski bir dil olarak kaldı yapabileceğiniz şeyler çok az ama C# daha yeni bir dil zaten hangi oyun motoruna bakarsanız bakın hepsi C# kullanıyor.

Yazılım dili öğrenip pek bir şey yapamazsın. Bir projeye başlayacağında şartlara göre bir platform veya kütüphane seçersin ve onun dili neyse onunla devam edersin. Uygulamanı yapacak yolunu seç ve ona göre başla. Zaten dillerin temel yapısını kavradıktan sonra birinden diğerine geçmek sorun olmaz.

Python ise kullanımı kolay görünse de başlangıç için pek iyi değil.

Yazılım dili öğrenip pek bir şey yapamazsın. Bir projeye başlayacağında şartlara göre bir platform veya kütüphane seçersin ve onun dili neyse onunla devam edersin. Uygulamanı yapacak yolunu seç ve ona göre başla. Zaten dillerin temel yapısını kavradıktan sonra birinden diğerine geçmek sorun olmaz.

Python ise kullanımı kolay görünse de başlangıç için pek iyi değil.

Kütüphane ve platformdan bahsettiğin ne? Unreal Engine, Unity gibi mi?

Java cok daha iyi bir dil c#a kıyasla. Ikisini de bilen biri olarak soyluyorum bunu.

Java hakkında çok fazla olumsuz şey duydum ve C# daha mantıklı geliyor.

Kütüphane ve platformdan bahsettiğin ne? Unreal Engine, Unity gibi mi?
Sayılır. Mesela; WPF C# kullanır, Qt C++ kullanır, TKinter Python kullanır. Bunlar arayüz geliştirme sistemleri ama böyle bir şey aramıyorsan yine de fark etmez. Mesela oyun yapacaksan UE C++ kullanır, Unity C# kullanır. Önce işini hangi platformda yapacağını belirlemen gerek, bir dil seçimi değil. Böyle bir planın varsa seçeceğin platformun dilini öğrenerek başlayabilirsin.

Hangisinden basladigin fark etmez. Uzunca bir sure programlama temelini atmakla ugrasacaksin, temelin oturduktan sonra da gelistirecegin projeye yonelik teknoloji ogrenebilirsin.

Dil ogrenmek mevzuyu bilen birisi icin cok kisa suren bir surec. Yani sen C++ ile ogrenmeye baslayip sonra bir oyun projesi icin C# ogrenmekte hic sorun yasamazsin, keske C# ile programlama ogrendim demezsin.

Geri
Yukarı