Modem adaptöründen koku geliyor

Berkin Keskin

Hectopat
Merhaba her zamanki gibi sabah kalktım bilgisayarı açtım, Mafia 2'yi indiricektim onun indirmesini başlattım aynı zamanda telefonumdada oyun iniyordu. X sitesinden araba bakarken birden çıt diye bir ses geldi o ses ile yanık kokusunun gelmesi bir oldu. Koku ilkten bilgisayardan geliyor sandım ama modemden geldiğini tespit ettim. Fakat modemin kutusundan değil adaptöründen geliyordu koku ve hala modeme elektrik gitmiyor yani ışıkları yanmadığına göre gitmiyordur herhalde. Ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Modeminiz yanmış hocam, açık devre olup devre dışındadır. Yenisi için modemin arkasındaki etikette dıştan bağlanan adaptörler için DC adaptör güç giriş değeri yazılıdır, adaptör gücünü buna göre seçin. Örneğin Türk Telekom'un daha eski VDSL/ADSL beyaz Zyxel modemlerinde bu değer 12 V, 1 A iken TP-link olarak verdiği siyah renkli modemlerinde (2.4 ve 5 GHZ çift çıkışlı) 12 V, 1.5 A olarak güç girişi değeri bu modemler üzerinde yazılıdır. Modemin arka etiketi veya yanan adaptörün üzerindeki OUTPUT değerine göre modeme orijinal yeni bir adaptör satın alın. Türk Telekom'un eski ve yeni tip yukarıda sözünü ettiğim iki modemini şu anda kullanıyorum.

Dikkat: 12V, 1.5 A'lik orijinal modem adaptörü yanmış olup 1 A, 12 volt modem adaptörünü kullanırsanız modemde çalışma sıkıntısı oluşur, bu nedenle etiket değerlerini dikkatlice özellikle bir büyüteçle bakarak inceleyin. Adaptörün jak ucu uyumu için dükkana giderken yanınızda götürün veya netten seçerken adaptörün jak ucu uyumuna özellikle dikkat edin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Adaptör değiştirebilirsin. 12v 1a standart bir adaptör işinizi görür.
cevap beklemeden gidip adaptör aldım, dediğiniz gibi yaptım yine de teşekkürler

Merhaba. Modeminiz yanmış hocam, açık devre olup devre dışındadır. Yenisi için modemin arkasındaki etikette dıştan bağlanan adaptörler için DC adaptör güç giriş değeri yazılıdır, adaptör gücünü buna göre seçin. Örneğin Türk Telekom'un daha eski VDSL/ADSL beyaz ZyXEL modemlerinde bu değer 12 V, 1'a iken TP-Link olarak verdiği siyah renkli modemlerinde (2.4 ve 5 GHz çift çıkışlı) 12 V, 1.5'a olarak güç girişi değeri bu modemler üzerinde yazılıdır. Modemin arka etiketi veya yanan adaptörün üzerindeki output değerine göre modeme orijinal yeni bir adaptör satın alın. Türk Telekom'un eski ve yeni tip yukarıda sözünü ettiğim iki modemini şu anda kullanıyorum.

dikkat: 12v, 1.5 A'lik orijinal modem adaptörü yanmış olup 1'a, 12 Volt modem adaptörünü kullanırsanız modemde çalışma sıkıntısı oluşur, bu nedenle etiket değerlerini dikkatlice özellikle bir büyüteçle bakarak inceleyin. Adaptörün jak ucu uyumu için dükkana giderken yanınızda götürün veya netten seçerken adaptörün jak ucu uyumuna özellikle dikkat edin. Kolay gelsin.

Aynı özellikte bir modem adaptörü aldım sadece kablo ucu biraz daha uzun, ufak bir kısım dışarıda kalıyor ama sıkıntı çıkmaz diye sanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı