Modemden koku geliyor

wasted9583

Hectopat
Daha fazla  
GTA 5 aldım fakat AKK girince internetim yavaşladı şimdi sabah 5'ten akşam 9'a kadar açık bıraktım, kabloyla bağladım. Öğlen 12'de bir koku geldi, bu kokuyu içime çekince midem bulandı. PC'de bir sorun yok fakat modemden şüpheleniyorum.
  1. Bu koku nereden geliyor olabilir?
  2. Bunu önlemek için ne yapmam gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarıda modemide kokladım anlaşılmıyor ama koku var.içlerini bile açtım sadece büyük boyutlu oyunları indirirken oluyor birşey olurmu?

Bakın, bu koku modemin çok aşırı ısınması demektir. Modemden kesin geldiğinden eminseniz, modeminiz harici, yani dıştan bağlanan tipte ise (kasanın içindeyse zaten devir-daim havasıyla yeterince soğuyacaktır) 80 mm.'lik, dc.12 volt brushless pc kasa fanını (12 volt, 140 mA) modemi dıştan soğutmak için kullanın. Fanı çalıştırmak için 220 volt ac > 12 volt dc. çıkışlı, regüleli bir adaptörü (300 miliamper çıkışlısı bu fana yeterlidir, genel amaçlı seçilip başka yerde de kullanılacaksa 1 amper=1000 miliamper 'lik çıkış da seçilebilir) kullanın. Pc kasa fanları 12 volt, 0.14A, yani 140 mA'i çekiyor genellikle. Ancak psu'nun +12 volt dc.'lik molex konnektörünü harici olarak (kasa içinin dışında) hiç kullanmayın, güvenlik açısından.

Bu sıcak havayı modemden çekecek şekliyle, üzerindeki hava deliklerine yakın olarak iliştirebilirsiniz. Çok aşırı ısınan harici modemlerde (Modemlerde bu durumla ara sıra karşılaşılıyor) bu iyi bir çözüm oluyor. Hiç olmazsa bu modemin uzun süre bozulmadan hizmet verebilmesi açısından iyi olur. (Büyük, makro boyutlu dosya indiriminden de kolay kolay vazgeçemeyeceğiniz içindir)

Not: 3 kablosu olan kasa fanlarının, 3. kablo ucu sensör ucudur. Bu ucu tam olarak boşta bırakın. Siyah kablo her zaman adaptörün - sine , kırmızı kablo + ucuna bağlanmalı, açıkta kalan sarı veya mavi uç sensör ucudur, termostatik (otomatik) fan soğutulması için devreye girer. Ancak siz yanlışlıkla bağlasanız da bir fonksiyonu olmaz veya bu fan bozulmuş olmaz o anda. İki kablosu (siyah ve kırmızı) olanlarda ise böyle bir karışıklık durumu söz konusu değildir. Bu inceliğe sadece dikkat edin. Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim ama sorun modemde değilmiş ben Laptop kullanıyorum ve sorunu buldum pc nin anakartındaki termal macun erimiş o böyle bir pis koku yaymış emeği geçen herkese teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı