Modem arayüzünde hat değerlerinin düşük olması

Nutricion

Kilopat
Daha fazla  
Türknet'e geçiş yapmayı düşünüyorum. Türknette altyapı sorguladığımda bana 75 Mbps’ye kadar internet alabileceğimi gösteriyor. Buraya kadar her şey normal ama modem arayüzünde hat değerlerine baktığımda max 30 Mbps gösteriyor bunun sebebi nedir?

FA558F45-CAF3-4BCD-B2A2-D0B8CCBA4755.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hat zayıflaması var. Bende de aynı sorun var ve ben internetimi doğru düzgün kullanamıyorum bile. Ben sorunumu çözemedim ama okuduğum kadarıyla modeminden tut splittere kadar her şey hattını zayıflatabilirmiş. Değiştirmek yararına olabilir. Onun dışında sorunun çözülmezse binaya gelen kablolarda bir zedelenme olabilir.

Modemi emin olmadan değiştirmek istemiyorum. Fiyatları çok pahalı. Bina da 5 yıllık, telefon kutusundaki kablonun üzerinde cat 6 yazıyor ne yapsam bilemedim.

Modemi emin olmadan değiştirmek istemiyorum. Fiyatları çok pahalı. Bina da 5 yıllık, telefon kutusundaki kablonun üzerinde cat 6 yazıyor ne yapsam bilemedim.
Bir tane modemi denemelik kullanmanı öneririm. Sorunun çözülürse modemi satın alabilirsin. Çözülmezse de bu işin ustası kimse onu çağırırsın kablolarda sıkıntı var mı diye bakar. Benim sorunum çözüme ulaşmadığı için önerebileceğim şeyler bunlar. Eğer sorunumu çözebilirsem yazarım buraya. Senin hat zayıflaması 12 db benimki 34. Bayağı ciddi yani

Deneyebileceğim modem de yok maalesef. Bina kutusundan eve gelen kabloyu mu kontrol etmem lazım bunu ben yapamaz mıyım.
Tanıdıktan modem alma şansın varsa al veya bir mağazaya gidip deneyeceğim diyip denemelik alıp kullanabilirsin. Teknik detayını bilmiyorum kablolar konusunda o konu hakkında yorum yapamam. Benim 34 dB hat zayıflamam yüzünden 2 Mbit alabiliyorum 2 Mbitten sonrası benim için internet kopması demek. Gerisini sen hesapla.

Türk Telekomu arasam kontrol için geliyorlar mı? Hiç çağırdınız mı?
O konuda hiç yüzüm gülmedi. Arıyorum hat değeri zayıf hızınızı düşürelim diyorlar. Arıza kaydı oluşturduk dediler felan hep hiç çözüm odaklı konuşmadılar. Smileadsl pişmanlıktır. Bence ara. Hem hat zayıflamasının kaç Mbit alacağını azaltıp azaltmayacağını, azaltırsa ne kadar azaltacağını sor ve teknik yardım iste. Tıpış tıpış gelsinler

20 gün sonra Türknet'e geçeceğim geçmeden halletmek istiyorum. Sanırım kaybetmemek için daha çok ilgilenirler. Bugün emin olmak için arayıp hattımın ne kadar hız desteklediğini sordum 80 Mbps cevabını aldım. Modem arayüzünde 30 gösteriyor dediğimde modem firmasını aramamı söyledi. Tekrar arayacağım.

20 gün sonra Türknet'e geçeceğim geçmeden halletmek istiyorum. Sanırım kaybetmemek için daha çok ilgilenirler. Bugün emin olmak için arayıp hattımın ne kadar hız desteklediğini sordum 80 Mbps cevabını aldım. Modem arayüzünde 30 gösteriyor dediğimde modem firmasını aramamı söyledi. Tekrar arayacağım.
Siz Türknet’e geçiş yapın dedikleri hızı veremezlerse ekip yollarlar bakarlar bina içinde sorun varsa kabloda yeni hat çekerler. Ama sorun bina dışında ise Türknet müdahale edemez Türk Telekom bakar. Türknet bakamaz dediğim kendi altyapısı yoksa müdahale edemez. Ayrıca bina içinde sorun olacağını sanmam 5 yıllık bina ve Cat6 kablo ile hat çekmişler sanmıyorum bina içinde sorun olacağını ama belli olmaz kırılma gibi sorunlar olabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı