Modem Değerleri ve Hız Arttırma Hakkında

Ahmet514

Kilopat
Merhaba,
Bugün itibariyle Superonline ADSL'den netspeed VDSL'e geçişim sağlandı. Altyapı sorgulama sitesinden kontrol ettiğimde 74 Mbps olarak gözükmekte (bu genelde en zorlama hız oluyormuş yani SNR değeri yerlerde oluyormuş):

OrVkYz.png

Netspeed'e sorgulattığımda 50 mbps alabileceğim gözüküyor:

00l8vR.png

Geçiş yaptığım paket 75 mbps tarifesi ve şuan ki modem değerleri:

nbjAVR.png

Speed test sonuçları:

vaXgoD.png

Şimdi sorum şu:
  1. Bu hız düşüklüğü ankastreden gelen kablolar ile mi alakalıdır?
  2. Ankastreden modeme CAT6 kablo çeksem benim SNR ve hız değerlerimde bir artış olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İlk sorunuzun cevabı büyük bir ihtimal o şekilde. Ev içi tesisat ile alakalı da olabilir. Tavsiyem ev içinde birden fazla hat varsa onların bağlantısını kesin ve dışarıya en yakın girişe bağlayın modemi. Değerler düzelmez ise sorunuzun ikinci kısmı devreye girer ve yenilemeniz halinde problem orada ise düzelecektir.

İlk sorunuzun cevabı büyük bir ihtimal o şekilde. Ev içi tesisat ile alakalı da olabilir. Tavsiyem ev içinde birden fazla hat varsa onların bağlantısını kesin ve dışarıya en yakın girişe bağlayın modemi. Değerler düzelmez ise sorunuzun ikinci kısmı devreye girer ve yenilemeniz halinde problem orada ise düzelecektir.

Çözüm

Ev dublex modemi alt kata kurdum telefondan bu hıza çıktı. Modem arayüzüne nedense bir türlü giremedim şifre yanlış diyip durdu. Şimdi benim modemi alt katta tutup yukarıya cat6 mı uzatmam gerekiyor
Screenshot_20190723_182006_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Düzenleme: Arayüze de girdim ve sonuç bu. Neden bu kadar fark etti ki üst kat ile alt kat
Screenshot_20190723_182657_com.android.chrome.jpg

Üstteki mesajın düzenleme süresi dolmuş.
Kasayla monitörü üşenmedim aşağıya indirdim kablolu test için ve sonuçlar olması gerektiği gibi:
IMG_20190723_200132.jpg

Düzgününden bi 15 mt cat6 alıp kullansam kayıp yaşamam herhalde diye düşünüyorum. Bir de bu snr değerleri sorun çıkartır mı acaba
Bugün elime W9970 V2 modemi ulaştı. Öncelikle ikisini de aynı girişe takarak sırayla denedim. HG658 V2 yukarıdaki sonuçları verirken W9970 ise şunları verdi:Screenshot_20190725_104242.jpg

Bu iki modem arasında seçim yaparken bir de bu düşük hız veren girişe takayım dedim ve sonuç:
Screenshot_20190725_134603.jpg

Bir de diğer modemle deneyeyim dedim:
Screenshot_20190725_133800_com.android.chrome.jpg

İlk başta düşük hız veren üst kat bir anda düzelmiş. Tabi bunu kablolu bağlantı olarak denemedim wifiden hız testi yaptım. Ayrıca snr değerleri iyice düştü uzun sürede kopmalar yaşatır mı emin değilim. Ankastreden değil de kablonun binaya girdiği andan itibaren kablo çekmek bir fayda sağlar mı @
@ApRalsBack

GÜNCELLEME: PC'yi yukarı taşıdım. Bir kaç saat kullanmaın ardından tekrar eski haline geri döndü. Yani ilk attığım değerlere. Evin tesisatını harbiden anlamadım. Değiştirmek şart.

Son düzenleme:
Aşağı katta bir problem yaşamıyorsanız ev içi tesisatta bir problem vardır. Modemi girişe koyup diğer odaya kablo çekerseniz kısa yoldan halledersenizi diye düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı