Modem fişinin plastiğinin yanması sorun olur mu?

Zafer1

Hectopat
Makaleler
1
6'lı prizde kullanıyordum modemi bilgisayar ve monitör de bağlıydı. Onlar sıkıntısız çalışmaya devam etti. Ancak modem aniden durdu prizi çıkardığımda baktım ki yanık kokusu geliyor 6'lı prizin 1. girişi de bozulmuştu 2. sıraya takınca modem yine çalıştı. Fiş plastiği erimiş şekilde kullanmam sıkıntı yaratır mı?

Dosya Ekleri

• resim_2021-07-23_180114.png
    resim_2021-07-23_180114.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 76
Hocam fişin ucu kırılabilir. Büyük ihtimal 1.5 kalınlıkta kablolu bir prize bir sürü şey bağlamışsınız. Çok fazla takıp çıkartmıyorsanız problem yaratacağını dusunmuyorum fakat prizi 2.5 kalınlıkta kablolu bir priz ile değistirmenizi öneririm.

Mesajlarınız için teşekkür ederim 6'lı prizi emekli ettim. Yeni farklı bir üçlü prizde kullanmaya devam edeceğim modem fişini.

Merhaba. Bu 6'li prizi değiştirmeniz çok iyi olmuş, çünkü ark yapan bu sıkıntılı priz içi bağlantılarıyla modem adaptörünün fiş ucu yine kolayca eriyebilirdi. Fiş ucundan eriyip sıyrılan bu plastik kısmı adaptör prizde değilken, biraz el becerisi isteyen işlemle, örneğin 30-40 watt'lık bir havyanın kızgın ucuyla sıyrılıp açılan kısmı (fişi prize takma-çıkarmalarda muhtemelen takılmaması için) yukarıya doğru tekrar eritip (ayni termoplastik malzemedeni bulup buradan bu plastik malzemeyi havya ucuyla eritip alarak) siyah plastikle iletken metale kadar dikkatle kaplayabilirsiniz. Böylesi çok daha güvenli çalıştırma (ve yeni priz içindeyken takılmamama) şekli olur.

Elektrikli bir silikon tabancasından az miktarda silikonu eriterek de bu boşluk başarıyla kapatabilir, bu seçim size kalmış, yani kesinlikle termoplastiği açılmış bu hasarlı haliyle modem adaptörünün fiş ucunu kullanmayın. Bu hasarlı haliyle yeni uzatmalı priz içinde kullanılırsa, içerden takılma olursa fişin metal ucu içerde kalırken adaptör içindeki kablonun lehim bağlantısı da kopabilir, bu nedenle onarılması gerekiyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ark yapmış o yüzden olmuş bu. Eski adaptör için de 0,75 kablo ile fiş al böyle kablo 30 cm olsa yeter. Adaptörü söküp fiş kısmına giden kablolara bağla. 0,75 in ucuna da fişi tak eski adaptör canavar gibi oldu.

Geri
Yukarı