Modem ve Router arasındaki fark ?

YavuzAkbay

Kilopat
Yer
North-Rhine Westphalia
Daha fazla  
Meslek
Data Analyst
Arkadaşlar merhaba. Ben şu an Smile adsl yani D-Smart netin bana vermiş olduğu DSL-2640U adlı Modemdir galiba bilmiyorum onu kullanıyorum ve sıkıntı çıkartmaya başladı. Yani 2 oda öteden laptop'um çekmiyor. Hem değiştirmek de geliyor içimden ama Modem mi alsam Router mı ayrıca sıkıntı çıkar mı değiştirirsem ? Modem ile Router farkı nedir ? Anlayacağım dilden basitçe cevaplarsanız çok memnun kalacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Firmware güncellemesi yaparsan belki sorunun düzelebilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem, tanım olarak "Modülator" ve "Demodülator" kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Çevirge ya da Modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayarlara bağlayan aygıttır. Modem, verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürerek verileri taşır. Geniş ağ kurmak için mutlaka bulunması gereken ağ elemanıdır.

Yönlendirici (İngilizce: Router), aynı ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri çerçevelerinin iletimini sağlayan ağ donanımıdır. Yönlendirme için OSI yedi katman modelinin üçüncüsü olan ağ katmanı kullanılır. Genellikle bu iş için özel üretilmiş donanımlar varsa da birden çok arayüzü olan bilgisayarlar da yazılım desteğiyle yöneltici olarak çalışabilirler.

Şimdiki modemlerde Router desteği verilmektedir.

Son düzenleme:
Şimdiki modemlerde Router desteği verilmektedir.

Üstteki beyin yakan açıklamadan sonra şu cümle ile beğenimi kazandın :) Evet, şu an piyasadaki modemler aynı zamanda Router. Yani internet verisini arkalarında yer alan LAN portlarına aktarabiliyorlar. Hatta kablosuz olanları var ki interneti doğrudan kablosuz dağıtabiliyorlar.

Almanız gereken DSL-N12U gibi yüksek çekim güçlü bir cihaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı