Modemde 2.4 GHz ışığı yanıp sönerken internet yavaşlıyor

Krino6

Hectopat
Bugün yeni modem aldık. Bu modemin ek olarak 2.4 GHz ve 5GHz ağları var. Evdeki kablosuz kullanan herkes 2.4 GHz kullanıyor. 5 GHz ışığı sabit bir şekilde yanarken 2.4 GHz ışığı çok hızlı bir şekilde yanıp sönüyor. Bu evdekiler interneti kullandığı için mi oluyor? İnternette hız testinden baktığımda ping 100ms gibi rakamlara çıkabiliyor. Şu an mesela bunu yazarken yeniden baktığımda ping 10ms çıktı. Eski modemde böyle şeylerin olduğunu sanmıyorum veya ben denk gelmedim. Bunun gibi rakam oynamaları normal mi? Modem daha yeni bağlandığı için mi oluyor böyle dengesizlikler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Işığın yanıp sönmesi kullanımı belirtir, onun dışında modemin kanalları vardır bir kanal çok fazla kullanılırsa kopmalar ve ciddi yavaşlamalar başlar. 2.4GHz 13 tane, 5GHz'yi ben de bilmiyorum ama çok sayıda kanal kullanır. Genel özellikleri ise 2.4GHz daha uzun menzilli fakat istikrarsız ve yavaş bağlantı sağlar 5GHz ise daha kısa mesafeli fakat çok hızlı ve sağlam bağlantı sağlar doğal olarak tavsiyem 5GHz'yi aktif edip kanal seçimini otomatiğe almanızdır. Sorun yine çözülmezse modemin kalitesi 10 kullanıcıyı kaldırmıyor demek ona yapacak bir şey yok.
Bir de unutmadan modeminiz yeniyse tabikide güncel olmayabilir, mutlaka firmware güncellemelerini kontrol edin.

Işığın yanıp sönmesi kullanımı belirtir, onun dışında modemin kanalları vardır bir kanal çok fazla kullanılırsa kopmalar ve ciddi yavaşlamalar başlar. 2.4GHz 13 tane, 5GHz'yi ben de bilmiyorum ama çok sayıda kanal kullanır. Genel özellikleri ise 2.4GHz daha uzun menzilli fakat istikrarsız ve yavaş bağlantı sağlar 5GHz ise daha kısa mesafeli fakat çok hızlı ve sağlam bağlantı sağlar doğal olarak tavsiyem 5GHz'yi aktif edip kanal seçimini otomatiğe almanızdır. Sorun yine çözülmezse modemin kalitesi 10 kullanıcıyı kaldırmıyor demek ona yapacak bir şey yok.
Bir de unutmadan modeminiz yeniyse tabikide güncel olmayabilir, mutlaka firmware güncellemelerini kontrol edin.
Firmware güncellemelerini nereden kontrol edeceğim ve nereden yapacağım.

1. yol modeminizin modelini öğrenin üstünde yazar, internetten o modele çıkmış güncellemeleri bulun Google amcadan en günceline bakın. Sonra üstteki arama çubuğuna 192.168.1.1 yazıp entere basın internet sizi modemin aryüzüne yönlendirir. Oradan modeminizin mevcut versiyonunu görebilirsiniz. Bakarsınız güncel mi değil mi diye. Değilse internetteki o bulduğunuz güncellemeyi indirip modem aryüzünden o indirdiğinizi seçin. 2. yol ise direk modem aryüzünde modemi güncelle butonu oluyor bazen o butona basın.

Geri
Yukarı