Modemden Router'a kablosuz köprüleyip kablolu nasıl bağlanırlır?

ayazcag

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar şu anda türktelokom'un vermiş olduğu zxhn H267a v1.0 modemini kullanmaktayım. Modem, bilgisayarımdan çok uzakta olduğu için kablosuz bağlantı yapmak zorunda kalıyorum. Bu durum Online oyunlarda ani ping çıkışlarına sebep oluyor. Bende internette bu konuyu araştırırken eski modemimi yeni modemim ile köprüleme yöntemiyle bağlayabileceğimi öğrendim. Elimde TP-Link TL-WA901n model bir router var. Acaba modemim ile bu Router'ı kablosuz şekilde köprüleyip bilgisayarımdan routera Ethernet kablosuyla bağlanarak internete bağlanabilir miyim? Bu durum, bahsettiğim ani ping çıkışlarını önler mi? Download ve upload hızım: 25/10

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak, bu artışlar modemde de oluyormu? Çünkü normalde Universal Repeater Wi-Fi'ye normal cihaz olarak bağlanıyor. Senden ricam Modeminin kablosuz ağına bağlan ve ping 192.168.1.1 -t yap, eğer 1ms stabil alırsan AP'nin yerini değiştir bi istersen.

İlk olarak, bu artışlar modemde de oluyormu? Çünkü normalde Universal Repeater Wi-Fi'ye normal cihaz olarak bağlanıyor. Senden ricam Modeminin kablosuz ağına bağlan ve ping 192.168.1.1 -t yap, eğer 1ms stabil alırsan AP'nin yerini değiştir bi istersen.
Modemimin kablosuz ağında da aynı sorunlar mevcuttu. Kablosuz, ping -t komutu ile 1 ms sabit ping alırken 30 ,40 1000,3000 lere kadar çıkıyor. AP'yi Statik ip ile değil de Smart ip ile kurunca. 1ms sabitken 999 ms'e kadar çıkıyor ve online oyunlarda paketloss sorunum var .(
Kral birde oyun oynarken aniden internet kesiliyor cmdye baktığımda PING: Generale Failed tarzı bi hata çıkıyor. İnternete sağ tıklayıp sorun gider dediğimde , Ethernet geçerli bir ip yapılandırmasına sahip değil diyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba?
@Sinan Uğurlu Tabi daha sonra modemi ve routerı kapatıp açınca düzeliyorda sürekli aç kapa nereye kadar ve ping sorunumuda nasıl çözerim o konuda da yardımcı olur musun?
Kral internet kesilmeleri sadece bende değil tüm ev halkında olduğu için repeater modunda değilde bridge to ap modunda kullanmak istiyorum. İnternet erişimi yok diyor. Nasıl bu modu kullanabilirim? Modem ayarlarından köprüleme ayarı felan bulamadım.

Son düzenleme:
AP'nin DHCP özelliği aktifse devre dışı bırak. Eğer bilmiyorsan, senin bilgisayarının yada bağlanan cihazların alacağı IP adresine modeminin karar vermesi gerekir. Eğer AP tarafında DHCP açıksa modemin bunu kabul etmez yada bir süre kullanırsın sonra ise IP adresin değişeceği için yada modem reddedeceği için CMD de yaşadığın sorun meydana gelecektir. Stabil bir internet için AP tarafında DHCP özelliğini kapat. AP IP'sini ise DHCP'ye çek, yada MAC adresine göre modem tarafından IP adresini Rezerve et. Bunun için senin modeminde aynı yerde mi bilmiyorum ama, ZTE modemimde Yerel Ağ > LAN > MAC-IP Rezervasyonu kısmından yapabilirsin. AP'nin MAC adresini ise arkasındaki Kablosuz Mac kısmından bulabilirsin.

AP'nin DHCP özelliği aktifse devre dışı bırak. Eğer bilmiyorsan, senin bilgisayarının yada bağlanan cihazların alacağı IP adresine modeminin karar vermesi gerekir. Eğer AP tarafında DHCP açıksa modemin bunu kabul etmez yada bir süre kullanırsın sonra ise IP adresin değişeceği için yada modem reddedeceği için CMD de yaşadığın sorun meydana gelecektir. Stabil bir internet için AP tarafında DHCP özelliğini kapat. AP IP'sini ise DHCP'ye çek, yada MAC adresine göre modem tarafından IP adresini Rezerve et. Bunun için senin modeminde aynı yerde mi bilmiyorum ama, ZTE modemimde Yerel Ağ > LAN > MAC-IP Rezervasyonu kısmından yapabilirsin. AP'nin MAC adresini ise arkasındaki Kablosuz Mac kısmından bulabilirsin.
AP’nin DHCP Özelliği devre dışı olmasına rağmen bi anda Wi-Fi’ye bağlanan tüm cihazlarda bağlantı sorunu meydana geliyor. Modem ayarlarındanda mı kapatmam gerekiyor DHCP’yi? Ve Ping sorununu nasıl çözerim peki, kablosuz ağımda hangi Ping değerlerini alıyorsam kabloluda da aynı değerleri alıyorum. Hiçbirşey değişmedi ve paketkaybı sorunumda var. Bunları nasıl çözerim?
KRAL dediklerinin çoğunu anlamakta zorluk çektim fakat sana 2 tane ekran görüntüsü atacağım, sen bana ekran görüntüsündeki ip adres yazan yere ne yazmam gerekiyor onu söylermisin? Hem modem arayüzünden mac adresini girip ip yazınca hemde apnin lan kısmından ip yazınca pcnin kendi ipv4 adresi değişiyor. İkisinede aynı yapıp, modem üzerinden port yönlendirme yapmak istiyorum ki oyunlarda pingim düşsün ama ipv4 sürekli değiştiği için yapamıyorum :(

Dosya Ekleri

• AP ARAYÜZ.png
    AP ARAYÜZ.png
    11,3 KB · Görüntüleme: 46
  • MODEM ARAYÜZ.png
    MODEM ARAYÜZ.png
    8,4 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
İlk olarak Kablosuz ayarlarından Kanal'ı sabitlediğinden emin ol, otomatik'te olmasın. Mesela şuanda 11'de ise sabitle. Bundan sonra AP tarafından kablolu olarak test et. AP'nin menüsünde DHCP yazan kısım kapalı olsun. Eğer sorun düzelmemişse AP tarafını Lan > DHCP yazan kısma al, yanlış hatırlamıyorsam Akıllı IP gibi bir şey yazıyordu bu modelde. Modem tarafında ise o kısma isim yazan yere AP yaz, MAC adresi yazan kısma ise AP'nin arka tarafındaki Etikette yazan Kablosuz MAC adresini yaz. 00:00:00:00:00:00 şeklinde karışık bir şeydir. IP kısmına 192.168.1.200 tarzı bir şey yaz. Ondan önce 192.168.1.200 IP sini alan bir cihaz olmadığını kontrol et. Ping atarak edebilirsin. Sonra kaydet ve AP'yi kapatıp tekrar aç.

İlk olarak Kablosuz ayarlarından Kanal'ı sabitlediğinden emin ol, otomatik'te olmasın. Mesela şuanda 11'de ise sabitle. Bundan sonra AP tarafından kablolu olarak test et. AP'nin menüsünde DHCP yazan kısım kapalı olsun. Eğer sorun düzelmemişse AP tarafını Lan > DHCP yazan kısma al, yanlış hatırlamıyorsam Akıllı IP gibi bir şey yazıyordu bu modelde. Modem tarafında ise o kısma isim yazan yere AP yaz, MAC adresi yazan kısma ise AP'nin arka tarafındaki Etikette yazan Kablosuz MAC adresini yaz. 00:00:00:00:00:00 şeklinde karışık bir şeydir. IP kısmına 192.168.1.200 tarzı bir şey yaz. Ondan önce 192.168.1.200 IP sini alan bir cihaz olmadığını kontrol et. Ping atarak edebilirsin. Sonra kaydet ve AP'yi kapatıp tekrar aç.
Valla kral aynılarını yaptım fakat gene sorun oluyordu da. Artık o sorun bana koymuyor apyi yeniden başlatınca düzeliyor da asıl sorun Ping sorunu. Kablosuzda olan ping kabloluya geçincede oluyor. Gece 1 de giriyorum aynı sabah 6 da giriyorum gene aynı. Nasıl çözerim Ping sorununu?

Ping sorunu için önerebileceğim tek şey modem tarafında kanal'ı sabitlemen olur. Aynı şekilde AP tarafın dada aynı kanalda olduğuna dair ayar varsa onuda yap. Başka bir yöntem şuanda aklıma gelmiyor. Eğer sorun çözülmezse AP'yi resetleyerek tekrar kur.

@Sinan Uğurlu Peki paketkaybı sorunumu çözmem için ne yapmam lazım? Dün router'ı client modda kurmayı denedim normalde 50 ping verip birden 1000 oluyordu ve %100lük packetloss vardı. Client modda ise packetloss + 200 sabit ping vardı online oyunlar oynanmayacak derecede. İnternet değişimine gideceğim artık.

Geri
Yukarı