Moderatörler gözden geçirilmeli

Mesaj yazarken etiketle isimli bir tuş var. Eğer o tuşu kullanırsanız alıntı yapmanıza gerek kalmadan kullanıcıya bildirim gitmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer hatalı bir mesaj olduğunu görüp bunu raporlamayıp, üzerine hatalı mesajı alıntılarsanız doğal olarak siz de uyarı almış olursunuz. Hataya ortak oluyorsunuz rapor etmeyip hatalı mesajı alıntıladığınız için.

O yüzden bu kural kalmalı bence.
Eğer bu forumda insanlara gördükleri yanlışları raporlamadıkları için ceza kesecekseniz önce moderatörleri elden geçirmeniz lazım. Yazım hatası görüp rapor ettiğim mesajlara dokunulmuyor, yanlışın düzeltilmesi için illa benim açıklama yerine neyin neden yanlış olduğunu yazmam gerekiyor. Kusura bakmayın ama her beş mesajdan birinin hatalı olduğu bir forumda kimse buna zaman harcamak istemez.

Moderatörler bu işi gönüllü mü yapıyorlar? Cevabınız evet ise benim raporladığım mesajı incelemek ve neyin hatalı olduğuna karar vermek onların görevi. Eğer "o zaman boş yere raporlanan mesajlarla çok zaman kaybedilir" derseniz de yapıştırın yanlış raporlama yapan adama 1 haftalık cezayı bir daha hiçbir yanlış raporlamayla karşılaşmazsınız.

Bu gibi cezalar forumun kullanıcılarının kendi bulundukları ortamları kendileri düzenlemeleri için var. Herkesin birbirinin yazdığını anlamasını ve en azından içine doğduğu dili doğru konuşmasını istemek zul gelmemeli.

Yazım yanlışından ötürü gönderilen rapor eğer aksiyon alınmadan kapatıldı ise bu moderatörün suçudur. Sırf bu sebeple değil herhangi bir sebepten raporunuzun olması gerektiği şekilde sonuçlanmadığını düşünüyorsanız tekrar rapor göndermeniz halinde yeni rapor, itiraz sistemine düşer ve tüm moderasyon ekibi oylama yaparak alınan aksiyonun doğru veya yanlış olduğunu tartışır. Bu noktada tekrar yanlış karar verilmesi görülmüş şey değil. Konuyu bu tarafa doğru hedefinden şaşırtmaya gerek yok.

Özetle moderasyon ekibi zaten gerekli durumlar dışında kullanıcıların aktivitelerini kısıtlayıcı aksiyonlar almıyor ki forumdan amaçlandığı gibi faydalanabilinsin. Öte yandan bu güzel ortamın devamını sağlamak için her toplulukta, dernekte, kulüpte, devlette olduğu gibi kurallara ihtiyacımız var.

Bu gibi cezalar forumun kullanıcılarının kendi bulundukları ortamları kendileri düzenlemeleri için var. Herkesin birbirinin yazdığını anlamasını ve en azından içine doğduğu dili doğru konuşmasını istemek zul gelmemeli.

Yazım yanlışından ötürü gönderilen rapor eğer aksiyon alınmadan kapatıldı ise bu moderatörün suçudur. Sırf bu sebeple değil herhangi bir sebepten raporunuzun olması gerektiği şekilde sonuçlanmadığını düşünüyorsanız tekrar rapor göndermeniz halinde yeni rapor, itiraz sistemine düşer ve tüm moderasyon ekibi oylama yaparak alınan aksiyonun doğru veya yanlış olduğunu tartışır. Bu noktada tekrar yanlış karar verilmesi görülmüş şey değil. Konuyu bu tarafa doğru hedefinden şaşırtmaya gerek yok.

Özetle moderasyon ekibi zaten gerekli durumlar dışında kullanıcıların aktivitelerini kısıtlayıcı aksiyonlar almıyor ki forumdan amaçlandığı gibi faydalanabilinsin. Öte yandan bu güzel ortamın devamını sağlamak için her toplulukta, dernekte, kulüpte, devlette olduğu gibi kurallara ihtiyacımız var.
Ya dostum biz bu foruma dün katılmadık, neyin ne olduğunu birinci elden tecrübe ettik. Hem raporları baştan savma şekillerde geçiştiriyorsunuz hem de insanlara gereksiz yere cezalar veriyorsunuz. Belki siz bireysel olarak yapmıyorsunuzdur ama moderasyon ekibi bir bütün olarak bunu çok sık yapıyor. Ben aynı hatalı mesajı kontrol edenler her seferinde düzeltmeden bıraktığı için defalarca rapor ettiğimi ve rapor cezası aldığımı bilirim. Gelin şimdi soralım şu forumdaki insanlara; kaç kişi konuyla alakalı şeyler yazıyor olmasına rağmen moderatörün birinin keyfine göre gereksiz mesaj yazmaktan ceza yemiş ve mesajları silinmiş? Sürekli yaşadığımız olaylar bunlar.

Ayrıca konuyu hedefinden şaşırtan da yok, söylediklerim konuyla doğrudan alakalı. Moderatör arkadaş neden hatalı mesaj alıntılamanın ceza gerektirdiğini açıklamış, ben de söylediğinin forum şartlarında çok zor olduğunu ve bu konu hakkında özen göstermesi gerekenlerin moderatörler olduğunu söylemişim.

Mesaj yazarken etiketle isimli bir tuş var. Eğer o tuşu kullanırsanız alıntı yapmanıza gerek kalmadan kullanıcıya bildirim gitmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer hatalı bir mesaj olduğunu görüp bunu raporlamayıp, üzerine hatalı mesajı alıntılarsanız doğal olarak siz de uyarı almış olursunuz. Hataya ortak oluyorsunuz rapor etmeyip hatalı mesajı alıntıladığınız için.

O yüzden bu kural kalmalı bence.
Katılmıyorum. Foruma Türkçe öğrenmek için değil teknoloji hakkında yardımlaşmaya geliyoruz. Rapordan sonra asıl sizin mesajı düzeltmeniz gerekli.

Ya dostum biz bu foruma dün katılmadık, neyin ne olduğunu birinci elden tecrübe ettik. Hem raporları baştan savma şekillerde geçiştiriyorsunuz hem de insanlara gereksiz yere cezalar veriyorsunuz. Belki siz bireysel olarak yapmıyorsunuzdur ama moderasyon ekibi bir bütün olarak bunu çok sık yapıyor. Ben aynı hatalı mesajı kontrol edenler her seferinde düzeltmeden bıraktığı için defalarca rapor ettiğimi ve rapor cezası aldığımı bilirim. Gelin şimdi soralım şu forumdaki insanlara; kaç kişi konuyla alakalı şeyler yazıyor olmasına rağmen moderatörün birinin keyfine göre gereksiz mesaj yazmaktan ceza yemiş ve mesajları silinmiş? Sürekli yaşadığımız olaylar bunlar.
İtiraz sistemi eskiden olan bir sistem zaten değil. Sizinle aynı minvalde düşünenlerin verdiği geribildirimlerden sonra mağduriyeti engellemek için faaliyete aldığımız yeni bir protokol. Yani eskiden beridir olsanız bile şu an izlenen adımları bilemeyebilirsiniz. Özetle tekrardan; Dediğimi yaparsanız mağdur olma şansınız yok. Geçmişte olduysa da, havuz sistemi sayesinde şimdi olmayacaktır.

Diğer hususta eğer doğru gönderilen rapora verilen aksiyon yanlış ise bu sizin suçunuz değildir. Bunu yukarıda yazdım, tekrar yazayım dedim.

Burada moderasyon ve kullanıcı olarak gruplaşmaya gerek yok. Herkes aynı ortamı paylaşıp daha iyi hale getirmeye çalışıyor. Daha iyi bir ortam için de doğru gönderilen raporların en az doğru moderatör müdahalesi kadar önemli olduğunun farkındayız.

@Otomatik Mandalina kimsenin zaman harcaması değil ki olay.

Düzene herkes uysa ve gördükleri hataları rapor sisteminden bildirseler sorun kalmayacak. Bir mesaj hatalıysa ve hatalı mesajı altıntılayan diğer kullanıcı bunu bilip raporlamıyorsa o da suçludur.

Bu 2 + 2 = 4 kadar basit bir kural.

Ek olarak hedef şaşırtmanız hoş değil. "Raporladığım mesaja dokunulmuyor" demeniz çok genelleme ve tüm ekibin hata yaptığını söylemiş oluyorsunuz.

Eğer rapor ettiğiniz mesaj üzerinde hata olup ilgili moderatör arkadaş işlem yapmadıysa moderatör hatasıdır.

Sizin şu an dediğiniz tüm ekibin hata yaptığını söylemek.

Raporlara baştan savma baktığımızı söylemişsiniz. Elinizdeki delil veya kanıt nedir?

Diğer husus ise kafanıza göre ceza kesiyorsunuz demeniz. Bunun bir kanıtı var mı peki?

Verilen uyarılar bir kurala göre veriliyor. Eğer uyarı hatalıysa tekrar rapor gönderirseniz başka moderatör arkadaş inceler zaten. Sizin tüm dedikleriniz sistemi kötülemek.

Eleştiri yapılabilir, eleştiri yapmanız gayet normal. Lakin işleyiş hakkında net bilginiz olmadan bu şekilde söylemeniz hoş değil.

@kopkeliekmek

Türkçe öğrenmek için değil teknoloji öğrenmek için geliyor olabilirsiniz, gayet normal.

Lakin burada bir düzen var. Düzen olmayan yerde ne doğru bilgi olur, ne de istikrar olur.

Son düzenleme:
@Otomatik Mandalina kimsenin zaman harcaması değil ki olay.

Düzene herkes uysa ve gördükleri hataları rapor sisteminden bildirseler sorun kalmayacak. Bir mesaj hatalıysa ve hatalı mesajı altıntılayan diğer kullanıcı bunu bilip raporlamıyorsa o da suçludur.

Bu 2 + 2 = 4 kadar basit bir kural.

Ek olarak hedef şaşırtmanız hoş değil. "Raporladığım mesaja dokunulmuyor" demeniz çok genelleme ve tüm ekibin hata yaptığını söylemiş oluyorsunuz.

Eğer rapor ettiğiniz mesaj üzerinde hata olup ilgili moderatör arkadaş işlem yapmadıysa moderatör hatasıdır.

Sizin şu an dediğiniz tüm ekibin hata yaptığını söylemek.

Raporlara baştan savma baktığımızı söylemişsiniz. Elinizdeki delil veya kanıt nedir?

Diğer husus ise kafanıza göre ceza kesiyorsunuz demeniz. Bunun bir kanıtı var mı peki?

Verilen uyarılar bir kurala göre veriliyor. Eğer uyarı hatalıysa tekrar rapor gönderirseniz başka moderatör arkadaş inceler zaten. Sizin tüm dedikleriniz sistemi kötülemek.

Eleştiri yapılabilir, eleştiri yapmanız gayet normal. Lakin işleyiş hakkında net bilginiz olmadan bu şekilde söylemeniz hoş değil.

@kopkeliekmek

Türkçe öğrenmek için değil teknoloji öğrenmek için geliyor olabilirsiniz, gayet normal.

Lakin burada bir düzen var. Düzen olmayan yerde ne doğru bilgi olur, ne de istikrar olur.

Sadece bu yazıda iki tane yazım yanlışı var, ben alıntı yaparken düzenledim ve raporladım. Burada şöyle bir sorun var. Moderatörün kendisi bile yazım hataları yapıyor. Bu da insanda yazım kurallarını bilmediği izlenimi yaratıyor. Bunun şöyle bir sonucu olabilir. Başkası yanlış olarak düşündüğü doğru bir kuralı raporlayabilir, bu durumda yazım kurallarına tam olarak hâkim olmayan bir moderatörün onaylamasına yol açabilir.

@cortex47 biz de insanız. Hatalarımız olabilir. Lakin cümle içinde yazım kurallarına uymayan bir durum yok. Anlam bozukluğu ve bir harfin hatalı olması var. Olabilir, uzun bir yazı yazarken gözden kaçmış olabilir.

Kendimi savunmak için demiyorum. Örnek veriyorum.

Uzun bir yazı yazan kullanıcı küçük 1 2 hatası var diye kimse uyarı vermez. Hatası çoksa verilir doğal olarak.

Tüm yorumları okudum şahsen moderasyondan ben de memnun değilim. Oyun inceleme konusu açmıştım ve başlık olarak God of War bence abartılıyor yazmıştım. Sonrasında moderatör benceyi kaldırmış ve insanların linçine davet etmiş. Konumda ise onu yazıp bırakmıyorum. Bana göre olan şeyleri anlatıyorum, Steam incelememi atıyorum. Zaten kimse beni linç etmedi çünkü herkesin zevki başkadır tarzında mesajlar da verdim.

Ancak benim açtığım tüm konuların başlıkları sürekli değişiyor ve raporluyorum eski haline geliyor. Yani ben bunu yaptım diyebilmek için mi değiştiriyor arkadaşlar anlamış değilim. Mesela polisler ceza keser puan doldurmak için öyle bir sistem mi var?

Ha bu arada bence eklenmedi konuya da. Başka konuda bir moderatör üyesi bana örneklerle anlattı mesela "Sizce yarın okullar açık olur mu" tarzında ancak ben de konunun bir oyun inceleme yani hür iradem ile istediğimi yazabilirim yoksa inceleme kısıtlanmış ve istediklerimi aktaramamış olacağım tarzında açıklama yaptım. Moderatörden yanıt gelmedi maalesef.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm yorumları okudum şahsen moderasyondan ben de memnun değilim. Oyun inceleme konusu açmıştım ve başlık olarak God of War bence abartılıyor yazmıştım. Sonrasında moderatör benceyi kaldırmış ve insanların linçine davet etmiş. Konumda ise onu yazıp bırakmıyorum. Bana göre olan şeyleri anlatıyorum, Steam incelememi atıyorum. Zaten kimse beni linç etmedi çünkü herkesin zevki başkadır tarzında mesajlar da verdim.
Forumda kimse sizi özellikle linçlettirmek için aksiyon almıyor. Tanımadığımız birisine böyle bir şey yapmak için ekibin ne bir arzusu ne de zamanı var lakin yine de birisi tarafından zorbalanırsanız rapor sistemini kullanın. Sosyal herkesin fikirlerine saygı duyulan bir ortam. İfade yasakları - Uygunsuz üslup - Gereksiz mesaj uyarıları bu yüzden var.

Mesela polisler ceza keser puan doldurmak için öyle bir sistem mi var?
Saçma bir önerme oldu bu. Başlıklarda bazı istisnai durumlar dışında birinci - ikinci tekil ve çoğul şahıslar kullandırmıyoruz.

“Sistemim kasıyor” olarak açılan bir konuyu açmadan önce konu içerisine girip baştan aşağı okuyup ilgili bilgileri bulduktan sonra şuna çeviriyoruz; “R5 5600 - RTX 3060 sistem CS:GO’da kasıyor”.

Şimdi burada neyi sağladık?

• Başlık her konu için bir özet niteliği taşır. Bu özeti iyi belirtmezsek hem cevaplayan, hem konuyu açan tarafımızca yanıltılmış olur.

• Şahıs eklerini temizledik ki konu herkese hitap etsin. Konu sizin olabilir ve içerisinde sizcesini anlatıyor olabilir ancak başlık sizin değildir. Başlık sizin açmaya çalıştığınız konu ile ilgilenenlerin doğru şekilde ulaşabilmesi için kullanılan bir navigasyon. Bundan da biz sorumluyuz.
Ha bu arada bence eklenmedi konuya da. Başka konuda bir moderatör üyesi bana örneklerle anlattı mesela Sizce yarın okullar açık olur mu tarzında ancak bende konunun bir oyun inceleme yani hür iradem ile istediğimi yazabilirim yoksa inceleme kısıtlanmış ve istediklerimi aktaramamış olacağım tarzında açıklama yaptım moderatörden yanıt gelmedi maalesef.
Makalelere mümkün mertebe dokunmuyoruz. Öyle ki yazım denetimi bile uygulamıyoruz. Bariz bir değişiklik varsa bariz bir sıkıntı vardır.

Cevapla butonunu kullanmayın. Mesajınız 2 katı uzuyor, üst tarafı zaten okumuyoruz, gereksiz kalabalık oluyor.
Çok öznel bir yaklaşım bu. Ben yukarıda da burada da cevap vermek istediğim kısmı alıntılıyorum. Hem yazarken hangi mesaja yazdığım önümde olmuş oluyor ki cevaplamak istediğim kısma özel cevap veriyorum, hem de başkaların sadece benim mesajıma bakarak kendi tek tek elle taramak yerine direkt olarak diyaloğu okumuş oluyor. Öte yandan boş alıntı değiller, bu mesajda yaptığım gibi de kademe kademe cevap vermeme olanak sağlıyorlar.

Alıntıla özelliği olmayan forum olmaz. Öte yandan böylesi de benim göz zevkime çok hitap ediyor. Alıntılarının yazarlarının okunmadığını da ilk burada duydum. Alıntının sahibi okumadan neden alıntılanan mesajı okuyorsunuz? Nereye yazıldığı bilinmeyen, içerisinde kime olduğuna dair bir isim yazmayan bir mektup okumak gibi bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı