Çözüldü Molex/SATA 4 pin CPU dönüştürücü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BerzerkFrost

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Memur
ASUS TUF X570 anakartımda CPU güç pinleri 8+4 ve Cooler Master MB511 kasamla birlikte gelen güç kaynağında 8 pin var fakat 4 pin yok. O yüzden çarpanı 41 yaptığımda PC kapanıyor birkaç defa reset atıyor kendine.

20191203_193233.jpg

PSU'dan gelen Molex veya SATA kablosunu 4 pin CPU güç kablosuna dönüştürücü varmış bunu kullanmam ne kadar sağlıklı olur? İnternette ne diye aratsam bulurum? Bazı ilanlara baktım da oraya olacağından şüpheliyim deneme yanılmaya gelmek istemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Normalde zaten girmez ama 4+2 pinlik GPU çıkışı görmedim ben hiç. Bence hiç uğraşma, kendi sitesinde zaten 1 adet 4+4 pin CPU çıkışı olduğu gözüküyor. 3 seçeneğin var. Onları bağlayıp kullanacaksın ve overclock yapmayacaksın, dönüştürücü alıp +4 pini de takıp kullanacaksın veya yeni PSU alacaksın.
Afedersin yanlış hatırlıyormuşum ekran kartı güç kablosu 6+2, ekran kartına 4+4'ler girmiyor/oturmuyor 6+2'ler de CPU'ya. Ağızları yuvaya uymuyor.
Ekran kartı için 6 pin kablonun pinlerin altında 1 ve 2 yazan tarafları kısmi olarak oturuyordu bende fazla kalan kısmını makasla kesip taktım bu sefer PC hiç açılmadı, taktığım kabloyu sökünce açıldı ☹

20191204_184012.jpg
20191204_184437.jpg

Neden açılmadığını anladım, 12V sarı kabloların üstte GND siyah kabloların altta olması gerekiyormuş... ben para harcamicam ya kafaya taktım ya bi kere!!!
images.jpeg
PCI-e 6 pinlerinin 3 ve 4. stünundakileri kestim ve kargı ağız yardımıyla kabloları söküp doğru şekilde taktım ve çalıştırdım düzgün şekilde boot ekranına geldi ve çarpanı 42 yaptım oldu 🤓
15754835922836230783397868090806.jpg
Ekran kartındaki ile aynı mantık olsa gerek. Ben de ekran kartımda molex dönüştürücü ile 6 pin kullanıyorum. Gerektiği zaman overclock da yaptım. Bir sıkıntı olmadı. CPU'da da bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Sağlıklı olur mu bilmiyorum ama molex to CPU yazınca bile çıkıyor.

Kabloyu paylaşır mısın?
Kablo elimde yok CPU to Molex dönüştürücü evet ama benim kendi PSU'umdan gelen kablolarda da 4 pin var fakat yuvaya uymuyor oval ve kare ağızları oturmuyor kabloyu alırsam böyle bir durumla karşılaşmaktan korkuyorum.

ASUS TUF X570 anakartımda CPU güç pinleri 8+4 ve Cooler Master MB511 kasamla birlikte gelen güç kaynağında 8 pin var fakat 4 pin yok. O yüzden çarpanı 41 yaptığımda PC kapanıyor birkaç defa reset atıyor kendine.

Eki Görüntüle 468467

PSU'dan gelen Molex veya SATA kablosunu 4 pin CPU güç kablosuna dönüştürücü varmış bunu kullanmam ne kadar sağlıklı olur? İnternette ne diye aratsam bulurum? Bazı ilanlara baktım da oraya olacağından şüpheliyim deneme yanılmaya gelmek istemiyorum.
Güç kaynağı ile birlikte gelmesi lazım o kablonun bende var.
WhatsApp Image 2019-12-04 at 00.55.25.jpeg

Bu linkte 1 adet 4+4 CPU bağlantısı olduğu yazıyor. Bu PSU ile birlikte gelmedi mi kasa?

Bu linkte 1 adet 4+4 CPU bağlantısı olduğu yazıyor. Bu PSU ile birlikte gelmedi mi kasa?
1 adet var zaten, 8+4'lük olması gerekiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı