Monitör darboğazı diye bir şey var mıdır?

Mürk

Centipat
Arkadaşlar yeni sistem topladım fakat monitörüm eski 6-7 yıllık, aslında monitör bile değil SEG marka televizyon. HDMI giriş ile bağlanıyorum bilgisayara, 1920X1080 60Hertz fakat CS:GO, LOL gibi oyunlarda ya da fark etmez herhangi bir oyunda 100-150 FPS almama rağmen oyun kasıyor gibi, yani yağ gibi akması gereken yerde hem göz yoruyor hem oynanmayacak derecede görüntü kasıyor. Driver'larım güncel, ekran kartı sıcaklığı 70'in üstüne çıkmıyor hatta monitörü OC bile yaptım 75Hz'e fakat hem çözünürlük düştü hem de aynı. Sizce ne yapmalıyım?

Sistemim:
  • RX 580 8 GB ASUS Dual
  • R5 1600 12nm
  • 8 GB RAM 2933MHz
  • ASUS Prime A320M-F anakart
  • 500GB WD SSD
  • 600W güç kaynağı 80+ Bronze

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yeni sistem topladım fakat monitörüm eski 6-7 yıllık, aslında monitör bile değil SEG marka televizyon. HDMI giriş ile bağlanıyorum bilgisayara, 1920X1080 60Hertz fakat CS:GO, LOL gibi oyunlarda ya da fark etmez herhangi bir oyunda 100-150 FPS almama rağmen oyun kasıyor gibi, yani yağ gibi akması gereken yerde hem göz yoruyor hem oynanmayacak derecede görüntü kasıyor. Driver'larım güncel, ekran kartı sıcaklığı 70'in üstüne çıkmıyor hatta monitörü OC bile yaptım 75Hz'e fakat hem çözünürlük düştü hem de aynı. Sizce ne yapmalıyım?

Sistemim:
  • RX 580 8 GB ASUS Dual
  • R5 1600 12nm
  • 8 GB RAM 2933MHz
  • ASUS Prime A320M-F anakart
  • 500GB WD SSD
  • 600W güç kaynağı 80+ Bronze
Monitör değiştirmek.

Ekran kartının saniyede üretebildiği kare sayısı ile monitörün bağlantısı yok. Ekran kartı ne gönderiyorsa, monitör de onu gösterir. Yani ne kadar FPS alırsanız alın, aldığınız FPS değerinin altında Hertz'e sahip monitörde kasma hissinden kurtulamazsınız. Monitör, ekran kartının performansını etkilemiyor.

Monitör değiştirmek.

Ben de öyle yapacağım ama yeni monitörde de aynısını yaparsa sıkıntı olur. PC'de sıkıntı olup olmadıgını nasıl anlarım?

144Hz monitör almalısın. Televizyon yerine gidip 60Hz monitör alırsan yine aynı sorun ile karşılaşırsın.

Yani tüm olay Hertz'de mi? Monitör ya da televizyon olmasında bir farklılık var mı?

Ben de öyle yapacağım ama yeni monitörde de aynısını yaparsa sıkıntı olur. PC'de sıkıntı olup olmadıgını nasıl anlarım?

Yani tüm olay Hertz'de mi? Monitör ya da televizyon olmasında bir farklılık var mı?
Kısaca öyle denebilir. Televizyon bilgisayar oyunları için sağlıklı değil. Tepkime sürelerinden dolayı oyun zevkini baltalar. Basitçe 60Hz=60 FPS olarak düşün. Senin televizyon 60Hz olduğu için 60 FPS destekliyor diye düşünebilirsin. 100-150 FPS'lere çıktığın zaman kasma hissi bu yüzden oluyor. Çünkü televizyonun 60 üstü FPS'leri desteklemiyor. 60Hz monitörde kullansan yine dediklerim geçerli. Yani 144Hz bir monitör alman gerekir, eğer 100-150 FPS'leri akıcı bir şekilde oynamak istiyorsan. Veya mevcut televizyonunda oynadığın oyunların ayarlarından V-Sync açabilirsin. Böylece 60 FPS'e sabitlemiş olursun ve kasmalar olmaz.

Not: Arkadaş basitçe mantığı anlasın diye böyle anlatıyorum. Detaylara girmiyorum. Tartışma konusu oluşturmayın. 😃

Radeon Software'da oynayacağın oyunu seçip, aynı panelden Geliştirilmiş Senkronizasyon'u aktif hale getirip deneyebilir misin bir de? Belki yardımı olur.

Dosya Ekleri

• radeon.png
    radeon.png
    9,5 KB · Görüntüleme: 29
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı