Monitör ekranında hafif siyahlıklar

Bora Bal

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce ASUS marka 4K IPS monitör satın aldım. Oyunlarda gökyüzüne bakınca veya örnek olarak yüklediğim resimdeki gibi açık renk ve boş alanlara bakınca yatak ve dikey şekilde uzun çok hafif siyahlıklar görüyorum. Bu normal midir yoksa garantiye göndersem düzeltilebilir mi?

84DC30E7-8819-4191-9877-63E610B14E54.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet bahsettiginiz siyahlıkları görüyorum. CS:GO menüsünde falan karelenme sorunu yaşayan arkadaşlar vardı. O tarz bir soruna benzettim. Videolar da ve eski grafikli oyunlar da karelenme sorunu yaşıyor musunuz?

Karelenmeden kastınızı tam anlayamadım ama sanırım bu renk geçişlerinde olan dalgalanmalardan bahsediyorsunuz. Örneğin bazı oyunlarda gökyüzüne bakarken renk geçişlerinde dalga dalga çizgilenmeler görüyordum ama onlar artık çok fazla görünmüyor.

Karelenmeden kastınızı tam anlayamadım ama sanırım bu renk geçişlerinde olan dalgalanmalardan bahsediyorsunuz. Örneğin bazı oyunlarda gökyüzüne bakarken renk geçişlerinde dalga dalga çizgilenmeler görüyordum ama onlar artık çok fazla görünmüyor.

Karelenme sorununa örnek vereyim. Özellikle eski grafikli bir oyun da gökyüzü mavidir ama mavilerin için de kareler oluyor. Ya da gökkuşagı dalgası gibi degişik mavi tonları oluyor. Normalde masmavi bir gökyüzü olması lazım. Video izlerken de karelenmeler oluyor aynı şekilde. Düşük bit rate videolarda.

Geri
Yukarı