Monitör fişten çekilmeli mi?

Kéd

Kilopat
Daha fazla  
Şuan kullandığım bilgisayarı servise yolladım güç kaynağında CW olduğu için bu yüzden monitörü şu an kullanmıyorum. Samsung CFG73 sizce halen fişte takılı mı, kalmalı düğmeden Power off yapıyorum sadece mavi ışığı yanıyor yoksa fişten çekmeli miyim? DP kablosu boşta kasa olmadığı için takılı değil bir sorun yaratır mı, fişte takılı kalması.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazın içinde akımı kontrol edecek bir sistem var. Kaldı ki standby düzeninde minimal enerji çeker. Fişi ister çek, istersen çekme.

Cihazın içinde akımı kontrol edecek bir sistem var. Kaldı ki standby düzeninde minimal enerji çeker. Fişi ister çek, istersen çekme.
Monitörün olduğu yer bodrum katı benzeri bir yerde bu yüzden yaz aylarında evi havalandırmaya çalışsam bile rutubet olabiliyor geçen sene 1 ay tatile gitmiştim ve televizyon rutubet yüzünden arızalanmıştı. Monitörde 2-3 hafta kullanmayacağım için arızalanır mı diye tereddütte kaldım bu yüzden fişe takıp standby da bıraksam mı diye sormak istemiştim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne fark edicek? Bu konuyu açana kadar fişi 20 kere çekip takardınız. XD
Monitörün olduğu yer bodrum katı benzeri bir yerde bu yüzden yaz aylarında evi havalandırma çalışsam bile rutubet olabiliyor geçen sene 1 ay tatile gitmiştim ve televizyon rutubet yüzünden arızalanmıştı. Monitörde 2-3 hafta kullanmayacağım için arızalanır mı diye tereddütte kaldım bu yüzden fişten takılı kalıp standby da bıraksam mı diye sormak istemiştim.
O zaman çekin.

Fişten çıkarmak sorun yaratmaz. Sorun yaratacak olsa fişe takmak sorun yaratırdı zaten:) Elektriği kesmenin ne zararı olabilir ki değil mi:)
Evet haklısınız. Konuyu açarken yazmaya unuttum monitörün olduğu yer biraz rutubetli bu yüzden 2-3 hafta çalışmayacağı için bir sorun olur mu diye tereddütte kaldım.

Evet haklısınız. Konuyu açarken yazmaya unuttum monitörün olduğu yer biraz rutubetli bu yüzden 2-3 hafta çalışmayacağı için bir sorun olur mu diye tereddütte kaldım.
Rutubet varsa ve uzun süre açmayacaksan aynen çek fişleri kafan rahat etsin. Fakat rutubet olan yerden uzaklaştırmanı tavsiye ederim. Çünkü o rutubet bileşenlere de bulaşacaktır. 3 hafta sonra geldiğinde bir sürprizle karşılaşabilirsin. Eğer bulaşırsa eve geldiğinde oksitlenme veya kısa devre sorunu yaşayabilirsin.

Rutubet varsa ve uzun süre açmayacaksan aynen çek fişleri kafan rahat etsin. Fakat rutubet olan yerden uzaklaştırmanı tavsiye ederim. Çünkü o rutubet bileşenlere de bulaşacaktır. 3 hafta sonra geldiğinde bir sürprizle karşılaşabilirsin. Eğer bulaşırsa eve geldiğinde oksitlenme veya kısa devre sorunu yaşayabilirsin.
Her gün havalandırmaya çalışıyorum klima vs. Trabzon da yaşıyorum birde yazları rutubet fazla oluyor. Bir kişi bana standby konumunda veya çalışırken rutubet sıkıntı yapmaz çalışmadığı zaman rutubet sıkıntı yaratır dedi bende foruma sormak istedim.

Soruda bir sıkıntı görmüyorum. Genel olarak elektronik cihazların fişe takılı kalmasıyla ilgili kafalarda soru işaretleri olabiliyor. Misal elektrikler gittiğinde ben PC'nin fişlerini çekiyorum. Çünkü elektrik geldiğinde belli olmaz yüksek voltaj vs sisteme zarar vermesin diye. Belki zarar vermez ama yine de önlem olarak görüyorum.

Bazı insanlar cihazların yaydığı manyetik etkiler yüzünden yattıkları yerdeki tüm elektronik cihazların fişini çekebiliyorlar.

Kimisi az bile olsa harcadıkları enerji yüzünden bile çekebiliyorlar :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı