Monitör kalibrasyonu nasıl olmalı?

kamsan

Hectopat
Daha fazla  
Herhangi bir kalibrasyon cihazım yok manuel bir şekilde kalibrasyon yapıyorum gama düzeyim 1.0. Bazı kaynaklar 2.2 olmalı şeklinde söylemiş. Yine bazı kaynaklar bunun eski CRT monitörler için geçerli olduğunu söylemiş. Monitörün nasıl gösterdiğinin anlaşılması için fotoğraf yüklüyorum kalibre etmeme yardımcı olursanız sevinirim.
at.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
En güzel yöntem YouTube üzerinde "4K Hdr test" videolarına bakıp gözüne uygun bir şekilde ayar yapmak. Veya direkt Windows un kalibrasyon ayarını kullanabilirsin.

En güzel yöntem YouTube üzerinde "4K HDR test" videolarına bakıp gözüne uygun bir şekilde ayar yapmak. Veya direkt Windows'un kalibrasyon ayarını kullanabilirsin.

Hocam sabah biraz uykulu olduğum için yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermiş olabilirim üzgünüm monitör renk kalibrasyonunu Windows ve eizo sitesinden yaptım eskiden bu yana gama seviyem 1 insanlar bunun 2.2 olması gerektiğini söylüyor (yıllardır hep 1'de kullanmıştım çok açık geliyor 2.2) monitörüm normal mi duruyor yoksa gama 2.2 seviyesine çekip yeniden mi kalibre etmem lazım bunu anlayamadım. İsterseniz duvar kağıdımı paylaşabilirim kendi ekranınızla karşılaştırmak için kolay olur.
wp.png

Başkalarının dediğine göre değil kendi gözüne göre kendin kalibre edeceksin, her göz ve gördüğü obje ve detay aynı değildir. Aşırı beyaz ve bloom baş ağrısına sebebi olabilir, gama da aynı. Yıllarca Fallout 4 de ki sis i beyaz görüp ağlamışım dır ( 1080p TV ve 4K TV de ) şu anda kullandığım monitör de sis in üstü mavi altı beyaz ve ağlamıyorum ( göz sulanması ) bu hem monitör hem de kullandığın anakartın yazılımının da az da olsa monitör ü kalibre etmesi ve son olarak kullanılan DP ya da hdm kablo da görüntü de aşırı beyazlık, parlama ya da karanlık yapabilir. Senin anlayacağın kafana ve gözüne göre kendin yapacaksın elalemin demesin nen olmaz.

16-235 sınırlı aralıkta olur genelde televizyonlar bu yüzden siyah ve beyaz tonlarında bazı öğeleri saklamak için kullanılır sinema sektöründe monitörler 0-255 tam aralığında olduğu için TV'den monitöre geçince bu durumu yaşamışsınızdır büyük ihtimalle.

Başkalarının dediğine göre değil kendi gözüne göre kendin kalibre edeceksin, her göz ve gördüğü obje ve detay aynı değildir. Aşırı beyaz ve bloom baş ağrısına sebebi olabilir, gama da aynı. Yıllarca Fallout 4 de ki sis i beyaz görüp ağlamışım dır ( 1080p TV ve 4K TV de ) şu anda kullandığım monitör de sis in üstü mavi altı beyaz ve ağlamıyorum ( göz sulanması ) bu hem monitör hem de kullandığın anakartın yazılımının da az da olsa monitör ü kalibre etmesi ve son olarak kullanılan DP ya da hdm kablo da görüntü de aşırı beyazlık, parlama ya da karanlık yapabilir. Senin anlayacağın kafana ve gözüne göre kendin yapacaksın elalemin demesin nen olmaz.
Demek istediğimi doğru anlatamıyorum sanırım en doğru renk kesinliği ve gerçek tonlamayı elde etmek için gama seviyemi 2.2 yaptıktan sonra mı kalibre etmem lazım monitörü mü?

Yeni konular

Geri
Yukarı