Monitör konusunda çok kararsızım

ucy33

Decapat
Daha fazla  
1,5 sene önce ekran kartı ve monitör haricindeki diğer parçaları alarak sistem topladım. Parçaları listelemek gerekirse (hepsi PCI 4.0 destekli);
  • ASUS TUF Gaming Z590 Plus Wi-Fi anakart
  • Intel i7-11700K işlemci
  • Kingston 32 GB RAM
  • MSI 3x120 mm sıvı soğutucu
  • Samsung 980 Pro 1 TB SSD
Ekran kartı pahalı olduğu için ve işlemcinin dahili grafik işlemcisi olduğu için 1 sene boyunca bilgisayarı ekran kartsız kullandım. 1 senenin sonunda ASUS TUF RTX 3070 Ti ekran kartı aldım ama 7 aydır hangi monitörü alacağıma hala karar veremedim. Şu an tam 10 yıldır 60 Hz'lik ASUS VK228H TN panel monitör kullanıyorum (1080p). Artık IPS monitöre geçmek istiyorum ama hiç kullanmadığım için karar veremiyorum. O kadar çok monitör inceledim ki, çok beğendiğim olsa bile yorumlara bakınca vazgeçiyorum. IPS panellerdeki ışık sızması, ölü piksel, ekranda çizgiler çıkması, siyahların çok iyi olmaması gibi sorunlardan dolayı 10.000 liranın çok üstüne çıkmak istemiyorum. Çünkü hiçbiri parasına değmeyecek gibi geliyor.
2K G-Sync destekli monitörler çok pahalı. Alırsam Vatan ya da Amazon gibi güvenilir satıcılardan alırım, diğerlerine bakmıyorum bile. Bu sitelerde de stokta fazla ürün yok maalesef. Vatan'daki 2K - 27 inç - IPS - G-Sync uyumlu monitörlerin listesi:

vatan-2k-27inch.JPG

Bu üçlüden bir tek LG'yi alabilirim ama o da çok yeni olduğu için henüz inceleme yazısı ya da videosu yok. Riskli bir tercih olur.
Amazon'da stoklara gelse LG 27GP850-B almayı düşünüyordum ama yorumlara bakınca ne göreyim...

LG 27GP850-B amazon.jpg

lg-amazon-yorum.JPG

lg-amazon-yorum2.JPG

lg-amazon-yorum3.JPG

Gel de LG monitör al şimdi 😃
Aradığım özelliklerdeki 2K monitör Amazon stoklarında hiç yok. O yüzden artık 1080p 240 Hz ve üstü monitör alsam mı diye düşünüyorum. Şu anki monitör darboğaz yaptığı için işlemci oyunlarda çok ısınıyor ama en az 240 Hz. Alırsam bu sorunu yaşar mıyım sizce? Intel'in sitesinde darboğazla ilgili bir makalede şöyle bir öneri var:

darboğaz.JPG

Benimki üst düzey sisteme yakın olduğu için 1080p 240 Hz ve üstü monitör almam daha mı uygun olur sizce? Yoksa mutlaka 2K mı almalıyım? Dolar yükseldiği için artık bir an önce almak istiyorum. Net karar verebilsem bugün alacağım ama 7 aydır karar veremedim yardım edin. :)
Son olarak Vatan'daki 1080p - IPS - G-Sync uyumlu monitörlerin listesi de böyle. Sondakinin YouTube'da incelemesi var güzel görünüyor.

vatan 1080p.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Oynadığın oyunlar rekabetçi oyunlar ise eğer 23'8 24'5 inç ekran almanı öneririm eğer sadece hikaye oyunları oynayacaksan film izleyeceksen günlük kullanacaksan 27 32 inç olarak almanı öneririm 12694 TL'lik ürün iyi gibi geldi bana ama 0,5 tepki süreli monitör vardır o fiyata muhtemelen.

Bunu öneririm 0,5 ms monitörler TN panel olarak başlıyor renk olarak en kötü panellerden birisi yalnız 360Hz almak istediğinde oyunlarda 360 FPS alamıyorsan aldığın FPS kadar ekran yenileme hızı alacağının bilgisini de vereyim eğer 240FPS civarı alıyorsan ViewSonic XG2431 Monitör
Bu monitörüde öneririm çünkü 360Hz özelliğinden yararlanamayacaksın 360 FPS alamadığın için 360 yenileme hızını hissedemezsin kaç FPS alıyorsan orada kalacaksın.

Son düzenleme:
İlla Vatan veya Amazon'dan alınacaksa VG27AQ modelini alabilirsiniz. Kronik bir sorunu yok. Kaliteli bir model. Bence sizde biraz takıntı oluşmuş hocam. Fazla takılmayın bu kadar. Her ürünün her firmanın eksikleri var.

3070 için 2K'da çok uzun ömürlü bir kullanım olmaz ve EU5 oyunlarında ki FPS düşüklüğü dudak büktürür.
240Hz ideal bir seçim olur.
ViewSonic (önerilen) ya da AOC AGON Pro AG274FZ 27" 1 ms Full HD G-Sync Oyuncu Monitörü Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bunu tercih edebilirsiniz.

2K'da ısrarcıysan Dell G3223D Monitör bunu önereceğim.

Ayrıca bahsettiğin sorun ve oluşan problemler, şans meselesidir. En pahalı monitörden en ucuzuna kadar denk gelebilecek konular. Bunu panel olarak baz almayın.

Önerileriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Eski bilgisayarımın 3 GB ekran kartı vardı ve çoğu oyunu oynayamıyordum. O bilgisayarı 8 sene kullandım ve son 5 senesinde oyun oynayamadım. Son zamanlarda Steam ve Epic'ten bir sürü oyun aldım ama sadece Tomb Raider 2013'ü bitirdim şimdilik. 10 yıl geriden geliyorum düşünün. 😄 GTA 4'ü bile yeni oynamaya başladım (bi ara Geforce Experience'den FPS sayacını açarak Ultra'da oynadım, 388 FPS'yi gördüm. Daha da üstüne çıktı mı bilmiyorum).

Genelde hikaye tarzı oyunları oynuyorum. Counter gibi oyunların hastası olmasam da FPS oynamayı da isterim tabii. Nedendir bilmiyorum ama Far Cry 3 oynamaya başlamıştım, 20-30 dk. oynayınca acayip mide bulantısı yapmaya başladı ben de bıraktım. Yeni monitörde aynı sorunu yaşar mıyım bilmiyorum.

Monitör tavsiyelerinize gelecek olursak; AOC Agon AG254FG'nin özellikleri çok iyi görünüyor ama n11 gibi sitelerdeki satıcılar güvenilir mi? Gaming.gen.tr, itopya gibi sitelerin bile ekşide çok kötü yorumları var. O yüzden biraz tereddüt ediyorum. Bir de biraz pahalı geldi.

ViewSonic XG2431'in G-Sync desteği yok, o yüzden elemek zorundayım.

VG27AQ'da ELMB yok, 1 ms GTG değil MPRT (bunlar göz ardı edilecek şeyler mi bilmiyorum bu vesileyle sormuş olayım)

AOC AGON Pro AG274FZ ve Dell G3223D özellik olarak iyi görünüyor ama 1080p için 27 inç, 2K için de 32 inç biraz fazla değil mi?

Son olarak şunu sorayım. 3070 ti için 2K 165 Hz monitörler uzun ömürlü olmaz mı? Herkes 2K'yı şiddetle önerdiği 2K 144-170 Hz arası almak istiyordum ama 1080p 240 Hz ve üstü olanlar en idealiyse son kararımı ona göre vereyim.
Şu an şu iki monitöre yoğunlaşmış durumdayım. Cevaplarınıza göre diğer önerilerinizi de tekrar düşünebilirim. Dolar iyice fırlamadan karar vermek istiyorum artık.

LG 27GR75Q vatan.JPG

vatan asus vg259qm.JPG

Yorumlara baktıktan sonra LG markasına olan güveninizin kırılmasını anlıyorum ancak monitör alınırken markaya değil modele bakılır. LG 27GN850-B modeli Nano IPS panel kullanırken LG 27GR75Q-B monitörünün paneli nano color teknolojisi barındırmıyor.

Bunu anlattığım bir makale var:

Ancak Nano IPS panel olmamasına rağmen LG 27GR75Q-B modelini de önermiyorum çünkü parlaklığı zayıf bir monitör. Onun yerine VG27AQ, VG27AQZ ve G3223D modellerini öneririm.

Bu arada Viewsonic XG2431'de G-Sync uyumluluğu var. Dilerseniz onu da alabilirsiniz. İşlemciniz çok güçlü olduğu için daha mantıklı bir karar olabilir.

Viewsonic XG2431'de G-Sync olduğunu bilmiyordum. Kendi sitelerinde ve Nvidia'nın G-Sync monitör listesinde hala hiçbir bilgi yer almıyor. ModArt PC inceleme videosu çekmiş orada görebildim sadece.
Huylu huyundan vazgeçmez, ben yine amazon'da 1 puan verilen yorumlara baktım ve şu görüntülere denk geldim (niye 7 aydır monitör alamadığım anlaşılıyor sanırım 😄). Önerilerinizi biraz daha düşüneceğim. Umarım yarın bir karara varırım yoksa her gün yeni bir zam gelecek bu gidişle.

Ekran görüntüsü 2023-05-29 225513.jpg

Ekran görüntüsü 2023-05-29 225921.jpg

Viewsonic XG2431'de G-Sync olduğunu bilmiyordum. Kendi sitelerinde ve Nvidia'nın G-Sync monitör listesinde hala hiçbir bilgi yer almıyor.
FreeSync üzerinden G-Sync açılabiliyor ancak tabiiki de DP kablosu lazım.
Huylu huyundan vazgeçmez, ben yine amazon'da 1 puan verilen yorumlara baktım ve şu görüntülere denk geldim (niye 7 aydır monitör alamadığım anlaşılıyor sanırım 😄). Önerilerinizi biraz daha düşüneceğim. Umarım yarın bir karara varırım yoksa her gün yeni bir zam gelecek bu gidişle.
Neden sadece 1 puanlı yorumlara bakıyorsunuz? Genel yorumlara bakın. Monitörler, yüce varlıklar tarafından üretilmiyor yani illa ki fabrikasyon hataları olabilir.

Geri
Yukarı