Monitör önerisi

Bütçe
500

brkmrs01

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben GameGaraj Pollux 3T-10 almayı düşünüyordum özelleştirmelerim sonucu 4463TL oldu tam istediğim bilgisayar. Monitörler hakkında pek bir bilgim yok adam akıllı görüntü versin, 60 veya 75Hz olsun yeter, yırtılma falan olmasın diyordum (yırtılma ne bilmiyorum), 500TL gibi bir bütçe ile letgodan şekli şemali düzgün normal monitörler bakıyordum. Discord da bir arkadaşa danıştım 144Hz al dedi bana, 60 falan yeter 144'ler çok pahalı olur dedim o da PC'ye baktı şöyle dedi sen bu sistemle CS:GO'da 1080P Ultra ayarlarda 200 300 FPS alırsın ama bu tarz monitörler kullanırsan görüntü yırtılması olur çünkü monitörün 60-75Hz bunun çözümü de şu, oyunlarda v-sync diye bir şey var görüntü yırtılmalarını önlüyor ama 60 veya 75Hz olduğu için sabit 60-75FPS oynuyor gibi olursun dedi ben şimdi 5000TL vereceğim sonra da CS:GO'da 60-75FPS mi alacağım yani arkadaşlar? Hayallerim yıkıldı PC almaktan vazgeçtim resmen, ekran kartı 1650 olduğu için G-SYNC varsa kullanabilirsin 144FPS'e sabitlersin dedi. Hepsiburada'dan 75Hz 5ms bir monitör buldu HDMI ve VGA var ben şimdi bu monitörü ve sistemi aldım diyelim. G-SYNC kullanırsam FPS 144'ün üstüne çıktığında sabit 144FPS mi alacağım. Bu durum beni gerçekten çok üzdü ama 144FPS deyince yine rahatladım biraz. Sistemi ve monitörü aşağıya bırakıyorum G-SYNC var mı kullanabilir miyim? Mesela oyundaki performansım 144FPS'in üstüne çıktığında ben sabit 144FPS mi alacağım?

Ekran Görüntüsü (59).png

Monitör bu ikisinden biri:
1- https://www.hepsiburada.com/powerbo...mi-monitor-p-HBV00000R37MC?magaza=Hepsiburada
2- https://www.hepsiburada.com/cbox-21...-led-monitor-p-HBV000012WJVR?magaza=teknostok
Not: Ben Hz'yi sadece böyle diye biliyordum onun için 60-75Hz yeter dedim.

1610640251455.png

Dosya Ekleri

• 1610640222631.png
    1610640222631.png
    577,3 KB · Görüntüleme: 21
Yok hocam monitörler değil 75Hz monitör alsam Max 75FPS mi alabilirim?

G-SYNC açmazsan veya FPS'i sabitlemezsen sistemin gücü doğrultusunda FPS'in yüksek olur. Ama monitörün 75 Hz olursa FPS inin 200 olması bir şey ifade etmez çünkü 75 Hz görüntü gösterilir. Ayrıca ekran kartın NVIDIA ve FreeSync monitörde G-SYNC açabilmen için monitörünün DP desteğinin olması gerekir.

G-SYNC açmazsan veya FPS'i sabitlemezsen sistemin gücü doğrultusunda FPS'in yüksek olur. Ama monitörün 75 Hz olursa FPS inin 200 olması bir şey ifade etmez çünkü 75 Hz görüntü gösterilir. Ayrıca ekran kartın NVIDIA ve FreeSync monitörde G-SYNC açabilmen için monitörünün DP desteğinin olması gerekir.

DP dediğiniz şey display sanırım diyelim DP destekli bir monitör aldım G-SYNC açtığimda 75Hzli bir monitörde kaç FPS alabilirim? Biraz geç dönüyorum kusura bakmayın işim var da biraz.

DP dediğiniz şey display sanırım diyelim DP destekli bir monitör aldım G-SYNC açtığimda 75hzli bir monitörde kaç FPS alabilirim? Biraz geç dönüyorum kusura bakmayın işim var da biraz.

DP Display Port demek. HDMI'a benzer bir bağlantı noktası. G-SYNC açtığınızda benzer şekilde monitörünüzün Hz ine FPS'iniz sabitlenir. Bu teknolojiler yırtılmayı önlüyor. Alabileceğiniz FPS sistemin gücüne bağlıdır. G-SYNC FPS'i monitörün Hz değerine sabitler ve yırtılma olmaz.

DP Display Port demek. HDMI'a benzer bir bağlantı noktası. G-SYNC açtığınızda benzer şekilde monitörünüzün Hz ine FPS'iniz sabitlenir. Bu teknolojiler yırtılmayı önlüyor.

Yani ben 1000 1200TL'lik bir monitör almadığım sürece hiçbir oyunda 144FPS'i veya daha üstünü göremeyeceğim değilmi.

Yani ben 1000 1200TL'lik bir monitör almadığım sürece hiçbir oyunda 144FPS'i veya daha üstünü göremeyeceğim değil mi?

Yani sistem 150 FPS veriyor diyelim. Siz FreeSync'ya da G-SYNC açmazsanız oyun içinde 150 FPS alırsınız ama 150 FPS gibi göremezsiniz. Monitörünüz 144 Hz olursa 144'i görüp akıcılığını deneyimleyebilirsiniz. Bütçe olarak 500TL yazmışsınız ama bulabilseniz dahi 500 TL'lik bir monitör tatmin edici olmaz. Aldıktan sonra pişman olup keşke dememek için ilk alımda mantıklı seçim yapmak gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı