Rehber Monitör Overclocklama

Evet sonunda o söz verdiğim rehber. Birkaç gün önce "akşama yazacağım" deyip başıma birçok olay gelince yazamadığım o rehber. Neyse.
Evet. öncelikle bir yazılıma ihtiyacımız var:
"CRU" (tıklayıp indirebilirsiniz.)
Programı indirdiğimize göre gelelim işemlere:
1.Öncelikle altta gördüğünüz yerde "(activate)" yazan dışında tüm seçenekleri kaldırmamız gerkiyor.
1.png

2.Ardından "Add" ye tıklıyoruz.
2.png

3. "Timing" bölümünü "Automatic(PC)" yapıyoruz.
3.png

"Refresh Rate" Yazan yere istediğimiz HZ değerini yazın. (Benim monitörüm 360 hz idi. Denemeler ile 410 un olduğunu gördüm.)
4.png

Evet şu an seçeneklere bu ayarlarım eklenmiş olmalı. Cihazı yeniden başlattıktan sonra bu makalemdeki adımları uygulayıp , denetim masasından bu ayarları aktif edin. Bunu ayarlar iken 5'er hz arttırarak denedim ben. Arttırırken aniden çok yükseltmemeye dikkat edin. Bu ayarları yapıp denetim masasından Hz arttırınca birkaç saniye görüntü gelmeyebilir. Eğer hiç gelmez ise Windows otomatik olarak eski ayarlara döner. Görüşmek üzere!
Cihazınızın hasar alması sonucunda tüm sorumluluk size aittir.

Sistem bileşenlerinde yapılan doğru hız aşırtmanın bir zararı yok fakat monitörler için aynısı geçerli mi? Ner bir şekilde ömrünü azaltır mı?

Evet sonunda o söz verdiğim rehber. Birkaç gün önce "akşama yazacağım" deyip başıma birçok olay gelince yazamadığım o rehber. Neyse.
Evet. Öncelikle bir yazılıma ihtiyacımız var:
"CRU" (tıklayıp indirebilirsiniz.)
Programı indirdiğimize göre gelelim işemlere:
1.öncelikle altta gördüğünüz yerde "(activate)" yazan dışında tüm seçenekleri kaldırmamız gerkiyor.
Eki Görüntüle 1747904
2.ardından "add" ye tıklıyoruz.
Eki Görüntüle 1747905
3. "timing" bölümünü "automatic(PC)" yapıyoruz.
Eki Görüntüle 1747907
"Refresh rate" yazan yere istediğimiz Hz değerini yazın. (benim monitörüm 360 Hz idi. Denemeler ile 410'un olduğunu gördüm.)
Eki Görüntüle 1747933
Evet şu an seçeneklere bu ayarlarım eklenmiş olmalı. Cihazı yeniden başlattıktan sonra bu makalemdeki adımları uygulayıp, Denetim Masası'ndan bu ayarları aktif edin. Bunu ayarlar iken 5'er Hz arttırarak denedim ben. Arttırırken aniden çok yükseltmemeye dikkat edin. Bu ayarları yapıp Denetim Masası'ndan Hz arttırınca birkaç saniye görüntü gelmeyebilir. Eğer hiç gelmez ise Windows otomatik olarak eski ayarlara döner. Görüşmek üzere!
cihazınızın hasar alması sonucunda tüm sorumluluk size aittir.

Monitör overclock yapmak pek tercih edilmiyor zararlarından dolayı. Monitörde ne gibi sorunlar olabilir ters giden bir şeyler olursa?

Hz'i desteklemezse ''Out of Range'' alabilirsiniz. Ekran kartınızın denetim masalarından yapımı daha kolay ve güvenli. Ayrıca O.C'lu şekilde aldığınız monitörlerin kendi ayar kısmından da yapabilirsiniz.
Bu, daha az bilinen bir yol olduğu için ve istendiği için yapmak istedim. Ayrıca benim gibi ekran kartı olmayan kişiler için bu ideal bir konu.

Sistem bileşenlerinde yapılan doğru hız aşırtmanın bir zararı yok fakat monitörler için aynısı geçerli mi? Ner bir şekilde ömrünü azaltır mı?
Teknik olarak çıkabildiği değerler olduğu ve daha fazlasına zorlanamadığı için bir zararı var denemez. Ben 60 Hz monitörümü 2 yıl civarı 72 H.Z O.C edilmiş şekilde kullandım sonra 73'e çıktı yine bir problem olmadan o şekilde kullandım.

Monitör overclock yapmak pek tercih edilmiyor zararlarından dolayı. Monitörde ne gibi sorunlar olabilir ters giden bir şeyler olursa?
Direkt "GG" olabilir. Ama azar azar arttırarak ilerler ve abartmaz iseniz muhtemelen bir şey olmaz.
Monitör için de geçerli diye biliyorum. Abartmaz iseniz yüksek ihtimalle bir şey olmaz.

Hocam laptop ekranım 144 Hz daha Cumartesi günü aldım. Sizce 165Hz'e overclocklamanın bir anlamı var mı? Yoksa 144 Hz şu an yeterli mi?

Hocam laptop ekranım 144 Hz daha Cumartesi günü aldım. Sizce 165Hz'e overclocklamanın bir anlamı var mı? Yoksa 144 Hz şu an yeterli mi?
Arasında milisaniye oynuyor, ayrıca her ekranın kapasitesi farklı. Belki sadece 146 Hz yapabilirsiniz ya da yapamazsınız.

Hocam laptop ekranım 144Hz daha cumartesi günü aldım sizce 165Hz'e overclocklamanın bir anlamı var mı? Yoksa 144Hz şu an yeterli mi?
İstiyorsan yap. Ama 165Hz'ye o.c layacak isen 165 FPS'den fazla alman gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı