Monitör Panel Tipi Farkları Nasıldır?

BurakDuman973

Centipat
Monitörlerde çok fazla çeşit var. Panel farkları, parlaklık farkları vb.
Panel tipi farklarında aralarındaki farkı ben pek anlayamadım.
Yarın linkteki monitörü almayı düşünüyorum. VA panelde bozulma var diye duymuştum farklı açılardan bakılınca. Curved monitörde bu herhangi bir sorun yaratır mı? Nasıl bir monitördür gibi bir kaç soru var aklımda. Yardımcı olan kişilere şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
IPS panelde renk kalitesi ve görüş açısı olarak en üstün fakat ghosting daha fazla ve gecikme daha düşüktür. Tabii istisnalar olabilir. Kalite istiyorsanız bunu tercih edin. Senaryolu oyunlara daha ideladir.

TN panelde renkler ve görüş açısı çöptür ama gecikemye bağlı olarak en hızlısı ve en az ghosting olan paneldir. Hız ve profesyonellik istiyorsanız bunu tercih edin. Rekabetçi oyunlara daha idealdir.

VA ikisinin ortasıdır her 2 konuda da.

IPS panel renkleri daha canlı ve doygun gösterir. Oyun için daha uygun olan IPS paneldir. VA Panel monitör oyun oynanacaksa tercih edilmemelidir. VA panelin tepki süresi IPS panele göre daha uzundur. Aralarında tepki süresi en az olan TN paneldir ve genelde oyuncular tepki süresi için kullanır. Kendi deneyimlerime göre VA panelde renkler IPS panele göre daha soluk duruyor. TN panelde aynı şekilde renkler IPS panele göre daha kalitesiz ve tepki süresi de az. Ben şahsen IPS panel öneriyorum.

Tüm panel tipleri birbirine göre hem avantaj, hem de dezavantaj barındırır. Aslında birbirinden üstün değiller. Farklı kullanım alanlarına hitap ediyorlar biraz o kadar. Düşündüğünüz ürünün benzerini kullanıyorum ben de. Öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı