Uygun monitör ve panel tipi seçimi

Erencalik

Decapat
  • IPS
  • TN
  • LED
  • LCD
  • OLED
  • AMOLED
  • Super AMOLED
  • Mat veya parlak ekranlı
  • Renk uzayı SRGB, Adobe RGB vs.
Grafik ve web arayüz tasarımı ile uğraşıyorum. En doğru renkleri en doğru şekilde en doğru açıdan görmek istiyorum. Araştırdım ve karşıma yukarıda yazdığım gibi onlarca farklı terim çıktı ve kafam oldukça karışık. Şu an netleşen tek şey kesinlikle IPS özelliğinin olması. Parlak ve mat ekran arasında çok kaldım. En uygun renk uzayı hangisidir nedir bilemiyorum. İşin içinden çıkamadım doğrusu. Fikir öneri ve bilgilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
LCD vs LED aydınlatmalı monitör. Burada kısaca anlatılmış.
Renk uzayına srgb ile Adobe RGB arasında ise renk uzayı srgb daha iyi diye gözüküyor İngilizce kaynaklarda.
Buradan parlak ekran ile mat ekran farklarına ulaşabilirsiniz.
  • LCD ekran teknolojisinde IPS LCD ve retina LCD olarak geliştirilmekteyken, oled teknolojisi de super AMOLED ve super AMOLED Plus ile geliştirilmeye devam etmektedir.
  • LCD teknolojisi daha yüksek pil tüketirken oled’ler daha tasarrufludurlar.
  • Oled’ler daha keskin görüntü ve daha yüksek parlaklık sunarlar.
  • LCD’ler arka aydınlatmaları sebebiyle daha soluk renk veriyor gibi görünse de gerçek renge daha yakın renkler üretmektedirler.
  • Oled’ler ise siyahta başarılı olsalar da mavi renk ve tonlarında daha başarısızdırlar.
  • Oledler daha dayanıklı ve daha ince yapıdadırlar. Ayrıca esneyebilen yapılarıyla farklı şekillerde kullanılabilmektedirler.
  • LCD’ler daha uzun ömürlüdür.
Kaynak
Vatan YouTube kanalında çok önceden izlediğim bir LED vs oled videosu vardı bulursam onu da atayım. Orada ise LED ekranların oled ekranların daha iyi renk skalasına sahip olduğu ama oled ekranların gerçeğe daha yakın renk verdiğini söylüyorlar.
LED ekranlar LCD'lerden daha iyi.
Bence IPS, LED, mat, renk uzayı srgb diyorum ben. Monitör ekranının mat olmasını istememin sebebi elimden 4-5 tane monitör geçti. Parlak, mat hepsini kullandım. Mat olanlar nedense hep daha iyi geldi gözüme.
https://www.epey.com/monitor/
Bu siteden fiyat skalanızı seçip teknik puanı en iyi olan monitöre bakabilirsiniz. Zaten üstüne tıkladığınızda renk paleti, parlaklık vb. özellikleri, tepkime süresi gibi her şey yazıyor.

LCD vs LED aydınlatmalı monitör. Burada kısaca anlatılmış.
Renk uzayına srgb ile Adobe RGB arasında ise renk uzayı srgb daha iyi diye gözüküyor İngilizce kaynaklarda.
Buradan parlak ekran ile mat ekran farklarına ulaşabilirsiniz.
  • LCD ekran teknolojisinde IPS LCD ve retina LCD olarak geliştirilmekteyken, oled teknolojisi de super AMOLED ve super AMOLED Plus ile geliştirilmeye devam etmektedir.
  • LCD teknolojisi daha yüksek pil tüketirken oled’ler daha tasarrufludurlar.
  • Oled’ler daha keskin görüntü ve daha yüksek parlaklık sunarlar.
  • LCD’ler arka aydınlatmaları sebebiyle daha soluk renk veriyor gibi görünse de gerçek renge daha yakın renkler üretmektedirler.
  • Oled’ler ise siyahta başarılı olsalar da mavi renk ve tonlarında daha başarısızdırlar.
  • Oledler daha dayanıklı ve daha ince yapıdadırlar. Ayrıca esneyebilen yapılarıyla farklı şekillerde kullanılabilmektedirler.
  • LCD’ler daha uzun ömürlüdür.
Kaynak
Vatan YouTube kanalında çok önceden izlediğim bir LED vs oled videosu vardı bulursam onu da atayım. Orada ise LED ekranların oled ekranların daha iyi renk skalasına sahip olduğu ama oled ekranların gerçeğe daha yakın renk verdiğini söylüyorlar.
LED ekranlar LCD'lerden daha iyi.
Bence IPS, LED, mat, renk uzayı srgb diyorum ben. Monitör ekranının mat olmasını istememin sebebi elimden 4-5 tane monitör geçti. Parlak, mat hepsini kullandım. Mat olanlar nedense hep daha iyi geldi gözüme.
Monitör Fiyatları - Epey
Bu siteden fiyat skalanızı seçip teknik puanı en iyi olan monitöre bakabilirsiniz. Zaten üstüne tıkladığınızda renk paleti, parlaklık vb. özellikleri, tepkime süresi gibi her şey yazıyor.

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim öncelikle. Kafamdaki birçok soru işaretini giderebildim. Dediklerinizi dikkate alarak bir tercih yapacağım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı