Monitörde G-Sync, Free-Sync teknolojisi olmaması sorun çıkartır mı?

Hocam bu oynadığınız oyun türüne ve ekran kartınıza göre değişir. 150-200 FPS ile rekabetçi oyunlar oynayanlardansanız sıkıntı olmaz. Ancak Ultra ayarlarda 60-70 FPS ile RPG oyunları oynayanlardansanız yırtılmalar illa ki yaşarsınız. Ekran kartının ürettiği kareler ile monitörün yenileme hızını senkronize eden FreeSync'de bu sorununuzu ciddi manada azaltır. BenQ monitör daha önce kullanmadığım için o teknolojinin pratikteki artılarını bilmiyorum. Yerinizde olsam TN panel yerine VA panel tercih ederim.

TN panel alacağım teşekkürler. Aklıma takılan bir şey daha oldu bu monitör 75Hz bir monitör dediğiniz gibi Ultra'da 60-70FPS aldığım oyunlarda yırtılmaların olmaması gerekmiyor mu ayrıca 1ms olması yırtılmaları aza indirmez mi?

TN panel alacağım teşekkürler. Aklıma takılan bir şey daha oldu bu monitör 75Hz bir monitör dediğiniz gibi Ultra'da 60-70FPS aldığım oyunlarda yırtılmaların olmaması gerekmiyor mu ayrıca 1ms olması yırtılmaları aza indirmez mi?
Monitörün yenileme hızı FPS'ten yüksekken de yırtılmalar yaşanabiliyor. Mesele üretilen ve monitörde gösterilen karelerin üst üste binmemesi. 60 FPS aldığınız oyunu 144hz monitörle oynarken kare atlanma olasılığı azalacağından daha az yırtılır. Ancak 75hz ile çok daha fazla yırtılma yaşarsınız. Zaten Vsync,Freesync'deki muhabbet ekran kartı ile monitör arasındaki 10-15 fps farkını ortadan kaldırıp aynı anda senkronize etmeleri. Monitör daha hızlıysa ya da ekran kartı daha hızlıysa her türlü yırtılma olur. 1ms olması yırtılmadan ziyade Ghosting engeller.

Monitörün yenileme hızı FPS'ten yüksekken de yırtılmalar yaşanabiliyor. Mesele üretilen ve monitörde gösterilen karelerin üst üste binmemesi. 60 FPS aldığınız oyunu 144Hz monitörle oynarken kare atlanma olasılığı azalacağından daha az yırtılır. Ancak 75Hz ile çok daha fazla yırtılma yaşarsınız. Zaten V-Sync, FreeSync'deki muhabbet ekran kartı ile monitör arasındaki 10-15 FPS farkını ortadan kaldırıp aynı anda senkronize etmeleri. Monitör daha hızlıysa ya da ekran kartı daha hızlıysa her türlü yırtılma olur. 1ms olması yırtılmadan ziyade ghosting engeller.

Anladım şu an kullandığım monitörde de böyle teknolojiler yok hatta 5ms yırtılma konusu şu ana kadar gözüme hiç takılmadı bu monitörü alırsam gözüme takılır mı? Gerçekten sorun yaşar mıyım yani?

Sorun çıkartmaz ama olursa sadece artı olur sizin için. Ayrıca ekran kartınız da G-Sync veya FreeSync yoksa zaten özelliği kullanamazsınız. Bütceniz varsa ve ekran kartınız da özellik varsa alabilirsiniz. Yoksa çok takılmayın derim.

Sorun çıkartmaz ama olursa sadece artı olur sizin için. Ayrıca ekran kartınız da G-Sync veya FreeSync yoksa zaten özelliği kullanamazsınız. Bütceniz varsa ve ekran kartınız da özellik varsa alabilirsiniz. Yoksa çok takılmayın derim.

Ekran kartım GTX 1660 ancak monitöre ayırabileceğim bütçe bu kadar. Eski monitörüme Display Port to VGA alıp çift ekran yapmayı düşünüyorum.
Monitörün yenileme hızı FPS'ten yüksekken de yırtılmalar yaşanabiliyor. Mesele üretilen ve monitörde gösterilen karelerin üst üste binmemesi. 60 FPS aldığınız oyunu 144Hz monitörle oynarken kare atlanma olasılığı azalacağından daha az yırtılır. Ancak 75Hz ile çok daha fazla yırtılma yaşarsınız. Zaten V-Sync, FreeSync'deki muhabbet ekran kartı ile monitör arasındaki 10-15 FPS farkını ortadan kaldırıp aynı anda senkronize etmeleri. Monitör daha hızlıysa ya da ekran kartı daha hızlıysa her türlü yırtılma olur. 1ms olması yırtılmadan ziyade ghosting engeller.

Hocam benim aklıma takılan konu BenQ XL2546 240Hz gibi profesyonel e-spor monitörlerinde dahi neden bu teknolojiyi kullanmıyor?

Son düzenleme:
Ekran kartım GTX 1660 ancak monitöre ayırabileceğim bütçe bu kadar. Eski monitörüme Display Port to VGA alıp çift ekran yapmayı düşünüyorum.

Hocam benim aklıma takılan konu BenQ XL2546 240Hz gibi profesyonel e-spor monitörlerinde dahi neden bu teknolojiyi kullanmıyor?
Çünkü ekran kartları stabil olmadığından anlık olası FPS düşüşlerinde monitör de yırtılmayı engellemek için yenileme hızını düşürüyor. Bunun yanında senkronizasyonda oluşan Input Lag da rekabetçi oyunlar için kesinlikle istenmeyecek bir şey. E-spor'da kaliteye yönelik değil performansa yönelik ayarlar yapılıp en düşük ayarlarda maksimum stabilite istiyor oyuncular.

Sanırım bir monitörün sahip olduğu en gereksiz özellik bu sync. Açılması gereken bir şey değil, açıpta sorun yaşamayan inanın ben görmedim daha. En azından 144hz ve üzeri monitörler de bu sync olayı aksine akıcılığı bozuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı