Monitörde Kare Kare Simgeler çıkıyor ve PC durmadan kapanıyor

Reige

Hectopat
Ekran böyle kalıp PC'yi kullanamıyorum. Kendi kendine PC restart atıyor. Bu güç kaynağıyla mı alakalı yoksa ekran kartıyla mı?

70513764_411138302902784_1853162724754718720_n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartıyla ilgili.
Chipset arızasına benziyor çoğunlukla.
Chipset tamirini yaptırabilirsiniz.
100 TL gibi bir fiyata bulunduğunuz yerdeki güvendiğiniz bir bilgisayarcıya teslim edip sorunu anlatın eğer o da Chipset der ise o zaman yaptırırsınız.
Chipset arızası:
Ekran'da kare kare pikseller çıkar ya da bilgisayar kendi kendine kapanır,açılmaz PC çalışıyor gibi görünür fanlar falan döner ama görüntü gelmez.

Güç kaynağından olabilecek sorunlardan bazıları bilgisayarın aniden kapanması veya yeniden başlaması, belki bazı mavi ekran hatalarıdır.

Ama görüntünün bu hale gelmesinde güç kaynağının bir etkisi yok gibi duruyor. Çok büyük bir ihtimalle ekran kartınızda bir arıza mevcut. Onboard ekran çıkışını kullanıyorsanız anakartınızda bir arıza mevcut olabilir.

Ekran kartınız muhtemelen arızalı,
fakat sorun küçük bi ihtimal ramlerde de olabilir. Eğer birbinine uymayan 2 ram kullaniyorsaniz tek slot çalıştırmayı deneyin.
Yine aynı hatayı alıyorsanız bilgisayarcıya götürün. Unutmayın PSU'lar yetersiz geldiğinde sistem yeteri kadar güç çekemezse böyle şeyler olmaz PC'niz kapanır.
Demek istediğim sorun ekran kartında.

Ekran kartınız muhtemelen arızalı,
fakat sorun küçük bi ihtimal ramlerde de olabilir. Eğer birbinine uymayan 2 ram kullaniyorsaniz tek slot çalıştırmayı deneyin.
Yine aynı hatayı alıyorsanız bilgisayarcıya götürün. Unutmayın PSU'lar yetersiz geldiğinde sistem yeteri kadar güç çekemezse böyle şeyler olmaz PC'niz kapanır.
Eğer ram'lerden olsa idi PC açılmazdı ya da PC Boot etmez idi.
Pikseller genelde ekran kartından oluyor.

Boot edebiliyor hatta Windows açıldıktan birkaç dakika sonra gelebiliyor bu ekran bazense birkaç saate. Ramlerle ilgili bu sorunları çok yaşadım birbirinden farklı 4 ram kullanıyordum. Oyun oynarken,video izlerken, bazense açılır açılmaz bu ekran geliyordu.

Ram'lerden dolayı görüntü bozulabilir ama kare kare şekiller oluşmaz. Yani en azından bu zamana kadar gördüğüm durumlar için söylüyorum. Çoğunlukla yatay veya dikey çizgiler belirdiğinde Ram'lerden şüphelenmek yanlış olmaz.

Hocam oyun içinde bileşenlerinizi %kaç kullanıyorsunuz hatayı almadan MSI afterburner ile kullanım yüzdenize, ve en önemlisi sıcaklığa bakın. Ekran kartı ısınınca böyle oluyorsa chipset arızalı, geçmiş olsun.

Monitör ya da ekran katıyla alakalı olmalı, arızayı tespit edebilmek için, monitor ya da ekran kartını tek tek sağlam bilgisayarlarda denemen gerek.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı