Monitöre Overclock Yapmak Zararlı mı?

TÇB

Megapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
2
Çoğunlukla CS: GO oynuyorum fakat monitörüm 60 Hz olduğu için oyun pek akıcı değil. Bende monitörü 75 Hz olarak kullanmaya başladım ve monitöre hiç bir şey olmadı. Bende biraz attırmayı denedim ve 79 Hz yaptım. Bu yaptığım işlem zararlı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zararı olmaz ancak bazı çözünürlük ayarlarında out of range hatası verebilir.
@Anil26
Intel ya da Nvidia denetim masalarından kolaylıkla yapılabiliyor özel çözünürlükleri etkinleştirerek. AMD tarafında hiç denemedim ama onda da yapılıyordur. Burada asıl etken monitörün o Hz'i algılayabilmesidir. Benim 60 Hz monitörüm de sorunsuz olarak 75 Hz çalışıyor. 79 Hz'de masaüstünde sorunsuz fakat CS:GO'ya girince out of range diyor.

Monitörler hız aşırtmaları söz konusu olduğunda verebileceği genellikle normal karşılanan en büyük etki monitörünüzün ısınmasıdır. Ki bu durumda ise monitör otomatik kapanıp açılır ve Hz ayarını dengeler.

Ekranda renk dalgalanması olmadığı sürece kullanabilirsin. Benim eski laptop ekranı da 80 hertze kadar yükseltilebiliyordu. IPS olmayan modeli de 100 küsürlü hertze kadar ulaşabiliyordu.

Zararı olmaz ancak bazı çözünürlük ayarlarında out of range hatası verebilir.
@Anil26
Intel ya da Nvidia denetim masalarından kolaylıkla yapılabiliyor özel çözünürlükleri etkinleştirerek. AMD tarafında hiç denemedim ama onda da yapılıyordur. Burada asıl etken monitörün o Hz'i algılayabilmesidir. Benim 60 Hz monitörüm de sorunsuz olarak 75 Hz çalışıyor. 79 Hz'de masaüstünde sorunsuz fakat CS:GO'ya girince out of range diyor.
AMD ekran kartlarında da denedi 60hz olan monitörüm maximum 74hz oluyor 75 olunca araklık dışı hatası alıyorum ama hız aşırtma amd üzerinde de oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı