Monitöre Overclock yapmak?

Daha fazla  
Böyle birşey mümkün mü? CRU(Custom Resolution Utility) kullanarak maksimum 60Hz olan yenileme aralığımı 75 yaptım. Doğru bir test yapmadım fakat burada test edince benim yaptığım ayarlar doğru çıkıyor.

Oyun olarak Battlefield 4'te denedim. Bunu yapmadan önce dizüstü bilgisayar çözünürlüğüne kadar (1366x768) 60.0hz olarak seçebiliyordum. Bunu yaptıktan sonra her çözünürlük için 60 ve 75 değerleri gelmeye başladı. Açıkcası oyunda nasıl bir fark yaratacağını bilemediğim için ne derece etkili oldu bilmiyorum.

O yüzden bu işi bilen birileri vardır dedim. Acaba bunu abartıp 144Hz'e zorlasam bir yerleri yakar mıyım? :p

Böyle birşey mümkün mü? CRU(Custom Resolution Utility) kullanarak maksimum 60Hz olan yenileme aralığımı 75 yaptım. Doğru bir test yapmadım fakat burada test edince benim yaptığım ayarlar doğru çıkıyor.

Oyun olarak Battlefield 4'te denedim. Bunu yapmadan önce dizüstü bilgisayar çözünürlüğüne kadar (1366x768) 60.0hz olarak seçebiliyordum. Bunu yaptıktan sonra her çözünürlük için 60 ve 75 değerleri gelmeye başladı. Açıkcası oyunda nasıl bir fark yaratacağını bilemediğim için ne derece etkili oldu bilmiyorum.

O yüzden bu işi bilen birileri vardır dedim. Acaba bunu abartıp 144Hz'e zorlasam bir yerleri yakar mıyım? :p

Ekranın 75 hz değerini desteklediği için yapabilmişsin anladığım kadarıyla bu şekilde hz aşırtılabilen monitorler bulunuyor mesela aşağıdaki :
forum.donanimhaber.com: AOC E2461Fwh LED Monitör 23.6" İncelemesi + 75 HZ YAPMA ANLATIM !!
Ancak 144hz yapman mümkün değil denersen muhtemelen hata alacaksın.

Baştaki korkum dizüstü monitörü olmasıydı. Fakat araştırınca Sony'nin 74.xxx frekanslarında çalışan LED bir monitör kullandığını fark ettim. Açıkçası daha yüksek bir değer vermeye de korktum diyebilirim.

Dün yaptığım BF4 testinde kalabalık ve büyük bir haritada özellikle etrafta araçlar, savaş çok olunca bilgisayardan coil whine gibi sesler gelmeye başladı. Belki de gerçekten CW idi o ses. Sony'nin monitörü 60Hz'de sabitlemesinin bir amacı vardır diye düşürdüm tekrar. Bir sonrakinde belirtilen üst eşik değerinden az bir değeri deneyeceğim.

viewsonic vx2363 smhl-w
78 hz de kullanıyorum akıcılık cidden farkediyor herhangi bir sıkıntı yaşamadım
12.png

120 Hertz'e kadar zorladım, Windows'un hesap seçme kısmından itibaren monitör görüntü veremedi. Tabi bunu hesap etmediğim için göremediğim monitörden CRU ayarlarını sıfırlamam mümkün olmadı. Ne yazık ki kullanabileceğim başka monitör de yoktu. USB üzerinden sistem geri yükleme yaptım mecburen.

Siz siz olun, böyle atraksiyonlara girmeyin.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı