Monitöre uzun süre bakmak geç uyumaya neden olabilir mi?

dkmn

Hectopat
Yer
Cydonia
Birkaç yıldır (okula gitmek dışında) günümü tamamen PC başında geçirdiğimi söyleyebilirim. Monitöre bakarken ağrımasından sanırım gece yatağa girdiğimde yorgunluktan ölmeme rağmen 1-2 saat uyuyamıyor, uyuduğumda ise çok geç saatlerde kalkıyorum (12-13 saat uyuduğum oluyor). Bunun monitör ile alakası var mı? Varsa ne gibi çözüm bulabilirim? Numarasız dinlendirici gözlük almayı düşünüyordum doktor sitelerinde dinlendirici diye bir gözlük olmadığı ile ilgili uyarılar var. Zararlı ışınları engellediğini sanıyordum fakat öyle bir gözlük olmadığını bile söylüyorlar. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitör ve telefon ışığının uyku düzenini bozup gece geç saatlere kadar uyuyamamıza neden olduğunu bir makaleden okumuştum, doğru bence bende geceleyin telefonla uğraşınca uykum altüst oluyor uyuyamıyorum. Mümkün olduğunca az bakmanı tavsiye ederim aynı şekilde bende öyleyim Pc yi çok sevmemden kaynaklı.

Evet uzun süre monitöre bakmak, göz kaslarını yorar ve alışkanlık haline getirir, aynı uyuşturucu gibi... Tavsiyem bilgisayar ile daha az ilgilenmeniz, eğer işim orada diyorsanız, Windows 10 ile gelen ışık filtresini aktif etmeniz sizin için yararlı olacaktır...

Son düzenleme:
3b tasarımla ilgileniyorum ve portfolyo çıkarmak için çalışmalar yapıyorum.Günümü tamamen pc ile geçiriyorum.Başka yapacak aktivitem de yok.

Eğer uyuyamaman gözünün yorulup ağrımasındansa demlenmiş çaydan bir miktar pamuğa döküp gözünde birkaç dakika tutabilirsin.

Eğer uyuyamaman gözünün yorulup ağrımasındansa demlenmiş çaydan bir miktar pamuğa döküp gözünde birkaç dakika tutabilirsin.
Aynı şeyi uzmanlar da öneriyor mu?
İmkanın varsa göz koruyucu modda kullan monitörü. Saat başı 4 5 dakika balkona, cama çık. Bi' soğuk su ile yüzünü yıka. Ara vermeye çalış. O kadar bakmak sıkıntı yaratabilir.
Elimden geldiği kadar ara verip evin içinde geziyorum falan yüzümü de yıkıyorum dinç hale geliyorum.

Güncelleme: Bugün göz doktoruna gittim. Astigmatizma ve Hipermetropi olduğumu öğrendim. Gözlük yazdı kullanacağım bakalım etkisi olacak mı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı