Monitörlerde Hz ne işe yarar?

hz_cellat

Femtopat
Daha fazla  
Yeni PC toplayacağım fakat monitörlerde Hz ne işe yarıyor bilmiyorum, ama galiba motor 144 Hz ise oyunda 144 FPS üzeri alırsak 144 FPS oyun gözüküyor diye biliyorum ama öyle değilse ne işe yaradığını yazar mısınız?

Yeni PC toplayacağım fakat monitörlerde Hz ne işe yarıyor bilmiyorum, ama galiba motor 144 Hz ise oyunda 144 FPS üzeri alırsak 144 FPS oyun gözüküyor diye biliyorum ama öyle değilse ne işe yaradığını yazar mısınız?
HZ ne kadar yüksek olursa monitörde gördüğün şeyler o kadar akıcı olur. 60 hzden 144 hz'e geçersen çok fark eder. Ayrıca fps oyunlarında çok avantajlı olursun çünkü 60 hz monitöre sahip biri köşelerden çıkan bir adamı daha geç görür fakat 144 hz monitör kullanan kişiler daha erken görürler.

Ve hayır, 60 hz monitörün varsa 60 fps üstü alamazsın diye bir şey yok, alabilirsin.

Şimdi senin bir sistemin var, gayette güçlü full grafik ayarlarında bile 150-200 FPS alabildiğini düşün. Monitöründe 60 Hz. Şimdi sen 150-200 FPS alıyorsun ya işte 60’ın üzerindeki FPS’nin sana akıcılık anlamında bir getirisi olmuyor neden olabilir çünkü monitör 60 Hz destekliyor.

Buradan aslında ne çıkarmalıyız? Tabikide yüksek Hz her zaman iyidir ama sisteminin ne kadar FPS aldığıyla alakalıdırda. Sen 60-70 FPS alabiliyorsan ancak 144 Hz monitör almak israflıktır. Bu birazda Ferrari alıp İstanbul trafiğinde kullanmak gibi. Kullanmadığın HP’ye boşa para vermek. Umarım anlatabilmişimdir😄.

Yeni konular

Geri
Yukarı