Monitörlerde Hz önemli bir unsur mu?

144Hz farkını sadece 144Hz kullananlar anlar 2 hafta önce 144Hz monitöre geçtim. Geçmeden önce bende sizin gibi düşünüyordum ya cok farketmiyodur bu kullananlar abartıyor falan diye düşünüyordum. Şuan da 144Hz altı monitör kullanamam bazen 60Hz monitöre bakarken bile gözüme laglı gibi geliyor. Oyunlardan örnek vermem gerekirse en çok oynadığım oyunlardan LOL - CS GO bu oyunları yıllarca oynadıgımı zannetmişim. Ama 144Hz ye geçince oyunun akıcılıgı başka dereceye yükseliyor belki bazı arkadaşlar abarttıgımı düşünebilir ama gerçekten böyle.

144 Hz'in 90-100 FPS ve üzeri değerleri görmüyorsanız herhangi bir avantajı olmaz. Ama dediğiniz gibi rekabetçi oyunlarda kayda değer bir fark yaratıyor. Bunun sebebi de CS:GO, LoL gibi younlarda 150 FPS değerlerine ulaşmanın kolay olması ve 144 Hz monitörden verim almayı kolaylaştırması. Masaüstü kullanımda ise geçiş efektleri ve mouse hareketi gibi etkenler daha pürüzsüz bir hale geliyor. Rekabetçi oyunlarla çok ilgilenmiyorsanız dediğiniz gibi 75 Hz ve daha büyük bir monitör alabilirsiniz. Sisteminiz hakkında bilgi verebilirseniz daha çok yardımcı olabiliriz.
144 hz monitörde 100 fps alırsan 100hz akıcılıkta oynarsın. Herhangi bir avantajı olmaz diye bişey yok yani.

144 hz monitörde 100 fps alırsan 100hz akıcılıkta oynarsın. Herhangi bir avantajı olmaz diye bişey yok yani.

90-100 FPS ve üzeri değerlere 90-100 FPS'in de dahil olduğunu bilmemeniz beni dehşete düşürdü açıkçası. Bu FPS'lerin altına düşüldüğünde 75 Hz monitörle de aynı verimi alacak hemen hemen. Rekabetçi oyunlar dışında 144 Hz ve TN panel bir monitör yerine 75 Hz IPS veya VA panel bir monitör tercih edilebilir. Hem görüntü kalitesi hem renk doğruluğu hem de görüş açısı TN'e göre çok daha iyi. Kaldı ki rekabetçi olmayan oyunlarda aldığınız yüksek FPS değerine nazaran aldığınız görüntü kalitesi daha önemli. Ben kimsenin de sırf 144 Hz panelde 144 FPS alabilmek için görsellikten vazgeçeceğini sanmıyorum. O yüzden 75 Hz ve IPS bir panel ile yarışamaz. Dediğimin rekabetçi olmayan oyunlarda geçerli olduğunu unutmayın.

90-100 FPS ve üzeri değerlere 90-100 FPS'in de dahil olduğunu bilmemeniz beni dehşete düşürdü açıkçası. Bu FPS'lerin altına düşüldüğünde 75 Hz monitörle de aynı verimi alacak hemen hemen. Rekabetçi oyunlar dışında 144 Hz ve TN panel bir monitör yerine 75 Hz IPS veya VA panel bir monitör tercih edilebilir. Hem görüntü kalitesi hem renk doğruluğu hem de görüş açısı TN'e göre çok daha iyi. Kaldı ki rekabetçi olmayan oyunlarda aldığınız yüksek FPS değerine nazaran aldığınız görüntü kalitesi daha önemli. Ben kimsenin de sırf 144 Hz panelde 144 FPS alabilmek için görsellikten vazgeçeceğini sanmıyorum. O yüzden 75 Hz ve IPS bir panel ile yarışamaz. Dediğimin rekabetçi olmayan oyunlarda geçerli olduğunu unutmayın.
dostum benim monitörümde gsync açınca oyun hangi fpsdeyse yenileme hızıda onla aynı oluyor. 90 oynuyosam 90 hz de oynuyorum 144 fps oynuyosam 144 hzde oynuyorum

LFC teknolojisi sayesinde 70 FPS bile alsan 75HZ monitöre göre çok daha akıcı olduğunu hissedersin.
FPS oyunları için çoğu oyunda giriş seviyesi güncel kartlar bile yeterli.
RX 570 gibi mesela.
RX 570 R5 2600X ile kesinlikle 144 Hz için yeterli bi ekran kartı değil. CSGO da 200+ FPS rahatlıkla alıyor olsam dahi PUBG, Apex gibi oyunlarda 100 FPS üstü anca alıyorum. Bana kalırsa 144 Hz alındıysa rahatlıkla sistemin 130 FPS üstünü veriyor olması gereklidir, ödediğin paranın hakkını tam anlamıyla alabilmek için.

Tasarım, grafik işleri ile uğraşıyorsanız sizin için Hertz değil panel, renk kalitesi ve çözünürlük önemli. Ancak oyun oynuyorsanız, hızlı ve akıcı görüntü almanız gereken şeyler yapıyorsanız Hertz sizin için önemlidir.

75Hz oyunlar için yeterlidir, 144Hz hala daha yüksek bir Hertz değeri ve tüm GPU'lar karşılayamaz.

Bu Hz olayı çok mu fark ediyor 60 ile 144.

Yeni konular

Geri
Yukarı