Monitörlerde Hz önemli bir unsur mu?

u7uk

Hectopat
Monitörler konusunda ben 144 Hz çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Evet rekabetçi oyunlarda avantaj sağlıyor hatta zaten bariz bir kalite ama hayati bir önem mi? Her oyunda 144 FPS alamayız alabileceğimiz oyunlar sınırlı CS GO gibi mesela. Ama bu tür oyunları pek oynamayan biri için 144 Hz'in o kadar büyük önemi kalıyor mu ki? 75 Hz işini fazlasıyla görmez mi? Benim düşüncem 144 Hz yerine 75 Hz yönelip ekran büyüklüğüne önem vermek, doğru mu düşünüyorum bilmiyorum. 144 Hz'in bilmediğim daha ne avantajları olabilir?

Tasarım, grafik işleri ile uğraşıyorsanız sizin için Hertz değil panel, renk kalitesi ve çözünürlük önemli. Ancak oyun oynuyorsanız, hızlı ve akıcı görüntü almanız gereken şeyler yapıyorsanız Hertz sizin için önemlidir.

75Hz oyunlar için yeterlidir, 144Hz hala daha yüksek bir Hertz değeri ve tüm GPU'lar karşılayamaz.

Monitörler konusunda ben 144 Hz çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Evet rekabetçi oyunlarda avantaj sağlıyor hatta zaten bariz bir kalite ama hayati bir önem mi? Her oyunda 144 FPS alamayız alabileceğimiz oyunlar sınırlı CS GO gibi mesela. Ama bu tür oyunları pek oynamayan biri için 144 Hz'in o kadar büyük önemi kalıyor mu ki? 75 Hz işini fazlasıyla görmez mi? Benim düşüncem 144 Hz yerine 75 Hz yönelip ekran büyüklüğüne önem vermek, doğru mu düşünüyorum bilmiyorum. 144 Hz'in bilmediğim daha ne avantajları olabilir?
144 hz in avantajı şöyle 144 fps alamasan bile sana 144 fps alıyormuş gibi hissetirir bütün oyunlarda

144hz olması tek başına bir anlam ifade etmez.
Sonuçta burada panel renk gamutu ve tepki süresi gibi unsurlar da var. Eğer yüksek tazeleme hızı sizin için önemsiz ise tabii ki şart değil.

144 Hz'in 90-100 FPS ve üzeri değerleri görmüyorsanız herhangi bir avantajı olmaz. Ama dediğiniz gibi rekabetçi oyunlarda kayda değer bir fark yaratıyor. Bunun sebebi de CS:GO, LoL gibi younlarda 150 FPS değerlerine ulaşmanın kolay olması ve 144 Hz monitörden verim almayı kolaylaştırması. Masaüstü kullanımda ise geçiş efektleri ve mouse hareketi gibi etkenler daha pürüzsüz bir hale geliyor. Rekabetçi oyunlarla çok ilgilenmiyorsanız dediğiniz gibi 75 Hz ve daha büyük bir monitör alabilirsiniz. Sisteminiz hakkında bilgi verebilirseniz daha çok yardımcı olabiliriz.

Eğer donanımın 144 hz i karşılayabiliyorsa da karşılamıyorsa da bilgisayarında daha çok oyun oynuyorsan kesinlikle 144 hz monitör al
Ve 1 ms tepki süresi de çok önemli ve freesync g sync gibi şeyler de önemli ve panel tipi, kalitesi de çok önemli

Hz önemli bir unsur, tabiki diğer özellikleri de göz önünde bulundurup bu özelliği de yüksek tutmak gerekir. Kendini oyunun içinde hissetmek istiyorsan Hz'yi yüksek tutman gerekir.

Haklısınız oyun tarzınıza göre değişmekte bu Hz işi. Ekran kartınız max 75 FPS verebiliyorsa oynadığınız oyunda 144 Hz gereksiz oluyor bu durumda. Ekran kartınız 144 Hz FPS veriyorsa tabiki almalısınız. Hayati bir öneme sahip değil 75 Hz de işinizi görür 60 Hz de daha çok kişisel tercih ve zevk meselesi bence. Ekran kartı 60 FPS veren bir ekran kartına 144 Hz almak gereksiz boşa para harcamadır. Zaten bizdeki en büyük sorun internet sıkıntısıdır. Rekabetçi oyunda en büyük iş internete düşüyor öncelikle ama ben çok gerekli görmüyorum 144 Hz yi normal kullanıcılar için.

Yeni konular

Geri
Yukarı