Monitörü overclock etmek

Bu OC'ladığımız monitör herz hızını Windows'da kalıcı hale getirebilir miyiz? Benim 60 herz monitörümü 82 herz e çıkardım fakat bazı oyunlarda sıkıntı çıkıyor. bunu Windows'da kalıcı kale getirebilir miyiz monitör 82 herz miş gibi tanıtabilir miyiz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hort :) @Recep Baltaş CRU programından değilde youtubeda gösterdiğiniz gibi direkt nvidia kontrol panelinden yaptım 144hz laptop ekranıda 144hz monitörde max 146hz oldu 147 de görüntü kayıyor. Bu benim monitörlerle mi alakalı yoksa farklı şekilde yaparsam sonuç değişir mi ? 60hz monitör 90hz oluyorsa benim monitörde 180hz olur demiştim :(

Yarım hortta benden 😊 1440x900 60hz monitörümü 70hz'ye overclock'ladım ancak ekran genişledi ve yanlar kaydığı için sadece belli bir orta kaldı. Ne yapmam lazım ?

AMD ekran kartı kullanıyorsanız şu yöntemi deneyerek 75 Hz belki elde edebilirsiniz:

Bu iş için CRU, Custom Resolution Utility uygulamasını indireceksiniz.

Custom Resolution Utility (CRU)

Rehberi tamaladıktan sonra programı kaldırabilirsiniz.

Rehber dört farklı monitörde denenmiş ve başarıya ulaşmış. tabii ki monitörünüze bir zarar gelirse sorumsuzu sizsiniz!

1. Programı çalıştırın ve listedeki "(active)" hariç bütün monitörleri silin.

Eki Görüntüle 70613
  2. "Detailed Resolutions" altındakli Add... butonuna tıklayın:

Eki Görüntüle 70614

Açılan pencereden "Timing" ayarını "Automatic - LCD standard" olarak değiştirin:

Eki Görüntüle 70616

En üst iki kutucuğa monitör çözünürlüğünüzü girin. Benim monitörün şu anda 3440 x 14400 çözünürlük bir model mesela. Bu değer kendinden girilmiş olacak zaten...

3. Monitörümüzü overclock edecğimiz noktaya geliyoruz şimdi. "Refresh rate:" kısmına stok tazeleme hızınızdan daha yüksek bir değer girin. Örneğin 60 Hz monitör için 10 Hz overclock yapacak olursak 70 Hz değerini girebiliriz.

Eki Görüntüle 70617

OK deyip söz konusu ayarı ekleyebilirsiniz seçeneklere.

4. Artık yeni çözünürlük ve tazeleme hızı değerimiz listede:

Eki Görüntüle 70618
  5. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerek. OK diyerek programı kapatın ve PC'nizi yeniden başaltın.

6. Yeniden başalttıktan sonra masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü seçeneğini seçin.

Eki Görüntüle 70619

7. Gelişmiş Ayarlar'a girin:

Eki Görüntüle 70620

Monitör sekmesine gelin. Burada 70 Hz değerini göreceksiniz.

Eki Görüntüle 70622

8. 70 Hz seçip uygula deyin. Görüntü gidecek ve eğer monitörünüz 70 Hz'i kaldırıyorsa kısa bir süre sonra geri gelecektir. Gelmezse, Windows otomatik olarak 15 saniye sonra eski yenileme hızına dönecektir.

Eğer monitörünüz 70 Hz'i kaldırmazsa 65 Hz de deneyebilirsiniz. Mesela benim şu an kullandığım Philips BDM3470, 70 Hz'te titreme gösterdi.

Monitörünüz 70 Hz kaldırırsa 75 Hz de deneyebilirsiniz. Hatta 80 Hz bile deneyebilirsiniz.
İşte bu şekilde monitörünüzü overclock edebilirsiniz! Tabii ki herhangi bir arızadan sorumlu olmadığımızı tekrar hatırlatalım!
Merhaba Recep bey. Öncelikle güzel bilgi için teşekkürler. Ben 70 Hz denedim olmadı ama 65 denedim şuan da oldu. İlla beşer beşer mi arttırıyoruz? örneğin 66 -67 Hz denesem olmaz mı?

Ben monitörüm'de active olmayan seçenekleri sildim, 1920x1080 seçeneği gitti ve geri gelmiyor.Format attım sonra oğrendimki reset tuşu varmış bastım ama reg dosyası bulunamadı gibi bir hata veriyor şuanda sadece active var ve 1920x1080 görüntü alamıyorum yardım edermisin adaşım @Recep Baltaş

AMD ekran kartı kullanıyorsanız şu yöntemi deneyerek 75 Hz belki elde edebilirsiniz:

Bu iş için CRU, Custom Resolution Utility uygulamasını indireceksiniz.

Custom Resolution Utility (CRU)

Rehberi tamaladıktan sonra programı kaldırabilirsiniz.

Rehber dört farklı monitörde denenmiş ve başarıya ulaşmış. Tabii ki monitörünüze bir zarar gelirse sorumsuzu sizsiniz!

1. Programı çalıştırın ve listedeki "(active)" hariç bütün monitörleri silin.

Eki Görüntüle 70613
  2. "Detailed Resolutions" altındakli Add... Butonuna tıklayın:

Eki Görüntüle 70614

Açılan pencereden "Timing" ayarını "Automatic - LCD standard" olarak değiştirin:

Eki Görüntüle 70616

En üst iki kutucuğa monitör çözünürlüğünüzü girin. Benim monitörün şu anda 3440 X 14400 çözünürlük bir model mesela. Bu değer kendinden girilmiş olacak zaten...
  3. Monitörümüzü overclock edecğimiz noktaya geliyoruz şimdi. "Refresh Rate:" Kısmına stok tazeleme hızınızdan daha yüksek bir değer girin. Örneğin 60 Hz monitör için 10 Hz overclock yapacak olursak 70 Hz değerini girebiliriz.

Eki Görüntüle 70617

OK deyip söz konusu ayarı ekleyebilirsiniz seçeneklere.
  4. Artık yeni çözünürlük ve tazeleme hızı değerimiz listede:

Eki Görüntüle 70618
  5. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerek. OK diyerek programı kapatın ve PC'nizi yeniden başaltın.
  6. Yeniden başalttıktan sonra masaüstüne sağ tıklayın ve Ekran Çözünürlüğü seçeneğini seçin.

Eki Görüntüle 70619
  7. Gelişmiş Ayarlar'a girin:

Eki Görüntüle 70620

Monitör sekmesine gelin. Burada 70 Hz değerini göreceksiniz.

Eki Görüntüle 70622
  8. 70 HZ seçip uygula deyin. Görüntü gidecek ve eğer monitörünüz 70 Hz'i kaldırıyorsa kısa bir süre sonra geri gelecektir. Gelmezse, Windows otomatik olarak 15 saniye sonra eski yenileme hızına dönecektir.

Eğer monitörünüz 70 Hz'i kaldırmazsa 65 Hz'de deneyebilirsiniz. Mesela benim şu an kullandığım Philips BDM3470, 70 Hz'te titreme gösterdi.

Monitörünüz 70 Hz kaldırırsa 75 Hz'de deneyebilirsiniz. Hatta 80 Hz bile deneyebilirsiniz.
İşte bu şekilde monitörünüzü overclock edebilirsiniz! Tabii ki herhangi bir arızadan sorumlu olmadığımızı tekrar hatırlatalım!

Teşekkürler işe yaradı! 144Hz monitörüm servise gidince Samsung 60Hz monitörümü takmak zorunda kalmıştım şu anki monitörüm de çok iyi 27 ich Curved ama 60Hz'idi insan 2 sene 144Hz kullanınca canı sıkılıyor haliyle 70Hz aldım akıcı oldu tekrar teşekkürler

Samsung S19B150 monitörüme overclock yaptım arkadaşlar. 1920X1080 çözünürlükte sorunsuz çalışıyor. GTA 5 ile test ettim, monitör ile bir sıkıntım yok ama GT 630 1080P'ye alınca, 1366X768 çözünürlüğündeki ayarlarla 15 FPS'e düştü. :) ısınma ile karşılaşırsam eski çözünürlüğe döneceğim. :) şu anlık monitörden yana bir sıkıntı yok ama.

Eki Görüntüle 70705

Eki Görüntüle 70706

(GTA 5 oyununu grafikli oynadığımı düşünüyordum. 1080P'ye alınca sadece resmen görsel şölen oluştu. Ben alışkın değilim böyle oyun oynamaya. :) )

Kardeş bende de aynı monitörden var GTX 970 var darboğaz olmasın diye bende 1080P yapmak istiyorum nasıl yaptın acaba anlatabilir misin.

Bugün laptopa harici monitör bakarken acaba tazeleme hızı farklı olan paneli takabilir miyim, Kadıköy'de bulur muyum diye düşündüm. Sonra Yazıcıoğlu'nda perişan olmak istemeyince monitör overclock konularını araştırdım. Her teknoloji sitesinde CRU öneriliyordu. ASUS R510V (X550VX) laptopumda denedim. Oldukça güzel sonuçlar verince buraya da yazayım dedim. Hatta ilkten bir heyecanla 90Hz yaptım restart yapınca ekran gelmedi. Ya harddiski çıkarıp başka PC'de format atacağım dedim ya da harici monitör derken fişini çektim laptopun. Tekrar açtım düzeldi. Daha sonrakiler de eğer ki Hz kaldırmayacak gibiyse artık ekran geliyor sadece kullanıcı adı şifre bölümüne yazdıktan sonra gitmeye başlıyor. Yine aynı şekilde fişi çekip tekrar açınca düzelmeye devam etti. Ve açılınca gelişmiş görüntü ayarlarında 90Hz olarak gözüktü ama CS:GO'da yazılar kayık, masaüstü ekranında mouse imlecinin bir önceki hamlesi gözükmeye başladı bir de Facebook'ta sohbetteki arkadaşların ismi 2 tane gözüküyor biri sola kayık ve bulanık olunca, 65, 70, 75, 80 en son 86'ya geldim. Tabii buraya gelirken 70'te sadece kullanıcı adı ekranı şifre yazınca büyüdü, masaüstü ölçeklendirmesi büyüdü. Diğerlerinde yine arada gelmediği oldu ama en son hiçbir yırtılma, bulanıklık, titreme olmayan seçeneğin 86 (85 yerine 1 fazla attım sırf 5'in üstü olsun diye) 90 zaten kaldırmadığı için burada bıraktım. Artık 90 zorlaması ve önceki denemelerle PC panel don lastiği gibi esnedi herhalde. :) Yn memnun olduğum şey CS:GO'da V-Sync açınca artık 1920X1080 60 değil 86 oluyor ve oyunun keyfi çıkıyor. Öncekinde 60Hz'de oynanıyordu ama smoke gelince 49 oluyordu. 80Hz yapınca da 1-2 kere 49 oldu ama anlık hemen düzeldi. 86 yapınca şu anki Chrome'daki web görüntüleri dahil birçok şeyin kalitesi arttı gibi hissettim ve gözüm daha yoruluyor şu an. ASUS R510V(X550Vx) i7 6700HQ, GTX950M Windows 10 2004'te sonuçlar bu şekilde eğer denemek isteyenler varsa diye ayrıntılı şekilde yaşadıklarım bunlar.

Merhaba konuyu hortlatıyorum asus vp247 1080p 60hz monitörüm var. Nvidia denetim masasından hz yükseltme denedim 75hz yapınca out of range hatası veriyor. 74ten 66ya kadar da ekran geliyor fakat bozuk geliyor o bozulmayı kaldırabiliyor muyuz bi şekilde ayarı var mı eğer varsa 74hz olarak ayarlamak istiyorum çünkü :) (Bozulmadan kastım yazılar iç içe geçiyor ve ekran biraz kaymış gibi oluyor yani. SS aldım ekleyecektim fakat aldığım sste gayet normal 1080p gözüküyor anlamadım olayı.
Merhaba konuyu hortlatıyorum asus vp247 1080p 60hz monitörüm var. Nvidia denetim masasından hz yükseltme denedim 75hz yapınca out of range hatası veriyor. 74ten 66ya kadar da ekran geliyor fakat bozuk geliyor o bozulmayı kaldırabiliyor muyuz bi şekilde ayarı var mı eğer varsa 74hz olarak ayarlamak istiyorum çünkü :) (Bozulmadan kastım yazılar iç içe geçiyor ve ekran biraz kaymış gibi oluyor yani. SS aldım ekleyecektim fakat aldığım sste gayet normal 1080p gözüküyor anlamadım olayı.
IMG_20201231_020713.jpg
IMG_20201231_020733.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı