Monitörün Frekansı(Hz) ile Oyunlardaki FPS ilişkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Denizhan18

Hectopat
Diyelim ki 120 Hz bir monitörüm var ve sistemimden dolayı oyunda 20 FPS alıyorum. Ben eğer oyunu 60Hz'lik bir monitörde de oynasam frame'leri aynı şekilde mi göreceğim?

Yani benim sistemin 60 FPS bile veremiyorsa 120Hz monitör almanın anlamı yok değil mi?

Diyelim ki 120 Hz bir monitörüm var ve sistemimden dolayı oyunda 20 FPS alıyorum. Ben eğer oyunu 60Hz'lik bir monitörde de oynasam frame'leri aynı şekilde mi göreceğim?

Yani benim sistemin 60 FPS bile veremiyorsa 120Hz monitör almanın anlamı yok değil mi?
Sen oyunlarda 20 FPS alıyorsan istersen 1000 HZ monitör olsun sen yine 20 FPS alırsın. Bende mesela 60 HZ'lik monitör var ve BATMAN ORİGİNS'te 60 FPS'yi geçemiyorum.

60 HZ'lik bir monitör ile 60 FPS'nin üzerine elbette çıkılabilir. Ancak bazı problemler baş göstermeye başlar, bunları engellemek için de ayarlar mevcut, bu da zaten FPS'yi sabitleyen ayarlardır.

Eğer oynadığınız oyunda alacağınız FPS değeri 60'ın üzerine hiç çıkmayacak ise 120 HZ monitörün ek bir getirisi olmayacaktır. Ancak 60'ın üzerine çıkarsanız hareketli sahnelerde belirgin bir biçimde daha net ve akıcı bir görüntü elde edersiniz.

Arkadaşın da dediği doğru, 120 HZ olup da 5 ms olan monitör yoktur tahminen. 120 HZ demek akıcılık ve netlik demektir, bu kavramların yanında gecikme kelimesinin işi yok.
ASUS'un yüksek HZ monitörlerine bakarsanız hep 1 MS süreye sahip olduğunu görürsünüz.

Kullandığınız ekran kartını bilmiyoruz elbette, üst seviye bir kart ise yüksek HZ değerine sahip bir monitör çok iyi olacaktır.
Ancak diğer türlü ise yüksek ayarlarda zaten 60 FPS'yi geçmeyeceğiniz için bir faydasını göremeyeceksiniz.

Ben yinede yüksek HZ monitörü tercih etmenizi öneriyorum, monitör 20 defa alınmıyor, 1 kere alın ve sağlam bir şey alın.
Bakarsınız ileride sisteminizi yükseltirsiniz.

Fps çözünürlüğe göre de değişir mi?

Elbette değişir, çözünürlük ne kadar artar ise ekran kartı o kadar fazla iş ile uğraşmak zorunda kalır.
1280 ile 1024'ü çarp. Birde 1920 ile 1080'i çarp. Aradaki fark kadar noktacığın hesabını kitabını tutması gerekecektir.

Dolayısıyla doğrudan FPS'ye etki edecektir.

Fps' ye olumlu mu yoksa olumsuz olarak mı etki eder? Artar ise.

Çözünürlük ne kadar artarsa ekran kartına binecek yük artacağından FPS o kadar düşer. Gökhan'ın da dediği gibi "çözünürlük ne kadar artar ise ekran kartı o kadar fazla iş ile uğraşmak zorunda kalır". Günümüz monitörleri ve ekran kartı sürücüleri standart 60Hz monitörler üzerine bu sistemi kurmuşlar. Şu an ki monitörler eski mantık tüplü monitörlerin yaptığı gibi yatay hesaplamayla ekran görüntülerini vermektedirler. Ekran kartın çok iyi ve güçlü bir ekran kartı olsa bile monitörün 60Hz olursa, monitör güçlü olan ekran kartının gönderdiği sinyallere yetişemeyecek ve "tearing" dediğimiz yırtılma efekti meydana gelecek, bu da oyunun tadını kaçıracaktır. Zaten yırtılma efektine dikkat ederseniz yatay biçimde oluyor, bu da yukarıda bahsettiğim yatay hesaplama olayıdır. Fakat bu yırtılma efektini FPS'yi 60'a sabitleyerek (oyunlardaki bir ayar olan V-sync= Açık) kurtulabilirsiniz bunun sayesinde FPS'niz güçlü grafik olan yerlerde 60'ın altına düşer fakat üzerine çıkamaz. Öte yandan performansta da biraz kayıplar olacaktır. Bu da tearing (yırtılma) olayını ortadan kaldırır. Monitörün 120Hz, 144Hz gibi değerlere sahip olursa, monitörün ekran kartıyla yakın senkron olarak bu tearing (yırtılma) efektini minimuma indirebilir. Şu an bu yırtılma efektini kabul edilebilir bir tek nVidia G-sync teknolojisi bitirebiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözünürlük ne kadar artarsa ekran kartına binecek yük artacağından FPS o kadar düşer. Gökhan'ın da dediği gibi "çözünürlük ne kadar artar ise ekran kartı o kadar fazla iş ile uğraşmak zorunda kalır". Günümüz monitörleri ve ekran kartı sürücüleri standart 60Hz monitörler üzerine bu sistemi kurmuşlar. Şu an ki monitörler eski mantık tüplü monitörlerin yaptığı gibi yatay hesaplamayla ekran görüntülerini vermektedirler. Ekran kartın çok iyi ve güçlü bir ekran kartı olsa bile monitörün 60Hz olursa, monitör güçlü olan ekran kartının gönderdiği sinyallere yetişemeyecek ve "tearing" dediğimiz yırtılma efekti meydana gelecek, bu da oyunun tadını kaçıracaktır. Zaten yırtılma efektine dikkat ederseniz yatay biçimde oluyor, bu da yukarıda bahsettiğim yatay hesaplama olayıdır. Fakat bu yırtılma efektini FPS'yi 60'a sabitleyerek (oyunlardaki bir ayar olan V-sync= Açık) kurtulabilirsiniz bunun sayesinde FPS'niz güçlü grafik olan yerlerde 60'ın altına düşer fakat üzerine çıkamaz. Öte yandan performansta da biraz kayıplar olacaktır. Bu da tearing (yırtılma) olayını ortadan kaldırır. Monitörün 120Hz, 144Hz gibi değerlere sahip olursa, monitörün ekran kartıyla yakın senkron olarak bu tearing (yırtılma) efektini minimuma indirebilir. Şu an bu yırtılma efektini kabul edilebilir bir tek nVidia G-sync teknolojisi bitirebiliyor.
Dediğiniz teknoloji tüm NVIDIA kartlarında var mı? Mesela GTX 760 kullanıyorum bu kartta bu sorunu ortadan kaldırır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
nVidia G-sync teknolojisini GTX 650Ti Boost ve üstü nVidia ekran kartları, Windows 7 ve üzeri işletim sistemleri (Tercihen Windows 8 veya 8.1), nVidia G-sync etkinleştirilmiş özel monitörler ile kullanabilirsiniz. Bu yazdığım özelliklerde ekran kartı, işletim sistemi ve G-sync uyumlu monitör yoksa nVidia G-sync teknolojisini kullanamazsınız.

Bazı ekran kartlarının çözünürlük arttığında fps'sinin de arttığını görmüştüm. O nasıl oluyor. Ben bu olaydan bişey anlamadım. Çözünürlük artınca fps azalıyor diyorsunuz. İyice aklım karıştı.

- - - Güncellendi - - -

nVidia G-sync teknolojisini GTX 650Ti Boost ve üstü nVidia ekran kartları, Windows 7 ve üzeri işletim sistemleri (Tercihen Windows 8 veya 8.1), nVidia G-sync etkinleştirilmiş özel monitörler ile kullanabilirsiniz. Bu yazdığım özelliklerde ekran kartı, işletim sistemi ve G-sync uyumlu monitör yoksa nVidia G-sync teknolojisini kullanamazsınız.

Ben AMD ekran kartı kullanıyorum. Bu ekran kartlarında Mantle var. G-sync ile aynı işlevi görmez mi? Gerçi Mantle performans veriyordu. Ya da şöyle sorayım AMD'de G-sync gibi bir teknoloji yok mu? nVidia mı alayım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı