Monitor olarak IPS ekran mı VA ekran mı?

Midnights

Zeptopat
Daha fazla  
Grafik tasarım ile ilgileniyorum ve oyun oynamak istiyorum. Grafik tasarım için IPS ekran tabii ki biliyorum ama IPS glow olma durumu da varmış ne dersiniz bu duruma? VA ekran bir monitor mu alsam?

Glow olsa bile sürekli siyah ekrana bakmıyorsunuz ki. Belki sadece anlık bir geçiş oluyor. Bunun da rahatsız edeceğini sanmıyorum. Alabiliyorsanız OLED yoksa IPS.

Simsiyah bir ekran üzerinde çalışmayacaksanız glow sizi rahatsız etmeyecektir. Bende Asus 27'' VG279Q 144Hz IPS kullanıyorum. Herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar

Grafik tasarım ile ilgileniyorum ve oyun oynamak istiyorum. Grafik tasarım için IPS ekran tabii ki biliyorum ama IPS glow olma durumu da varmış ne dersiniz bu duruma? VA ekran bir monitor mu alsam?

Alacağınız monitörün panel üretim teknolojisine bağlı olarak değişir. Birçok VA panel IPS panellere görüntü kalitesi açısından çok ciddi farklar atabiliyor fakat bu üretim mimarisi LED panellerin baskılarının katman kalınlığından tutun pixeller arası bloklara kadar birçok yönden üretimdeki kaliteye etki etmekte. Birçok insan size kesinlikle IPS almalısın en kalitelisi IPS'tir diyecektir. Fakat %137 SRGB'li VA panelin HDR10 ve 1 milyar renk desteği sunması standart IPS ekranların kalitelerinin kat kat üstündedir. Adobe RGB %100 olan paneller bile var. Bütçenize göre en iyi seçeneği belirlemek kesinlikle daha iyi olacaktır.

Alacağınız monitörün panel üretim teknolojisine bağlı olarak değişir. Birçok VA panel IPS panellere görüntü kalitesi açısından çok ciddi farklar atabiliyor fakat bu üretim mimarisi LED panellerin baskılarının katman kalınlığından tutun pixeller arası bloklara kadar birçok yönden üretimdeki kaliteye etki etmekte. Birçok insan size kesinlikle IPS almalısın en kalitelisi IPS'tir diyecektir. Fakat %137 SRGB'li VA panelin HDR10 ve 1 milyar renk desteği sunması standart IPS ekranların kalitelerinin kat kat üstündedir. Adobe RGB %100 olan paneller bile var. Bütçenize göre en iyi seçeneği belirlemek kesinlikle daha iyi olacaktır.

HDR 10 fark yaratan bir özellik değil. Hatta hiçbir şey. HDR istiyorsanız minimum HDR600 ile başlamalısınız. Ayrıca muhtemelen frc ile birlikte 10 bit sunan o VA paneller renkleri canlı gösteremediği sürece isterse 10 milyar renk desteği olsun. Aradığımız şey estetikse eğer renk desteğinden ziyade görüntünün doğallığı ve canlılığını IPS paneller kadar iyi gösteremeyecektir.

Şöyle söyleyeyim 8 bin 10 bin arası şu an ASUS TUF Gaming 27 inc VG27AQ düşünüyorum

Simsiyah bir ekran üzerinde çalışmayacaksanız glow sizi rahatsız etmeyecektir. Bende ASUS 27" VG279Q 144Hz IPS kullanıyorum. Herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar

Bende bu monitoru düşünüyorum memnunsunuz anladığıma göre

Simsiyah bir ekran üzerinde çalışmayacaksanız glow sizi rahatsız etmeyecektir. Bende ASUS 27" VG279Q 144Hz IPS kullanıyorum. Herhangi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar

Şöyle söyleyeyim 8 bin 10 bin arası şu an ASUS TUF Gaming 27 inc VG27AQ düşünüyorum

Evet, iyice araştırıp buna karar kılmıştım. benimki 1080p, biraz yakından bakınca pixeller belli oluyor ama 2k da böyle bir sorun olmaz. RTings sitesindeki incelemelerde bana fayda sağlamıştı araştırmamda

Yeni konular

Geri
Yukarı