Monitorde ghosting nasıl çözülür?

Yeyith

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Tulpar T5 V23.3.2

CPU: i5-12450H 8C/12T
GPU: RTX4060 8GB 128BIT
RAM: 32GB DDR4 3200MHz
SSD: 1TB M.2 SSD
Meslek
İngiliz Dil Edebiyatı Öğrencisi
Monitör
Acer Nitro 5 AN515-51 Monitörü
Oyunlarda ve hatta YouTube'da video izlerken bile böyle garip garip izler bırakıyor, bu izler bir cisme bakarken başka tarafa dönünce böyle iz bırakıyor. Bu arada normal dururken değil, normalde sıkıntı çıkarmıyor ama oyunlarda orman gibi bol grafikli yerlere girince çok sinir bozucu bir hale geliyor. İlk kez böyle bir şey yaşıyorum, o yüzden ghosting mi tam emin değilim. Birazcık araştırıp da geldim, şimdiden söyleyeyim: Motion blur veya depth of fieldla alaksı yok, Sons of The Forest ile de alakası yok çünkü oynadığım başka oyunlarda da aynı problemle karşılaştım. Asıl sorum bu problem nedir ve nasıl çözeilirim?

Sıkıntı monitörde değil video çekip arkadaşlarıma attığımdada aynı problem gözüküyordu ayarlarla ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu şekilde ilk başta arkadaki ağaçlara dikkat ederseniz garip bir pikselleşme oluyor, sonra kurukafaya bakarsanız çene kısmında bayağı bir blurlanma oluyor bu olay genelde hızlı hareket eden cisimlerde oluyor ve benim düşünceme göre monitörden veya herhangi fiziksel bir aygıttan oluşmuyor bu problem çünkü videoya alabiliyorum ve arkadaşlarımda kendi aygıtlarından izlediklerinde aynı pikselleşmeyi görebiliyor.

Ağaçların görüntüsünde değişme oluyor. Fakat iz göremiyorum. Kurukafada normal gözüküyor.
Bana pek sorun varmış gibi gelmedi. Ghosting yok.
Smearing olabilir diye düşünmüştüm ama ağaçlar yerinde sabit duruyor hareket ederken.
Monitör sorunludur diyemem. Ben normal görüyorum şu an. Dilersen ekran kartı için DDU yöntemini kullan ya da kablo değiştir.

Videoda kurukafa çıkmamış tam yeni fark ettim ama sorun işte ağaçlardaki olay gibi uzak objeler artık perspektiften mi kaynaklıdır bilmiyorum böyle garip garip değişiyor ve laptop kullanıcısıyım bu arada monitör harici değil maalesef.

Biraz bakındım sanırım benim problemim smiering bunu tam olarak nasıl çözebilirim ?

Acer Nitro serisinde ghosting kronik diyebiliriz. Nitro Sense uygulamasından LCD OverDrive özelliği var ise açın bir miktar azaltır.

Acer Nitro serisinde ghosting kronik diyebiliriz. Nitro sense uygulamasından LCD OverDrive özelliği var ise açın bir miktar azaltır.

Evet öyle bir ayar vardı ve aktifleştirdim eğer problem çözülürse veya dediğiniz gibi azalırsa tekrar dönüş yapacağım teşekkür ederim bu arada diğer çözümlere de açıcğım.

Hortlatayım dedim konuyu, herhangi bir düzelme yok arkadaşlar oyundan oyuna değişiyor tabii bu. Mesela the hunter oyunlarını oynayamıyorum bile çok blurlu gözüküyor ama atıyorum Call of Duty serisinde sıkıntı yok. Anti-aliasing falan kapatınca düzeliyor bazı oyunlarda. Maalesef LCD OverDrive da yaramadı...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı