Monster Abra A5 V1 1.1 Oyunlarda Kasma Sorunu

haribo5757

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Sevgili Forum Üyeleri,

Benim bilgisayarım Monster Abra A5 V1 1.1.

GTX960M
İ7
8GB Ram var içinde

ve GTA 5, Farcry4 gibi oyunları high ayarlarda rahatlıkla oynatıyor.

Ancak sürekli fan çıkış yerleri ısınıyordu mesela Rust'ta falan ayaklarımı yakıyor hatta ama fazla önemsemedim. Çünkü FPS zarar vermediğini gördüm.

21 Haziran 2016 tarihinde bilgisayarıma Witcher 3 yükledim. Oyuna girdim ve aşırı şekilde kastığını gördüm daha sonrasında ekran kartımı güncelledim ve tekrar girdim düzeldi. Sonra çıktım ve tekrar girdim aynı şey yine nükseddi. Daha sonra oyundan kaynaklı birşey olduğunu umdum ve GTA 5 'e girdim ve gayet normal di GTA 5.

Daha sonra biraz araştırdım ve ısıdan olduğunu gördüm ve evet bilgisayarı dinlendirdim, tekrar açtım ve düzeldi ancak max 2 dk sonra yine aynı şeyler olmaya başladı ve bahsetmeyi unuttum bu kasma sadece oyun içi değil oyun açılırken ki amd reklamı gibi şeylerde de oluyor.

Sonra bilgisayarıma SpeedFan indirdim ve şok oldum.Sıcaklık değerleri şu şekilde. İnternetten hemen notebook soğutucu sipariş ettim. Daha elime ulaşmadı.

Sonra bilgisayarı kapadım ve bugün tekrar girdim yaklaşık 10 saat dinlendi ve birde ne göreyim GTA Sanandreas da bile kasan bir bilgisayar. Her oyunda kasıyor. Ama bu kasma 15 -20 fps değil max 1-2 FPS yani. 2-3 saniyede bir bi görüntü geliyor slayt gösterisi gibi.

Şuan korktuğum şey ekran kartım yanmış olabilir mi ?

Taş gibi bilgisayar bir günde ne olmuş olabilir ki? Şu an herzamanki aynı ısıyı hissediyorum bacaklarımda :/

Isı değerleri böyle (Yük altında değilken)

6.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Notebook'u alalı ne kadar süre oldu? Bu süre içinde hiç içini temizlettiniz mi fanları vs?

Özellikle gamebook'larda içini ve fanları temizlemek önemlidir. Fanlarda bir arıza olmuş olabilir yük altında değilken bu değerler hiç normal değil. Keşke ısınma başladığı zaman bir şeyler yapsaydınız kasa değil bu.

Ayaklarımın altında demişsiniz. Notebook'un altında fanların hava alabilmesi için bölmeler olması gerek. Bu yüzden oyunlarda masanın üstünde kullanılması önerilir. Alttaki notebook ayakları bilgisayarı yukarıda tutar. Fanların hava alışını kapatmış - azaltmış da olabilirsiniz.

Alt kapağı açıp lehimlere bakın, koklayın. Çalıştır -> dxdiag -> ekran kısmında aşağıdaki notları kontrol eder misin birde?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı