Monster Abra A5 v12.1 düşük GPU kullanımı sorunu

davut cemal

Kilopat
Yer
Konya/Beyşehir
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
1 sene önce Monster Abra A5 v12.1 aldım. Bilgisayarın performansından vesaire şikayetçi değilim fakat bazı sorunlarım var.
PUBG oynarken mouse tepkilerinde gecikmeler veya laglar oluşuyordu (pil ayarı yüksek performansta ve adaptöre takılı, Nvidia denetim masasından bütün ayarları yapılmış). Fazla üstünde durmadım, oyunu bıraktım. Ardından Insurgency Sandstorm aldım onu oynamaya başladım ve yine aynı şekilde kasılmalar yaşıyordum ara sıra. Çözünürlüğü düşürmeyi denedim ama geçici bir çözüm oldu. İlgili arkadaşlar bilir, Insurgency Sandstorm ilk güncellemesini aldı geçtiğimiz günlerde, ben bu güncellemeyi yaptım, gireyim dedim oyuna. Girdikten sonra baktım ki artık düşük çözünürlükte bile mouse işlemiyor kasıntıdan. Sonra Afterburner’ı açıp sistem durumunu takip ettim. Ekran kartım 70°C’lerdeyken, %40-70 arası kullanılıyor, işlemcim ise 80°C civarında %100 kullanılıyor sabit olarak. O kadar ayar denedim fakat bu durum değişmedi. Merak ettim açtım CS'yi, dayadım grafikleri sona yine durum aşağı yukarı aynı. Ne yapmam gerekiyor? Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba başkan bende abra v12.1 kullanıyorum.
1-W10 sürümün ne güncel mi?(Asla w10 güncelleştirmesi yapma.)
2-Oyunlarda vsync açık mı kapalı mı?(Pubgde deneyebilirsin yada başka oyunlarda.Hani dönerken kesik kesik çizgiler oluyor ya onu kapatıyor)
3-Nvidia denetim masasında battery boost açık mı kapalı mı?(BATTERY BOOST KAPAT)
4-Nvidia denetim masası güncel mi?(Asla GÜNCELLEME)
Genelde w10 güncellemelerinde derler ki pc için güncelleme yapın diye.ben güncelleme yaptığım için o sorunlar oldu hatta fps düşmeleri yaşadım csde fps im iyi olsa bile sanki 30 fps gibi oynuyor hissi yaşadım.Usb driver varsa ekran kartının ilk sürücüsünü indir VE w10 ilk sürümünü indir.Çünkü ben laptobu ilk aldığımda bu sorunlar yoktu.güncelleye güncelleye bu sıkıntılar oluştu.Güncellemeleri silip tekrar yükledim sorunum kalmadı...
Bu arada sırf senin için ayarlarıma baktım cs go da yüksek hepsi ama ben sıkıntı yaşamadım.Bana steam adresini at varsa ordan konuşabiliriz...
Tulpar t5 17.1 aldım gtx 1060 var oda ekran kartının hepsını kullanmıyor cs de 100 fps alıyorum %22 kullanıyor gpu yu bıktım artık
Senin sorun benimkinden de beter diyebiliriz. En kısa zamanda dönüş yapıcam.
@LockDownTR Bugün:
NVidia dosyalarını tamamen kaldırıp, kalan dosyaları sildikten sonra, bilgisayar ile gelen driver usb'sinden 382.05 sürümünü yükledim.
Entegre grafiğin yani İntel HD Graphics'i kaldırıp, bilgisayar ile gelen driver usb'sinden 22.20.16.4749 sürümünü yükledim.
*Bu işlemleri yapmadan önce içime sinsin diye format attım şöyle ki; Windows 10 ilk çıktığı sıralar kendime usb yapmıştım, halen saklarım ve sürümü 1511'dir.
Bunların sonucunda Counter-Strike'da olan fps sorunum düzeldi fakat ekran kartı halen yatmakta(çözünürlük olarak laptop ekranı küçük olduğu için 4:3'te oynuyorum bu yüzden kaynaklanabilir).
Pubg'yi ve Sandstorm'u henüz denemedim çünkü iki oyun da aynı oyun motorunu kullanıyorlar ve ikisinde de ayrı ayrı optimizasyon sorunları var. Neticede sorunum büyük oranda açıklığa kavuştu.
Senin problemine gelince sanırım Tulpar serisinde BIOS güncellemesi var onu yaptın mı yoksa yapmadın mı bi kontrol edip, benim adımlarımı takip edebilirsin. Bunların haricinde eğer bilgisayarında fiziksel olarak bir problem yoksa (termal macunların, fanların temizliği vesaire) muhtemelen bu sürücü sürümlerinden kaynaklanıyordur. Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum. İlgileriniz için teşekkür ederim. Yardımcı olabileceğim bir mesele olursa buradayım.

Son düzenleme:
Senin sorun benimkinden de beter diyebiliriz. En kısa zamanda dönüş yapıcam.
@LockDownTR Bugün:
NVidia dosyalarını tamamen kaldırıp, kalan dosyaları sildikten sonra, bilgisayar ile gelen driver usb'sinden 382.05 sürümünü yükledim.
Entegre grafiğin yani İntel HD Graphics'i kaldırıp, bilgisayar ile gelen driver usb'sinden 22.20.16.4749 sürümünü yükledim.
*Bu işlemleri yapmadan önce içime sinsin diye format attım şöyle ki; Windows 10 ilk çıktığı sıralar kendime usb yapmıştım, halen saklarım ve sürümü 1511'dir.
Bunların sonucunda Counter-Strike'da olan fps sorunum düzeldi fakat ekran kartı halen yatmakta(çözünürlük olarak laptop ekranı küçük olduğu için 4:3'te oynuyorum bu yüzden kaynaklanabilir).
Pubg'yi ve Sandstorm'u henüz denemedim çünkü iki oyun da aynı oyun motorunu kullanıyorlar ve ikisinde de ayrı ayrı optimizasyon sorunları var. Neticede sorunum büyük oranda açıklığa kavuştu.
Senin problemine gelince sanırım Tulpar serisinde BIOS güncellemesi var onu yaptın mı yoksa yapmadın mı bi kontrol edip, benim adımlarımı takip edebilirsin. Bunların haricinde eğer bilgisayarında fiziksel olarak bir problem yoksa (termal macunların, fanların temizliği vesaire) muhtemelen bu sürücü sürümlerinden kaynaklanıyordur. Konuyu çözüldü olarak işaretliyorum. İlgileriniz için teşekkür ederim. Yardımcı olabileceğim bir mesele olursa buradayım.
Kardeşim merhaba ben de abra a5 v12. 1 kullanıcısıyım işlemleri nasıl yaptığını bana özelden anlatıp o sürücüleri dosyaları yollama şansın var mı. Kafayı yiyeceğim çünkü uğraşmaktan lütfen yardımcı ol
emre veya davut kardeşim bana da yardımcı olur musunuz ayrı sorun var bende de steamden eklesem anlatsanız lütfen
Steamden ekledim kardeşim

Son düzenleme:
Hocam bende Monster kullanıcısıyım. Bende sadece squad, insurgency sandstorm, cs go oynuyorum. Cs go da bir sıkıntım yok fakat diğer iki oyunda da ekran kartı kullanımı %50 seviyelerinde geziyor yüksek ayarlarda da düşükte de. Her şeyi yaptım fakat bir türlü çözemedim yardımcı olur musunuz ?

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı