Monster Abra A5 v12.1 düşük GPU kullanımı sorunu

davut cemal

Kilopat
Yer
Konya/Beyşehir
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
1 sene önce Monster Abra A5 v12.1 aldım. Bilgisayarın performansından vesaire şikayetçi değilim fakat bazı sorunlarım var.
PUBG oynarken mouse tepkilerinde gecikmeler veya laglar oluşuyordu (pil ayarı yüksek performansta ve adaptöre takılı, Nvidia denetim masasından bütün ayarları yapılmış). Fazla üstünde durmadım, oyunu bıraktım. Ardından Insurgency Sandstorm aldım onu oynamaya başladım ve yine aynı şekilde kasılmalar yaşıyordum ara sıra. Çözünürlüğü düşürmeyi denedim ama geçici bir çözüm oldu. İlgili arkadaşlar bilir, Insurgency Sandstorm ilk güncellemesini aldı geçtiğimiz günlerde, ben bu güncellemeyi yaptım, gireyim dedim oyuna. Girdikten sonra baktım ki artık düşük çözünürlükte bile mouse işlemiyor kasıntıdan. Sonra Afterburner’ı açıp sistem durumunu takip ettim. Ekran kartım 70°C’lerdeyken, %40-70 arası kullanılıyor, işlemcim ise 80°C civarında %100 kullanılıyor sabit olarak. O kadar ayar denedim fakat bu durum değişmedi. Merak ettim açtım CS'yi, dayadım grafikleri sona yine durum aşağı yukarı aynı. Ne yapmam gerekiyor? Yardımınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba başkan bende abra v12.1 kullanıyorum.
1-W10 sürümün ne güncel mi?(Asla w10 güncelleştirmesi yapma.)
2-Oyunlarda vsync açık mı kapalı mı?(Pubgde deneyebilirsin yada başka oyunlarda.Hani dönerken kesik kesik çizgiler oluyor ya onu kapatıyor)
3-Nvidia denetim masasında battery boost açık mı kapalı mı?(BATTERY BOOST KAPAT)
4-Nvidia denetim masası güncel mi?(Asla GÜNCELLEME)
Genelde w10 güncellemelerinde derler ki pc için güncelleme yapın diye.ben güncelleme yaptığım için o sorunlar oldu hatta fps düşmeleri yaşadım csde fps im iyi olsa bile sanki 30 fps gibi oynuyor hissi yaşadım.Usb driver varsa ekran kartının ilk sürücüsünü indir VE w10 ilk sürümünü indir.Çünkü ben laptobu ilk aldığımda bu sorunlar yoktu.güncelleye güncelleye bu sıkıntılar oluştu.Güncellemeleri silip tekrar yükledim sorunum kalmadı...
Bu arada sırf senin için ayarlarıma baktım cs go da yüksek hepsi ama ben sıkıntı yaşamadım.Bana steam adresini at varsa ordan konuşabiliriz...
@crazy_vefa halihazırda denedim, durum yine aynı. nvidia denetim masasından oyuna özel program ayarlarından grafik işlemciyi entegre olarak seçtiğimde kasılma gidiyor fakat fps 30 40 civarında stabil olarak seyrediyor, Aynı anda işlemci kullanımı %100’den %50’lere düşüyor.

Son düzenleme:
Şimdi CPU %100 ama GPU düşük olursa darboğaz yapıyor diyebiliriz kabaca. İşlemciye daha fazla yük biniyor. Siz şimdi yavaş yavaş ayarları kısarak tekrar tekrar deneyin. İşlemci %80 dolaylarında veya maksimum %90 seviyesinde gezecek şekilde olsun. GPU %90-100 arasında seyreder zaten.

Şimdi CPU %100 ama GPU düşük olursa darboğaz yapıyor diyebiliriz kabaca. İşlemciye daha fazla yük biniyor. Siz şimdi yavaş yavaş ayarları kısarak tekrar tekrar deneyin. İşlemci %80 dolaylarında veya maksimum %90 seviyesinde gezecek şekilde olsun. GPU %90-100 arasında seyreder zaten.
Biraz sonra deneyeceğim, oyun içinden görüntüler paylaşırım.
Oyuna girdiğimde işlemci frekansını da düşürüyor o da ayrı bi mesele, turbo boost ile 3.5e kadar, ama oyuna tıkladığımda 2.49’da stabil.
Bu oyunun arayüzünde iken;
374473

Bu Very High ayarlarda iken;
374474

Bu ise low ayarlarda iken (hiçbir şey farketmiyor cpu açısından @crazy_vefa );
374475

Son düzenleme:
2-Oyunlarda vsync açık mı kapalı mı?(Pubgde deneyebilirsin yada başka oyunlarda.Hani dönerken kesik kesik çizgiler oluyor ya onu kapatıyor)
3-Nvidia denetim masasında battery boost açık mı kapalı mı?(BATTERY BOOST KAPAT)
Genelde w10 güncellemelerinde derler ki pc için güncelleme yapın diye.ben güncelleme yaptığım için o sorunlar oldu hatta fps düşmeleri yaşadım csde fps im iyi olsa bile sanki 30 fps gibi oynuyor hissi yaşadım.Usb driver varsa ekran kartının ilk sürücüsünü indir VE w10 ilk sürümünü indir.Çünkü ben laptobu ilk aldığımda bu sorunlar yoktu.güncelleye güncelleye bu sıkıntılar oluştu.Güncellemeleri silip tekrar yükledim sorunum kalmadı...
Bu arada sırf senin için ayarlarıma baktım cs go da yüksek hepsi ama ben sıkıntı yaşamadım.Bana steam adresini at varsa ordan konuşabiliriz...

Çözüm
1- Maalesef w10 en güncel şekilde.
2- V-Sync kullanmıyorum yanlış hatırlamıyorsam.
3- Battery boost tabii ki de kapalı.
4- Maalesef güncel.
W10 retail lisans, sürüm olarak tam ayrıntısını bilmiyorum ama güncel.
Dediğin gibi deneyeceğim, eskiden bende de sorun yoktu, ilgin için çok teşekkür ederim. Steam hesabımı nereden atabilirim?

Geri
Yukarı