Monster Abra A5 V12.1 Twitch Yayınında Takılmalar

Yago

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Front End Developer / Profosyonel Powerlifting Sporcusu
Merhabalar. Başlıkta da yazdığım gibi mesela Raft oyununda 70 FPS'nin altına düşmüyorum yayın açık iken fakat fareyi döndürdüğümde sanki Pingim 200 gibi takılıyor.

CS:GO gibi oyunları da denedim Pingim 60'ı geçmiyor ama yine takılmalar oluyor. Bu sadece online oyunlarda oluyor. PUBG'yi de denediğimde 60 FPS alırken yine mouse çevirmelerinde takılıyordu. Anlık FPS dropları olmuyor FPS'ler hep sabit değerler arasında Ping varmış gibi ama oyunlarda Ping'te gözükmüyor.

İnternetim 50Mbps download 5Mbps upload fiber internet.
Sistemim Monster Abra A5 V12.1 (SSD özelleştirildi.)

Ayrıntılı olarak:
  • 7. Nesil Intel® Kaby Lake Core™ i5-7300HQ 4C/4T; 6MB L3; 8GT/s; 2.5GHz > 3.5GHz; 45W; 14nm
  • 4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 128-Bit DX12
  • İntel(R) HD Graphics 630
  • 8GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2400MHz SODIMM
  • Samsung 256GB PM961 M.2 Sata PCIe 3.0 x4 (Okuma: 2800 MB/s - Yazma: 1100 MB/s)

Cat6 15m kablo kullanıyorum.

OBS ile yayın açıyorum. Bitrate'i 1500'e kadar düşürdüm hala sorun aynı. Yayınlarda sorunum yok, 720p 60 FPS dropsuz yayın yapabiliyorum.

Şimdiden söyleyeyim laptop ile yayın olmaz vb demeyin çünkü yayın yapabiliyorum FPS düşmesi de çok fazla olmuyor fakat takılmalar yaşıyorum. Anlık FPS dropları da olmuyor belirteyim FPS'ler genelde sabit aralıklarda ilerliyor.

Yabancı kaynaklarda da soruna rastlayamadım. PUBG'yi geçtim Fornite ya da Raft gibi oyunlarda bile FPS düşmediği halde takılma oluyor bu da oyun ve yayın zevkimi etkiliyor.

Son düzenleme:
Bana RAM yetersizliğinden kaynaklı gibi geldi. Yayın dışı aynı oyunlarda takılma oluyor mu? Takılma olurken MSI Afterburner ile oyun içi değerleri gönderin.

Yok yayın dışı oyunlarda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Hangi değerleri göndereyim Afterburner ile?

Oyun içi değerleri. CPU, GPU, RAM kullanımları, sıcaklıklar vb. her şey dahil olsun.

Tamamdır şuan ayarları yaptım PUBG ve Cs go üzerinden ekran görüntüsü çekip atacağım.

Bende i5 6300HQ'lu bilgisayar var, işlemciyi çok kullanan yazılımlarda aşırı yetersiz kalıyor. Zaten 7300HQ azıcık daha iyi, aynı sayılır. Bu yayın mevzusu işlemciye çok yük bindiriyor diye biliyorum. Ben işlemciden şüphelendim. Pentium G5600 ayarında bir işlemci, ne bekleyebiliriz ki?

Son düzenleme:
60 FPS’i düşürmeyi denese. Bende yayın yapıyorum, 48 FPS yapınca daha iyi sonuçlar aldım. Ben 2.500 bit veriyorum ama 60 FPS sıkıntı yaratmamıştı.

Oyun içi değerleri. CPU, GPU, RAM kullanımları, sıcaklıklar vb. her şey dahil olsun.

Açıkçası PUBG yine çöktü galiba hatalardan olayı giremedim ama hata ekranında bile FPS 40-50 olurken mouse takılıyordu baya.

Ekran Görüntüsü : Screenshot

Cs go'ya girdim.

Ekran Görüntüsü : Screenshot

Cpu ve GPU kullanımları %90-100 arasındaydı hep. Herhangi bir darboğaz göremedim. Fakat PUBG de menüde bile 5600 küsür GB ram kullanıyordu. Bunun yanında sıcaklık 70-78 arasında oldu nadiren 80 oluyor zaten (PUBG de baya arttı onu yazmayı unuttum 80-85 arası oldu onda.).

Eğer burda anlık tam belli olmadıysa Twitch adımı vereyim direk yayından bakın değerlere oyun içii hani değişimi görmek isterseniz. Onun dışında görüntüler böyle.

Bunları yaparken OBS ayarlarım :

Twitch sunucu : Frankfurt
Bitrate 1500
Anathar kare aralığı: 2
CPU Kullanım ön ayarı: superfast
Temel çözünürlük 1920x1080
Çıkış çözünürlüğü 1280x720
FPS: 60
Boyut azaltma filtresi Bicubic(Keskinleştirilmiş boyutlandırma, 16 örnek)
60 FPS’i düşürmeyi denese. Bende yayın yapıyorum, 48 FPS yapınca daha iyi sonuçlar aldım. Ben 2.500 bit veriyorum ama 60 FPS sıkıntı yaratmamıştı.

Onu da denedim 30 FPS ye çektim yayını sorun aynen devam ediyordu hatta bu sefer arada yayında takılmalar oldu geri 60 yaptım düzeldi.
Bende i5 6300HQ'lu bilgisayar var, işlemciyi çok kullanan yazılımlarda aşırı yetersiz kalıyor. Zaten 7300HQ azıcık daha iyi aynı sayılır. Bu yayın mevzusu işlemciye çok yük bindiriyor diye biliyorum. Ben işlemciden şüphelendim. Pentium G5600 ayarında bir işlemci, ne bekleyebiliriz ki?

Fakat FPS düşüşü yaşamıyorum. Misal Fortnite oynarken FPS 100 küsürden 60-70 e düşüyor yine akıcı oynamam gerekirken mouse hareketlerine takılmalar oluyor pingime bakıyorum 60 da sabit.

Son düzenleme:
İşlemci yetersiz.

Bu videodaki gibi oluyor değil mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Resim paylaşacağın zaman burayı kullanmalısın.
Adsız.jpg

Son düzenleme:
İşlemci yetersiz.

Bu videodaki gibi oluyor değil mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Resim paylaşacağın zaman burayı kullanmalısın.
Eki Görüntüle 305392

Hayır burda fark ediyorsan anlık FPS düşüşleri oluyor. Bende FPS düşüşleri olmuyor bunu kaç kere belirttim. Benim oyunum akıcı oluyor faka diyelim sağa ya da sola döneceğim ani dönüşler yapamıyorum takılıyor fakat bu takılmalar sırasında FPS de droplar olmuyor.

Ping gibi düşünün. Cs de pingin 100 olunca FPS değişmeden nasıl oyunda takılmalar oluyor ama hala 150 FPS alıyorsun aynısı bende oluyor yayın açtığımda. Ama ping ve FPS değerlerim normal.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı