Monster Abra A5 v15.2.1 laptop ikinci monitör ile FPS düşmesi oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

SaKinLordq

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 gb ram
Ekran kartı
gtx 1650
İşlemci
i7 9750h
Bugün ikinci monitöre geçtim. Laptop artı monitör şeklinde kullanıyorum. HDMI kablo ile bağladım. Görüntüyü sadece harici monitörden yansıtıyorum. Oyunlara girdiğimde aşırı FPS düşmesi yiyorum. Valorant'ta FPS 80-350 FPS arası gidiyor. Rocket League'de denedim ne kadar FPS aldığıma bakmadım fakat orada da aşırı FPS düşmesi yiyorum oyunlar bildiğin kasıyor gibi oluyor sizce sebebi ne olabilir? Daha önce harici ekranı almadan önce sadece laptoptan Valorant'ı oynarken hiç FPS düşmesi falan yemiyordum. Sizce sorun neden kaynaklıdır?

Laptop modeli = Monster Abra A5 v15.2.1 (60 Hz)

Monitör modeli = LG 24GN650-B (144Hz)

Hocam selamlar. Aynı laptop ile uzun süre laptop + monitör şeklinde oynadım. Isınmadan kaynaklı ani fps dropları yaşıyordum ama bunun haricinde herhangi bir fps düşmesi olmadan oynadım. Ek olarak tam ekran yaptınız mı?

Bugün ikinci monitöre geçtim. Laptop artı monitör şeklinde kullanıyorum. HDMI kablo ile bağladım. Görüntüyü sadece harici monitörden yansıtıyorum. Oyunlara girdiğimde aşırı FPS düşmesi yiyorum. Valorant'ta FPS 80-350 FPS arası gidiyor. Rocket League'de denedim ne kadar FPS aldığıma bakmadım fakat orada da aşırı FPS düşmesi yiyorum oyunlar bildiğin kasıyor gibi oluyor sizce sebebi ne olabilir? Daha önce harici ekranı almadan önce sadece laptoptan Valorant'ı oynarken hiç FPS düşmesi falan yemiyordum. Sizce sorun neden kaynaklıdır?

Laptop modeli = Monster Abra A5 v15.2.1 (60 Hz)

Monitör modeli = LG 24GN650-B (144Hz)

Takilma gibiyse driverlar la alakali diger ekran yapinca harici de laptop AC kapa öyle dene bende de vardi gecti şu an kendi ekraninda 144Hz PUBG misal 90 aliyorsam harici 144Hz monitor de 85 FPS aliyordum ve kasilma vardi simdi duzeldi driverlar la alakali.

Hocam selamlar. Aynı laptop ile uzun süre laptop + monitör şeklinde oynadım. Isınmadan kaynaklı ani fps dropları yaşıyordum ama bunun haricinde herhangi bir fps düşmesi olmadan oynadım. Ek olarak tam ekran yaptınız mı?
Isınmadan kaynaklı bir drop olduğunu düşünmüyorum çünkü daha önce monitörsüz oynadığımda böyle bir drop yaşamıyordum.Acaba hdmı kablom kalitesiz olduğundan olabilir mi? Ufo testi yaptığımda herhangi bir sorun yaşamıyorum ama.
Takilma gibiyse driverlar la alakali diger ekran yapinca harici de laptop AC kapa öyle dene bende de vardi gecti şu an kendi ekraninda 144Hz PUBG misal 90 aliyorsam harici 144Hz monitor de 85 FPS aliyordum ve kasilma vardi simdi duzeldi driverlar la alakali.

Driverlerım güncel diye hatırlıyorum ama yine de kontrol edeyim. HDMI kablonun kalitesinden kaynaklanır mı? Ufo testi yapınca herhangi bir sorun görünmüyor ama?

Dosya Ekleri

• settings.png
    settings.png
    715,7 KB · Görüntüleme: 29
Isınmadan kaynaklı bir drop olduğunu düşünmüyorum çünkü daha önce monitörsüz oynadığımda böyle bir drop yaşamıyordum. Acaba HDMI kablom kalitesiz olduğundan olabilir mi? Ufo testi yaptığımda herhangi bir sorun yaşamıyorum ama.

Driverlerım güncel diye hatırlıyorum ama yine de kontrol edeyim. HDMI kablonun kalitesinden kaynaklanır mı? Ufo testi yapınca herhangi bir sorun görünmüyor ama?

Bazen cakisma olabiliyor şu an benimki stabil MUX falan la alakasi bile yok olsa iyi olurda muhtemelen caksima hatta eski Windows kursun sonra sen kur ustune en gunceli sonra ikinci ekran yaptin PC AC kapa yap dene bakalim zaten masaustunde bile o kasmayi yapiyor harici ekranda duzeldi bende şu an sorunsuz.

Bazen cakisma olabiliyor şu an benimki stabil MUX falan la alakasi bile yok olsa iyi olurda muhtemelen caksima hatta eski Windows kursun sonra sen kur ustune en gunceli sonra ikinci ekran yaptin PC AC kapa yap dene bakalim zaten masaustunde bile o kasmayi yapiyor harici ekranda duzeldi bende şu an sorunsuz.
Garip bir şey farkettim nvidia benim monitörü garip bir çözünürlükte görüyor galiba.Benim monitör 1920*1080 oysaki bu neyle alakalı acaba?
Yalnızca 2 ekran üzerinden göster diyerek mi yeniden başlatıyorum?

Dosya Ekleri

• geforce experience.png
    geforce experience.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 24
  • Adsız.png
    Adsız.png
    55,2 KB · Görüntüleme: 24
Garip bir şey fark ettim NVIDIA benim monitörü garip bir çözünürlükte görüyor galiba. Benim monitör 1920*1080 oysaki bu neyle alakalı acaba?
Yalnızca 2 ekran üzerinden göster diyerek mi yeniden başlatıyorum?

Aynen öyle yap masa ustunde klasor dosya AC hareket ettir kasma varsa duzelmemistir harici monitor icin konusuyorum ama duzelmis oluyor ayrica Windows 10 ise sag tik ozellikler goruntu ayari grafik ayari donanim hizlandirmali GPU bende acik grafik performansi tercihide masaustu NVIDIA yuksek performans sec sonra kapat AC bak bakalim.

Aynen öyle yap masa ustunde klasor dosya AC hareket ettir kasma varsa duzelmemistir harici monitor icin konusuyorum ama duzelmis oluyor ayrica Windows 10 ise sag tik ozellikler goruntu ayari grafik ayari donanim hizlandirmali GPU bende acik grafik performansi tercihide masaustu NVIDIA yuksek performans sec sonra kapat AC bak bakalim.
Sende mi hdmı kablosu ile bağlıyorsun?
Hocam ek olarak NVIDIA ayarlarını Valorant'ta kullanmanızı tavsiye etmem. Valorant ayarlardaki pil ayarlarını da Full kapalı yapın dilerseniz.

Yok NVIDIA ayarlarını kullanmıyorum zaten. Pil ayarları öncedeki laptoptan kalma fakat oyun içini etkilemiyor o ayarlar diye biliyorum.

Reis az önce sadece kapat aç yaptım mucizevi ve ilginç bir şekilde rocket League'de sıfır kasma ve 143 FPS sabit oynadım. Birazdan valorantıda deneyip sonuçlarını buraya yazarım. Yaptığım tek şey bilgisayarı yeniden başlatmak oldu. 😅

Son düzenleme:
Sende mi HDMI kablosu ile bağlıyorsun?

Yok NVIDIA ayarlarını kullanmıyorum zaten. Pil ayarları öncedeki laptoptan kalma fakat oyun içini etkilemiyor o ayarlar diye biliyorum.

Reis az önce sadece kapat aç yaptım mucizevi ve ilginç bir şekilde Rocket League'de sıfır kasma ve 143 FPS sabit oynadım. Birazdan valorantıda deneyip sonuçlarını buraya yazarım. Yaptığım tek şey bilgisayarı yeniden başlatmak oldu. 😅

En başta dedim ya muhtrmelen ayarlanmiyor bende AC kapa yaptim oldu yoksa duzelmiyor ya da kayitlanmiyor herhalde muhtemelen de driverla alakalidir.

Geri
Yukarı