Monster Abra A5 v15.7 SSD önerisi

Deniz Kaya 40

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ben Monster Abra A5 v15.7 modeline sahibim. Bilgisayarı aldığımda o anki ekonomik sebeplerimden dolayı SSD kısmını yükseltemedim ve şu ana nasip olacak inşallah. Şu anki SSD'm 230 GB civarında ve hiç yeterli değil. Monster yetkili serviste 2. slota ekleme yapıyorlar fakat biraz araştırma yaptıktan sonra fark ettim ki bu işlem çok pahalı ve SSD'yi elden alıp kendim kurmam daha uygun oluyor. Sizlere sorum şu; hangi SSD'yi alacağımı bilmiyorum 500 GB civarında bir SSD arıyorum ve bir bakıyorum farklı tiplerde SSD çeşitleri var ve hangisi benim bilgisayarıma uygun hiç bilmiyorum. Kısacası bana hangi SSD tipini alacağımı anlatabilir misiniz? Şimdiden cevaplayan herkese teşekkürler!

2 adet M.2 slotunuz ve bir adet SATA portunuz var, kendi sitesinde gördüğüm üzere. Bütçe belirtirseniz yardımcı olabiliriz.

Ekran görüntüsü 2020-09-24 175516.png

Cihazınızda WD SN550 gibi iyi bir SSD var. Eğer Windows kurmak için almayı düşünmüyorsanız, M.2 portu için Kingston A2000 500GB öneririm. Hızı arada düşse de, depolama ve oyun için kullandığım için sorun olmuyor. 2.5" için ise WD Blue 1TB SSD kullanıyorum. O da gayet iyi.

ssd.png

Çalışma sıcaklıkları:
WD Blue >> 37 derece.
Corsair MP510 ( Windows diski )>>38 derece.
Kingston A2000 >>30 derece.

Kingston boşta iken WD'ye göre daha soğuk çalışıyor. Bu da M.2'nin avantajı zaten.

Öncelikle zamanını ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim. Bütçem 500 lira civarı.

SATA SSD dediğim gibi takabilirsiniz, şunlar uygun;

Ek olarak belirteyim, eğer oyun ve günlük kullanım amaçlı ise M.2 ile farkları hissedilmiyor.

Cihazınızda WD SN550 gibi iyi bir SSD var. Eğer Windows kurmak için almayı düşünmüyorsanız, M.2 portu için Kingston A2000 500GB öneririm. Hızı arada düşse de, depolama ve oyun için kullandığım için sorun olmuyor. 2.5" için ise WD Blue 1TB SSD kullanıyorum. O da gayet iyi.

Eki Görüntüle 679776

Çalışma sıcaklıkları:
WD Blue >> 37 derece.
Corsair MP510 ( Windows diski )>>38 derece.
Kingston A2000 >>30 derece.

Kingston boşta iken WD'ye göre daha soğuk çalışıyor. Bu da M.2'nin avantajı zaten.
Teşekkür ederim ilgilendiğin için. Benim kafamda şu denli bir soru var; Şimdi bir kaç türlü ssd çeşidi var. Bunların hepsi benim laptopuma uygun olur mu acaba hiç bilmiyorum. Yoksa sadece m2 türü mü uygun olur? Teşekkürler.
SATA SSD dediğim gibi takabilirsiniz, şunlar uygun;

Ek olarak belirteyim, eğer oyun ve günlük kullanım amaçlı ise M.2 ile farkları hissedilmiyor.
Yani ben bu ssdleri alıp laptopuma montajını direkt olarak sağlayabilir miyim? Uyumluluk sorunu olmaz değil mi? Fazla bilgim olmadığı için soruyorum kusura bakma cidden. İlla m2 almama gerek yok yani değil mi.

Teşekkür ederim ilgilendiğin için. Benim kafamda şu denli bir soru var; şimdi birkaç türlü SSD çeşidi var. Bunların hepsi benim laptopuma uygun olur mu acaba hiç bilmiyorum. Yoksa sadece M.2 türü mü uygun olur? Teşekkürler.

Yani ben bu SSD'leri alıp laptopuma montajını direkt olarak sağlayabilir miyim? Uyumluluk sorunu olmaz değil mi? Fazla bilgim olmadığı için soruyorum kusura bakma cidden. İlla M.2 almama gerek yok yani değil mi?

SSD'ler arabirime göre ikiye ayrılır. SATA ve m2. SATA hızları 500-600mb/s okuma-yazma hızı maksimum değerlerde olur. M.2 SSD ise 3000mb/s okuma-yazma'ya kadar çıkabilir. Ama M.2 arabirimi olup hızları SATA olan SSD'lere dikkat edin.

Sizin şu anda eğer Monster'ın sitesindeki modeli aldıysanız hem M.2 hem de SATA için boş portunuz vardır.

Teşekkür ederim ilgilendiğin için. Benim kafamda şu denli bir soru var; Şimdi bir kaç türlü ssd çeşidi var. Bunların hepsi benim laptopuma uygun olur mu acaba hiç bilmiyorum. Yoksa sadece m2 türü mü uygun olur? Teşekkürler.

Yani ben bu ssdleri alıp laptopuma montajını direkt olarak sağlayabilir miyim? Uyumluluk sorunu olmaz değil mi? Fazla bilgim olmadığı için soruyorum kusura bakma cidden. İlla m2 almama gerek yok yani değil mi.
2,5 inç 500,480,512GB SSD diye araştırın.
Ben Monster teknik servisinde 1TB HDD taktırdım 7200RPM yavaş değil tavsiye ederim.

@Deniz Kaya 40 Hayır, uyumluluk sorunu olmaz. M.2 almana gerek yok gibi duruyor, kendi sitesinden edindiğim bilgilere göre.

Şu videoya bakabilirsin. 7 senelik, ama bir şey değiştiğini sanmıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı