Monster Abra A5 v16.2 laptop aşırı ısınıyor

AMD Undervolt'u bilmiyorum ama tahminimce 82-87 arası. Ryzen Master gibi uygulamalar ile yapılıyormuş. Ancak ben hiç o uygulamayı kullanmadığım için bilmiyorum.

Hocam kuzenim laptop alacak 7K civarına hangisi daha az ısınır diye o yüzden merak ettim.

Bende diyorum nasıl bu kadar iyi sıcaklıklar?

Hocam Turbo kapalı. ThrottleStop Ana Ekranından Disable Turbo tikini kaldırın. SpeedShift EPP'yi tikleyin. Hemen yanında bir sayı belirecek. O sayıyı silin ve oraya 0 yazın. Ardından Enter'e basın. Tekrar test edin.
Hocam dediğinz şekilde yaptım 5dk max 67 derece oldu.
Untitled.png

Bu arada Mavi ekrana Core sebep olmuş. Core'u -120 Offset Voltage ayarlayın. Cache'i de -120 ayarlayın.

TPL sekmesinde
PL1: 100 (Clamp'i kaldırın.)
PL2: 120
Olarak ayarlayın.

Turbo Time Limit'i 28 ayarlayın. Apply'a basın.

FIVR sekmesinde Thermal Velocity Boost'u tikleyin. Tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin. Ekranda sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın.

Ardından stres testi yapın. Prime95 ile. Stres testini başlattıktan sonra hemen ThrottleStop Limits sekmesini açın. Clear tuşuna basın. Bir ibre muhtemelen kırmızıya dönecektir. Kırmızı ışıklar yandığı anda ekran görüntüsü atın.

Bu arada Mavi ekrana Core sebep olmuş. Core'u -120 Offset Voltage ayarlayın. Cache'i de -120 ayarlayın.

TPL sekmesinde
PL1: 100 (Clamp'i kaldırın.)
PL2: 120
Olarak ayarlayın.

Turbo Time Limit'i 28 ayarlayın. Apply'a basın.

FIVR sekmesinde Thermal Velocity Boost'u tikleyin. Tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin. Ekranda sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın.

Ardından stres testi yapın. Prime95 ile. Stres testini başlattıktan sonra hemen ThrottleStop Limits sekmesini açın. Clear tuşuna basın. Bir ibre muhtemelen kırmızıya dönecektir. Kırmızı ışıklar yandığı anda ekran görüntüsü atın.
Untitled.png

Şimdi sıcaklıklar az da olsa artacak ama merak etme performansını fazla düşüren bu saçma şeyi ortadan kaldırdım. Şimdi tekrar test eder misin bi?
Hocam mavi ekran geldi gene. Yaptığımız ayarlar sıfırlanmış.
Hocam mavi ekran geldi gene. Yaptığımız ayarlar sıfırlanmış.
Hepsini tekrardan ayarladım TS Bench ile yapınca çok fazla hata veriyor ve mavi ekran geliyor. Şuan Prime95 ile deniyorum.

Geri
Yukarı