Monster Abra A5 V17.1.3 işlemcinin yükte 99 dereceye çıkması normal mi?

Sorununun nasıl çözüleceğini biliyorum
1-FPS'yi 144-120-60 sabitle, 60 FPS'de bilgisayar fazla ısınmayacaktır.
2-Control Center'dan fan hızını manuel olarak en fazlaya al.
3-Yansıma ayarlarını oyundan kıs.
4-Eğer hiçbiri olmuyor ise GeForce Experience ile oyunu başlat.
5-Eğer halen düzelmedi ise bilgisayarı kapat ve ızgaralara sert bir şekilde üfle ama sadece üfle.
6-Hala aynı sıkıntıyı alıyorsa teknik servise göndermen şart belki termal macunlarda sıkıntı olmuş olabilir.

Söyleyeceklerim bu kadar. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Clevo'dan benim de dilim yandı daha önceden. GTA V'te işlemci sıcaklığı 96'ları ve ekran kartı 83'leri görüyordu. 1-2 ay sonra ekran kartı arızalandı. 5 10 derece fark etmesi için cihazı mouse pad üstüne koymayın ve arka alt tarafına büyük bir yükselti koyun.

En mantıklısı fanları Full'de kullanmak, basit bir çözüm. HP Pavilion DV6'da fanlar stokta 85 dereceye kadar çok az çalışıyordu ve kendim fan ayarı çektim yoksa ekran kartım soğuk lehim yapıyordu.

Yeni aldığım Monster oyunda anlık 99 dereceye çıktı, birkaç kez. Çok fazla değil mi? Ekran kartı 85-92 arası, işlemci ise 90-99 derecelere çıktı ama çoğunlukla 95 üstündeydi. Bana değerler fazla geldi. Boşta ise 50-60 arası çalışıyorlar. Soğutucu kullanmadın ve fanları en yüksek ayarda çalıştırdım. Oyun Forza Horizon 4 ve ayarları 1920x1080 oyunun kendi ayarladığı ayarlar. Çoğu Ultra, high ve 2X deydi. Fotoda 90 gözüküyor fakat o anlık bir şey.

Eki Görüntüle 1264579

Bende de aynı model var ama hiç 90'ı görmedi. Sen bir servise gönder iyi olur.

Yeni makinelar hep böyle, fanınızı hızlandırarak kısmen çözebilirsiniz, ses yüzünden kulaklık takmanızı öneririm. Ben tonfang kasa 3070'li modelden alıp kullanmıştım durum çok farklı değildi. MUX Switch olmadığı için iade ettim. Aşağıda belirttiğim sistemden önce 2070'li MSI GL75 kullandım, şu anki sistemde de aynı. Eğer Turbo fanı açmazsam sıcaklıklar bu şekilde geziyor. Uzun vadede donanım bozulacağına fan bozulsun yenisi bulunur deyip oyunlarda hep Turbo fan ile kullanıyorum. Belki kaliteli bir laptop soğutucu birkaç derece daha serinlik sağlayabilir. Monster makinelar biraz hassastır serin çalıştırmaya özen göster.

Son olarak; arkadaşlar bir model veya markada bu sıcak çalışma olayı yok, piyasadaki bütün laptoplar sıcak çalışıyor. Bunları tasarlayan mühendislerin de bir hesabı vardır, 10 sene önceki silikon yarı iletken kalitesi ile şimdiki bir değil. Sanırım yeni makinelarda 100 dereceye kadar problem yok. Makinalarınızı olabildiğince yere karşı terazili çalıştırın ve sıcaklık değişimlerini minimize edin, bir sıcak bir soğuk olmasın. Olabildiğince serin çalıştırın. Korozoyna karşı koruyun(özellikle hava soğukken sıcak makineyı çantaya atıp dışarıda soğutup bir anda sıcak ortama girip makineyı çantadan çıkartmayın. Terleme oluyor.)

PC: ASUS TUF B350M Plus Gaming anakart | AMD Ryzen 5 2400G APU | MSI Gaming X 1060 3GB GPU | Kingston HyperX Predator 2x8 16 GB CL16 3200MHz RAM | Corsair Force'le 240GB SSD | Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB HDD | FSP Hydro HD700 700W 80+ Bronze PSU | Corsair Carbide Spec-Alpha kasa.

Bunun sebebi güç ayarlarından. Bende Monster kullanıyorum ve ilk aldığım zaman çoğu oyunda 95 dereceye kadar çıkıyordu. Daha sonra araştırmaya başladım çünkü gerçekten anormal bir durumdu. Sebebinin bilgisayar güç ayarlarinda işlemcinin bir sınırlama olmadığını gördüm yani maksimum grafik ve performans için işlemciyi köküne kadar kullanıyor.

Forza 4 işlemciyi sınırlamadan yüzde yüz güçte kullanırken 99 dereceye kadar çıktı ve 120 sabit FPS aliyorum. Daha sonra işlemci kullanımını yüzde yüzden yüzde 95'e çektim ve maksimum 81 dereceyi gördü, FPS ise 115'e sabitlendi ve boştaykende 30 35 derece arası işlemci. Sana önerim oyundan 5 FPS feda et ve işlemcinin kullanımı 95'e çek, bu şekilde yüksek ısıdan kurtulursun ve laptopun ömrü uzar.

İşlemcinize göre YouTube'da ya da yabancı forumlarda bir araştırma yaparak undervolt yapabilirsiniz. Bende 9750H işlemcili ve 1660 Ti ekran kartlı Acer modeli var. Normalde işlemci sıcaklığı 90'dan aşağı inmiyordu oysa şimdi 80'den yukarı çıkmıyor.

Bilgisayar otomatik güvenlik kapanma sınırına gelmiş, bu sıcaklıklar normal değil. 90-95 i geçmesi hiç değil. Hele rtx 3050 varken bu kadar yüklenmesi de normal değil. İnsan üretimi, bi kontrol ettir derim bence. Can sıkıcı bir durum evet ama bu sıcaklıklar sana pfs ve performans problemi olarak geri döner. Şu an yeni bilgisayar fanlar felan canavar çalışıyordur azcık toz tutsun bilgisayarın otomatik kapanmaya başlar güvenlik sebepli

Geri
Yukarı