Monster Abra A5 V17.1.3 işlemcinin yükte 99 dereceye çıkması normal mi?

Yeni aldığım Monster oyunda anlık 99 dereceye çıktı, birkaç kez. Çok fazla değil mi? Ekran kartı 85-92 arası, işlemci ise 90-99 derecelere çıktı ama çoğunlukla 95 üstündeydi. Bana değerler fazla geldi. Boşta ise 50-60 arası çalışıyorlar. Soğutucu kullanmadın ve fanları en yüksek ayarda çalıştırdım. Oyun Forza Horizon 4 ve ayarları 1920x1080 oyunun kendi ayarladığı ayarlar. Çoğu Ultra, high ve 2X deydi. Fotoda 90 gözüküyor fakat o anlık bir şey.

Eki Görüntüle 1264579

İşlemcideki Turbo Boost özelliği açılınca bu değerlere ulaşıyor. YouTube'a yaz ve kapat o özelliği. FPS farkı maksimum 5 olur ama sıcaklık 60-65 olur. İadelik bir durum değil. Laptop işlemcilerinde kronik rahatsızlık sanırım bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle laptoplarda ısı sınırı vardır. Sizinkinde kaç bilmiyorum ama benimkinde 91 dereceyi görünce frekans kısıyor ve 92 olmasına asla izin vermiyor, odam çok sıcak olduğu günler bu sorunu yaşıyorum. Forza horizon 4te diğer oyunlardan farklı olarak haritamızda oyunu oynayan hiç tanınadığımız diğer oyuncularda gezmekte, bu olay doğrudan işlemciye yüklenen bir etken, oyununuz 137 fps görünüyor, 120 ye sabitleyebilir veya grafik ayarlarını yükselterek, yükü cpu üzerinden bi tık çekebilirsiniz.

Monster YouTube kanalında bilgisayarın performansını artirma videosu var, oradan aç izle.

Bence yanlisn var çünkü ben de Monster kullanıyorum ve dGPU ayarı Monster'larin genelinde var.

A5 17.2 cihazım da insyde BIOS var ve dGPU ayarı yok.

11.nesil Abra'larda yok diye biliyorum. Sizinki bir önceki nesil Tulpar olduğu için dGPU olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcideki Turbo Boost özelliği açılınca bu değerlere ulaşıyor. YouTube'a yaz ve kapat o özelliği. FPS farkı maksimum 5 olur ama sıcaklık 60-65 olur. İadelik bir durum değil. Laptop işlemcilerinde kronik rahatsızlık sanırım bu.
Maksimum 5 olmuyor GTA5 de 30 fps forza da 20 fps csgoda ortalama 100 fps düşüyor.

Yeni aldığım Monster oyunda anlık 99 dereceye çıktı, birkaç kez. Çok fazla değil mi? Ekran kartı 85-92 arası, işlemci ise 90-99 derecelere çıktı ama çoğunlukla 95 üstündeydi. Bana değerler fazla geldi. Boşta ise 50-60 arası çalışıyorlar. Soğutucu kullanmadın ve fanları en yüksek ayarda çalıştırdım. Oyun Forza Horizon 4 ve ayarları 1920x1080 oyunun kendi ayarladığı ayarlar. Çoğu Ultra, high ve 2X deydi. Fotoda 90 gözüküyor fakat o anlık bir şey.

Eki Görüntüle 1264579
Knk senin bilgisayarda bir sıkıntı var bende 1 sene önce Monster aldım GTX 1650ti i5 10-300h ve 16gb ram le forzada Max 75 derece gördüm hiç soğutucu kullanmadım şuana kadar sen en iyisi onu bir servise göster

Benim de Lenovo Legion 5 RTX 3060 model laptopum servisten geldikten sonra işlemci 99 ve ekran kartı 87'leri görmüştü. Servise gitmeden önce ekran kartı 80 derecelerde kendini sabitliyordu ama servsite anakartı değiştirildikten sonra bu sabitleme derecesi 86'ya çıkmıştı ve anlık 87'leri görüyordu. Doa formu için servise tekrar gönderdim ve servis verdi. Simdi Hepsiburada stokta yok para iadesi yapalım diyor ama verdikleri parayla şimdi RTX 3050 anca alınır. Kabul etmeyeceğim, seçimlik haklarımdan istediğini müşteri seçer. Sende bence aynı cihazın oyun testlerine YouTube'dan bakıp karşılaştır. Eğer onlarda bu sıcaklığı görmüyorsa değiştir, hiç serviste tamirle uğraşma. Cihaz daha yeni.

Sicakliklar fabrika cikisi degerlere donsun istiyorsan Honeywell PTM7950 cured sheet alip kullanabilirsin.

Sıcaklıklar hiç normal değil, normal diyenlerin bilgisi yok fikri var. Laptopun ömrünü kat kat kısaltır o sıcaklıklar. İmkanın varsa iade et.
Bu sıcaklıklar normal bir laptopa göre normal değil ama bu kasa zaten yazın PC kışın soba niyetine kullanılmak için yapıldığından bu kasaya göre normal diyorlar. Bu arada bence de laptopu iade edin hocam. Bu ısınma sorunu laptopunuzdan ömür çalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı