Monster Abra A5 v17.1 düşük oyun performansı

İşletim sistemi
Windows 10
Şimdi öncelikle arkadaşlar laptopu bundan 5 ay önce Abra A5 V17.1 modelini aldım. İçinde 8 GB RAM vardı onu 16 yapıp satın aldım. Geldiğinde her şeyi yükledim güncelledim New World'ü kurup oynadım. İlk başlarda 55 60FPS 1080p Ultra ayarda oynadım. Hatta tüm oyunları ulturada oynadım. BF5 vb. Daha sonra bilgisayar yorulmasın diye ayarları kıstım. Son 1 aydır yaşadığım asıl sorun bilgisayar prizdeyken shut down oluyordu. Monster'ı aradım güncellemeleri yaptık. Any Desk üzerinden kendileri de kontrolleri tamamladı. Forza LoL vb hafif denebilecek oyunlarda shut down olmazken New World BF5 gibi oyunları daha açılma ekranlarındayken kapanıyordu bilgisayar. Bende acaba pilsiz oynadığım için olduğunu şüphelenip pili takıp Full şarjda denedim. Aynı sorunla karşılaşmakla kalmadım, üzerine oyun açılırken bilgisayar pilden güç kullanıyordu. Prize takılı olmasına rağmen. Bende servise götürmeye karar verdim. 09.02.2022 tarihinde İzmir şubesine Balıkesir'den elden götürdüm. Götürdüğüm günün akşamı laptopu geri aldım. Bugün anca oyunları yükleyip deneme şansım oldu. Shut down sorunu yaşamaya devam ediyorum. Daha da beteri oyunlarda 15 20FPS alıyorum en beter çözünürlük ve grafiklerde.

Servise bilgisayarı verirken içine dosya oluşturup kanıtlarıyla beraber yüklemiştim(New World'e girerken shut down olduğu video) bakmamışlar ki bu sorunu hala yaşıyorum.

Şimdi serviste bilgisayara yapılan işlemleri söylüyorum. Bakım yapıldı. Thermal macun yenilendi. Klavye altı ve genel temizlik yapıldı. BIOS ve EC güncellemeleri yapıldı.(bana verilen kağıtta yazılanlar bunlar)

Şimdi bana oyunları şarjda oynamam gerektiği söylendi ancak gene oynayamıyorum. FPS düşüşü yaşayan arkadaşlar bataryalarını çıkarıp oynamayı denesinler. Ayrıca Control Center bozuk geldi elime modları çalışmıyor. Ben yüklediğim zaman daha düzgün çalışıyordu. Bugün tekrar aradım servisi tabii ki alanlarında uzman olmayan insanlar çalıştığı için çağrı merkezinde derdimi anlatıp sorunuma çözüm bulamadılar. Bugün hem Instagram hem de Monster'ın kendi sitesine iki defa mesaj gönderdim geri dönüş bekliyorum.

BIOS güncel 2 gün önce kendileri güncellediler Windows güncel. Gerekli NVIDIA ayarları yapıldı. Yani yapılacak yazılımsal her şey yapıldı sorun devam etmekte. Bana kalırsa adaptörün watt ı az yetmediği için bu problemleri yaşıyorum ancak neden oyun açılırken prizdeyken birden pile geçiyor anlam veremiyorum. İnternette vs takılırken prizi kullanıyor oyuna girince pile geçiyor. Çok saçma!

Evet arkadaşlar az önce pili çıkarıp New World'ü açmaya çalıştım bilin bakalım ne oldu...
Bilgisayarinin profesyonel eller tarafindan kontrolden gecirilmesi gerekiyor anlattiklarina bakarak tam bir neden sunmak zor.

Performans modundayken CPU sıcaklığınız 99-100 derecelere ulaşmadan CPU çalışma frekansınız dediğiniz aralıktaysa BIOS sürümünüzle ilgili bir sıkıntı olabilir. 99-100 derecede throttle olması normal ona bir şey demiyorum. Asıl üzerinde durduğum konu işlemci sıcaklığınız 86 derecelerdeyken de performans problemi yaşamanız. Bu sıcaklıkta throttle yoktur olmaması gerekir diye düşünüyorum. BIOS sürümünüz güncel görünüyor ama yine de bir uyumsuzluk olabilir. BIOS sürümü 1.07.09tfb18 olan ve kendim de dahil 1.07.10tfb26 BIOS sürümü kullananlarda sorunun çözüldüğünü gördüm. Bu konu üzerinde ısrarla durmamın sebebi V17 cihazlara sahip arkadaşların probleminin genel olarak bu problemi BIOS güncellemesiyle çözebilmesi. KBC/EC versiyonunuz nedir BIOS arayüzünden bakabilir misiniz? Kullanıcılardan gördüğüm kadarıyla KBC/EC 1.07.08 ve 1.07.09 versiyonlarını kullananlarda sıkıntı yok (kendim de dahil 1.07.08 sürümündeyim diğer sürümler hakkında pek bir fikrim yok) fakat 1.07.05 KBC/EC sürümüne sahip (sürümü yanlış hatırlamıyorsam böyle idi) bir kullanıcının BIOS güncellemesi sonrasında da problemi devam etmişti diye hatırlıyorum. KBC/EC sürümünüzle de ilgili olabilir problem. En azından forumlarda ve Şikayetvar üzerinden gördüklerimden yola çıkarak genelde Monster'dan aldıkları geri dönüşler sonrasında bu problemi BIOS ve KBC/EC versiyonunu güncelleyerek çözmüşler. Sistemde düşük performans, GPU'nun tam gücünü verememesi, performans modunda CPU 86 derecelerdeyken bile stabil çalışmaması ama güç tasarruf modunda daha istikrarlı çalışması gibi benzer bulgular olduğu için bu konu üzerinde duruyorum. Hangi çözüm önerisine bakacağınız size kalmış üstadım konunuzun takipçisiyim. KBC/EC versiyonunuzu da bir kontrol edin @erengore'nin çözüm önerisi işe yaramaz ise KBC/EC sürümü eskiyse çözüm onu güncellemekte de yatıyor olabilir. Bana biraz durum ilginç geldi güç tasarruf modunda CPU 4000MHz seviyelerinde takılabiliyorken sıcaklık 86 derecelerde fakat performans moduna aldığınızda işlemci dediğinize göre stabil olmayan frekans değerleriyle çalışıyor ve 99-100 derecelerde takılı kalıyorsunuz. Yazılımsal bir sıkıntı olabilir diye BIOS ve KBC/EC sürümleri üzerinde çok durdum çünkü dediğim gibi bu sorunu Monster ekipleri de genelde böyle çözüyor gözlemlediğim kadarıyla başka bir sebep yoksa.

Bu arada tüm dediğimiz güncellemelere ve @erengore'nin çözüm önerisine rağmen sorununuz devam ederse Monster ile iletişime geçip 1.07.10tfb26 BIOS sürümüne geçmeyi de deneyebilirsiniz. V17.2 sahibiyim fakat v17.1 ile de bu sürüm uyumludur diye düşünüyorum Monster'a sormakta fayda var yanlış bilgi olmasın. Ben bu 1.07.10tfb26 sürümüne sahibim ve bu sürüme geçtikten sonra problemlerim çözüldü 1.07.10tfb31 hakkında bir fikrim yok. 1.07.07tfb10 kullanıyordum güncellemeden önce ve performans düşüklüğü problemi vardı, 1.07.09tfb18 ve 1.07.10tfb26 sürümlerinde çözülmüş olan problem belki de ilginç bir şekilde 1.07.10tfb31 sürümünde devam etmiş olabilir bilemiyorum. 1.07.10tfb31 sürümüne sahip diğer kullanıcılarda KBC/EC versiyonu da sizin ile aynı ise ve onlar sıkıntı yaşamıyorsa bir şey diyemeyeceğim.

2 gün önce satın aldığım RAM geldi taktım Dual channel çalışıyor GTA Online da 50-60 FPS arası değişiyor Ultra ayarlarda fakat ısı problemi hala devam ediyor güç tasarrufunda 85-86 derecenin üstüne çıkmıyor performans moduna aldığım saniye işlemci 95-100 derece oluyor ve performans modu ile güç tasarrufu modu arasında 10 FPS gibi bir fark oluşuyor daha performanslı fakat çok ısınıyor.

Konuyu hortlatmak gibi oluyor ama ortada kalmış bir durum söz konusu. Gidişatı tekrar merak ettiğim için yazıyorum. Son durum nedir? Aradan neredeyse 1 yıl geçmiş.

Konuyu hortlatmak gibi oluyor ama ortada kalmış bir durum söz konusu. Gidişatı tekrar merak ettiğim için yazıyorum. Son durum nedir? Aradan neredeyse 1 yıl geçmiş.

Hocam son durum iyi bir 8 GB RAM alıp çift kanala çıkınca rahatladı bilgisayar FPS değerleri gayet normal fakat RAM aldığımda temizledim bilgisayarı (fan temizliği, termal macun değişimi vs.) Ama sıcaklık değerlerinde bir değişim olmadı.

Hocam son durum iyi bir 8 GB RAM alıp çift kanala çıkınca rahatladı bilgisayar FPS değerleri gayet normal fakat RAM aldığımda temizledim bilgisayarı (fan temizliği, termal macun değişimi vs.) Ama sıcaklık değerlerinde bir değişim olmadı.
Bu süreç içerisinde BIOS güncellemesi aldı mı cihaz? Benim cihaza konu tarihi üzerine 2 güncelleme daha geldi. 11400H - 3050 ASUS TUF. GPU performans sorununu çözdüler.

Geri
Yukarı