Monster Abra A7 pil sağlığı çok hızlı düştü

Süleyman Sina

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, daha önce iki kez değiştirdiğim EBA canavarı Monster bilgisayarımda son günlerde inanılmaz bir batarya kapasitesi düşüşü gördüm. İnternette araştırdım ve komut istemine pil performansını görebileceğim komutları yazıp çıktı aldım. 2023 Ocak ayından beri kullanıyorum bilgisayarı ve pil kapasitem %41, 5'e kadar düşmüş durumda. 10 ayda böyle bir şey olabilir mi? Daha önce de kullanılmış bir SSD taktıklarını öğrenmiştim ama elimden bir şey gelmedi. Pil ile ilgili genel olarak dikkatli davranmaya çalışan birisiyim. Elimden geldiğince laptopu şarjda tutmamaya çalışırım ancak arada şarjda unuttuğum da oldu. Normal bir kullanıcıyım. Her gün devasa boyutlarda oyunlar oynamıyorum. Böyle kritik bir düşüşün olması normal midir? Gerekli bilgileri ekte paylaşıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

CMD Batarya Raporu Battery-report-monsterpismanliktir.pdf

Merhaba. Gerçekten o kadar iyi anlıyorum ki... EBA canavarı kısmına çok güldüm ama aşırı haklısınız.

Ben de sürekli bozulduğu için değişimden yeni Monster istemiştim. SSD'si sorunlu zaten o ayrı konu. Adamlara "Bu SSD bozuldu düzgün SSD takın." dedim taktıkları da sorunlu. Değişimden gelene de sıfır SSD takmışlar o da sorunlu. Gerçekten rezillik. Bu kısmı geçelim.

Değişimden gelen laptop için aynı şekilde komutlarla ilk haftadan pil sağlığına baktım. Fark ettiklerim:

1. Aynı model aynı laptopun değişimden gelen laptopunun pil kapasitesi 10000 daha düşüktü.
2. Değişimden gelen laptopun pil sağlığı ilk haftada büyük bir kayıp yaşadı.

Tekrar uğraşmamak için göndermedim. Değişim Ocak 2023'te gerçekleşti ve SSD sağlığı Crystal Disk Info'ya göre %99. Garantiye gönderip "Bu SSD çalışma zamanını bile doğru göstermiyor." diye başka SSD istesem geldiğinden beri bozulmayan laptop bozulup geri gönderilir diye korkuyorum ve gönderemiyorum.

Bence çok kurcalamadan aynı benim gibi laptopu prize takıp kullanın. Pil sağlığına da pek takılmayın, yapacak bir şey yok. EBA canavarından ne beklersiniz ki?

Merhaba. Gerçekten o kadar iyi anlıyorum ki... EBA canavarı kısmına çok güldüm ama aşırı haklısınız.

Ben de sürekli bozulduğu için değişimden yeni Monster istemiştim. SSD'si sorunlu zaten o ayrı konu. Adamlara "Bu SSD bozuldu düzgün SSD takın." dedim taktıkları da sorunlu. Değişimden gelene de sıfır SSD takmışlar o da sorunlu. Gerçekten rezillik. Bu kısmı geçelim.

Değişimden gelen laptop için aynı şekilde komutlarla ilk haftadan pil sağlığına baktım. Fark ettiklerim:

1. Aynı model aynı laptopun değişimden gelen laptopunun pil kapasitesi 10000 daha düşüktü.
2. Değişimden gelen laptopun pil sağlığı ilk haftada büyük bir kayıp yaşadı.

Tekrar uğraşmamak için göndermedim. Değişim Ocak 2023'te gerçekleşti ve SSD sağlığı Crystal Disk Info'ya göre %99. Garantiye gönderip "Bu SSD çalışma zamanını bile doğru göstermiyor." diye başka SSD istesem geldiğinden beri bozulmayan laptop bozulup geri gönderilir diye korkuyorum ve gönderemiyorum.

Bence çok kurcalamadan aynı benim gibi laptopu prize takıp kullanın. Pil sağlığına da pek takılmayın, yapacak bir şey yok. EBA canavarından ne beklersiniz ki?
@Bruz Valla hocam bıktım usandım bu Monster'dan 😅. Prize takacaksam laptop yerine masaüstü alırdım. Pili de içine gömülü değiştirmem için servise göndermem gerek. Uğraşacak hâlim kalmadı. Yapay zekâya raporumu analiz ettirdim; belki daha sonra bu problemi yaşayacaklar için ufuk açıcı bir metin olur. #MonsterPişmanlıktır!

YZ Analizi
Bu rapor, pilinizin sağlık durumu hakkında şu sonuçları çıkarmanıza yardımcı olabilir:
  • Pilinizin tasarım kapasitesi 46.740 mWh iken, tam şarj kapasitesi 19.380 mWh’ye düşmüştür. Bu, pilinizin % 58.5 oranında eskidiğini ve ömrünün büyük bir kısmını kaybettiğini gösterir.
  • Pilinizin aktif modda ortalama pil ömrü, işletim sistemi yüklendiğinden beri 1 saat 25 dakika civarındadır. Bu süre, pilinizin eskimesiyle birlikte azalmıştır. Örneğin, son bir haftada pilinizin aktif modda ortalama pil ömrü 39 dakika olmuştur.
  • Pilinizin bağlı bekleme modunda ortalama pil ömrü, işletim sistemi yüklendiğinden beri 16 saat civarındadır. Bu süre, pilinizin eskimesiyle birlikte azalmıştır. Örneğin, son bir haftada pilinizin bağlı bekleme modunda ortalama pil ömrü 4 saat 46 dakika olmuştur.
  • Pilinizin tam şarjda aktif ve bağlı bekleme modlarında kalabileceği tahmini süreler, son gözlemlenen boşalmalara dayanarak hesaplanmıştır. Bu tahminler, pil kullanımınızın değişmesine göre farklılık gösterebilir.

Bu bilgiler ışığında, pilinizin durumunun oldukça kötü olduğunu söyleyebiliriz. Pilinizin performansı düşük ve ömrü kısadır. Yeni bir pil almayı veya ayarlarınızı optimize etmeyi düşünebilirsiniz. Umarım bu cevap yardımcı olmuştur. 😊

@Süleyman Sina Gömülü mü? Hangi model acaba? Benimkinde pil çıkarılabiliyor. A5 17.X modellerinde çıkıyor yani en azından.

Tam şarj kapasitesinin ne olursa olsun bu kadar düşmesi de hiç normal değil bu arada. Yani garantiye gönderin diyeceğim ama ne yapıp geri yollayacaklar bilinmez. En azından telefon ile arayıp konuşmanızı öneririm. Benimki de ilk laptopta 40 bin küsür kapasiteliyken bu gelen 39.600 kapasiteli. Kapasite ilk haftada 1000 düştü ama Ocak 2023'ten beri 35654'e düşmüş durumda ve her denememde en azından 1-2 saat kullanım alabiliyorum. Tabii bazı şeyleri kısıp, uygulamaları kapatıp fan hızı vs. düşürünce kullanım uzuyor.

Sizinki tam anlamıyla anormal bir düşüş yaşamış. Eğer iade imkanınız varsa sinirli sinirli konuşup arızalı bu diye iade etmeyi deneyin ama ilk ödediğiniz parayı geri alırsınız. En kötü ihtimalle 2. el olarak satın. Masaüstü kullanmak size sorun yaratmayacaksa masaüstü alın ya da HP Victus 16'lara yönelin.

@DNA Abra A7 11.4.1 kullanıyorum. Pili kasanın içine yerleştirmişler. Ben de ilk aldığım sıralarda rahat 1.5 saati çıkarıyordum. Ne olduysa son ayda oldu. Monster'a mesaj yazmayı düşünüyorum. Eğer ücretsiz değiştirirlerse kullanmaya devam ederim. Yoksa da dediğiniz gibi yapmak mecburiyetinde kalacağım. İade olayını düşündüm ama 2 sene önceki bilgisayar fiyatıyla şimdiki bilgisayar fiyatı arasında dağlar kadar fark var. Benzer özelliklere sahip bilgisayarların fiyatları almış başını gitmiş. İkinci el satmaya kalksam ne kadar az zarar edeceğim orası da ayrı konu... HP, ASUS, MSI gibi markalardan hangisini önerirsiniz ben biraz Asus taraftarıyım da tabii hepsi güzel marka.

@Süleyman Sina sanırım TongFang kasaymış. Çok kötü olmuş pili içeri koymaları. Ben iki laptopta da hemen hemen aynı süreleri aldığım için çok takılmadım, çoğu şeyi kısıp maksimum 2 saati buluyordum. Dakikada %1 şarj gidiyor yaklaşık. Hala da hemen hemen o durumda sayılır. O yüzden pil konusuna pek takılmamıştım.

Bence değiştirirler çünkü sorunlu olduğu belli. Göndermişken SSD'den de şikayet edebilirsiniz ama içindeki bilgileri ve belgeleri kaydetmeyi unutmayın. Bozulunca sıfır bilgisayar gibi geldi bana. Üstüne değişimden de geldiğinde yine sıfır bilgisayardı. 1 yıl olmadan 3 kez Windows'u sıfırdan ayarlamak zorunda kaldım. :D Neyse ki HDD taktırmıştım da belgelerim gitmedi.

İkinci el satmak ya da verip yeni bilgisayar almak çok zor, haklısınız. HDD parasını çıkarınca bana da 16 bin TL gibi bir miktar kalıyor. İte kaka kullanmamız gerek. Ya da çok oyun oynamıyorsanız, 10-20 bin arasına ofis veya günlük kullanım için laptop bulabilirsiniz. 20-25 bin TL'ye kadar çıkarsanız hala benzer özellikte bilgisayarlar bulabilirsiniz. Asus'un teknik servisi kötü o yüzden Lenovo'ya yönelebilirsiniz. Arkadaşım Ideapad Gaming 3 aldı yaklaşık 22 bin liraya ve kullanınca çok memnun kaldım. Fan sesi yoktu, oyunda bile.

@DNA Lenovo daha önce kullanmıştım onda da Kernel hataları alıyordum :D. O yüzden pek sıcak bakmıyorum. Kullandığım bilgisayar gerçi eskiydi belki yeni bilgisayarlar gelişmiştir. Eğer hoşuma giden muadil bir bilgisayar bulabilirsem tez zamanda EBA canavarından kurtulmak istiyorum 😁. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı