Monster Abra A7 v12.2 aşırı ısınma sorunu

Makaleler
1
Yer
/
Arkadaşlar bu sorun kronik mi? İşlemci boşta 45-50 arası hatta daha fazla seyrettiği bile oluyor. Undervolt yapayım dedim ama beceremedim, bilgisayar resetlendi. Fanlar boşta çok dönüyor ve oyun oynarken uçak gibi ses çıkarıyor. Çözümü nedir?
Sistem:
i5 10300H
GTX 1650 Ti
16 GB 2933 MHz DDR4

Arkadaşlar bu sorun kronik mi? İşlemci boşta 45-50 arası hatta daha fazla seyrettiği bile oluyor. Undervolt yapayım dedim ama beceremedim, bilgisayar resetlendi. Fanlar boşta çok dönüyor ve oyun oynarken uçak gibi ses çıkarıyor. Çözümü nedir?
Sistem:
i5 10300H
GTX 1650 Ti
16 GB 2933 MHz DDR4
benimde casper excalibur g770 i5 9300h gtx 10503gb bilgisayarık aynı senin gibiydi ısınıyordu ve uçak gibi ses çıkarıyordu çözümü satmakta buldum..

Bir nebze çözüm olabilen birkaç alternatif işlem var fakat bir yerden sonrasına müdahale edilemiyor maalesef. Undervolt yerine işlemcinin Turbo Boost özelliğini kapatırsanız çok daha stabil bir performans ve sıcaklık değeri elde edersiniz. Ben öyle yaptım ve pek bir performans kaybı da yaşamadım. Elbette farkı oluyor ama ısınmasın istiyorsanız, bir nebze de olsa sıcaklık azaltmak istiyorsanız ya bir undervolt rehberiyle voltaj değerlerini tutturup undervolt etmeniz gerek ya da dediğimi yapmanız.
Bu arada ben GPU'yu da undervolt ettim MSI Afterburner kullanarak ama cihaz zaten ucuz ve yetersiz soğutmaya sahip olduğu için maalesef olduğu kadar.
Dediğim işlemler için forumu araştırırsanız gerekli bilgileri bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Umarım çözüme ulaşırsınız.

Sistem:
i5 10300H.
GTX 1650 Ti.
16 GB 2933 MHz DDR4.

Office moda al.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Her işlemcide oluyor. Ama render yaparsan yapma derim. İşlemci hızını 2.90GHz (2900MHz) yapıyor.

Aslında ülkemizde satılan Excalibur, Monster vb. markaların gaming laptopların pofpoflandıkları kadar iyi değiller. Yok 256GB RAM'li, yok GTX 1050 Ti, yok o, yok şu diye diye milletin gözünü boyayarak satış yapıyor bu üreticiler. Pek memnun kalmazsınız uzun kullanımda. İade edebiliyorsanız iade edin. MSI, ASUS vb. üreticilerin ürünlerini alın. Uzun süre rahat rahat kullanırsınız.

-110 mv ve işlemci kullanımını en fazla %90'a ayarladım. Şimdi CS:GO ve ETS 2'de ultra ayarlarda denedim ve problem çıkmadı. Arada bir fare imleci takılır gibi oluyor ama eskisi kadar çok ses yok ve en fazla 60 derece. İnşallah uzun vadede utandırmaz.
Ayrıca CS:GO'da 1080p'de en az 60 FPS aldım.

-110 mv ve işlemci kullanımını en fazla %90'a ayarladım. Şimdi CS:GO ve ETS 2'de ultra ayarlarda denedim ve problem çıkmadı. Arada bir fare imleci takılır gibi oluyor ama eskisi kadar çok ses yok ve en fazla 60 derece. İnşallah uzun vadede utandırmaz.
Ayrıca CS:GO'da 1080p'de en az 60 FPS aldım.
Her ikisini yapmanıza gerek yok bence çünkü işlemci kullanımını %100'den %99'a çekmek bile Turbo Boost'u kapatır. Üzerine bir de undervolt yaparsanız bayağı bir performans düşüşü yaşarsınız. Yukarıda video atan arkadaşın yöntemini uygularsanız undervolt yapmadan kayda değer bir sıcaklık düşüşü elde edebilirsiniz.

Her ikisini yapmanıza gerek yok bence çünkü işlemci kullanımını %100'den %99'a çekmek bile Turbo Boost'u kapatır. Üzerine bir de undervolt yaparsanız bayağı bir performans düşüşü yaşarsınız. Yukarıda video atan arkadaşın yöntemini uygularsanız undervolt yapmadan kayda değer bir sıcaklık düşüşü elde edebilirsiniz.
Evet sonra da onu denedim 60 derecenin üstüne çıkmadı. İnşallah uzun vadede sıkıntı çıkarmaz. Aslında Monster ısınma problemine de bir çözüm getirse tadından yenmez.
Stres testinde işlemci kullanımı %100, en fazla da 60 dereceyi gördü ama 2.50 GHz’nin üstüne çıkmadı. Performansta düşüş yaratır mı?

Geri
Yukarı