Monster/Clevo RGB Kontrol Yazılımı (Animasyonlu ve Statik)

CustomLight​

EN: Forget the old-fashioned software the manufacturer gave you to manage the lights and discover the magic of lights with us!
TR: Işıkları yönetmeniz için üreticinin size verdiği eski moda yazılımı unutun ve ışıkların büyüsünü bizimle keşfedin!

Yazılım Dili (Software Language) : C# (.Net Framework 4.8)

Not: Control Center 3.0 kullanılan cihazlarda sadece kullanılabilir. Uyumsuz ise program hata verecektir.

Animasyon Modları (Animation Modes)​

• Rainbow​
  • Random Color​
  • Random Flash​
  • Color Flash​
  • Random Breathing​
  • Color Breathing​

Arayüz (Interface)​

Screenshot Screenshot Screenshot Screenshot Screenshot Screenshot Screenshot Screenshot

Derlenenler (Built With)​

• MaterialSkin - Theming .NET WinForms, C# or VB.Net, to Google's Material Design Principles.​
  • ColorPicker - The MechanikaDesign.WinForms.UI.ColorPicker library contains a series of custom controls for displaying colors. Controls allow color selection via a RGB ColorHexagon, a ColorWheel, a ColorBox, and a ColorSliderfor entering colors via RGB or HSL.​

Releases / Source​

Merhaba, bahsi geçen modeller için (ki onlardan birisi olan ve benim sahip olduğum Clevo NH58DEQ) modlu bir BIOS'a sahibim ve sanırım sahip olan da tek kişi benim. Herhangi bir konuda ayarları açılmış bir BIOS'u olan bir laptopa ihtiyacınız olur ise özelden iletişime geçebilirsiniz. BIOS'u modlama sebebim XMP açmak ve fanları tam anlamıyla kontrol etmekti. XMP açabildim ancak fan kontrolünü ne yazık ki tamamen açılmış BIOS üzerinden bile sağlayamadım. Yapmak istediğim şey fanının minimum dönüş hızını 35%'in altına çekmekti. Tamamen boştayken bile işlemci fanı 2400 devirde dönüyor ve bu çok rahatsız edici. Özellikle sessiz bir ortamda finallere çalışırken çok sinir bozucu olabiliyor. Bunun için RLECviewer gibi bir alternatif var ancak program çok eski ve yeteri kadar işlevsel değil. Fan hızları arasındaki geçişler çok ani ve 2 saniyeliğine işlemci 75 dereceyi gördüğünde fan bir anda 100% e çıkıp duruyor bu program ile. Siz acaba bu tür kontrol programı geliştirebilir miydiniz? Hatta Control Center 3.0'a alternatif olabilecek bir uygulama geliştirmeye ne derdiniz? 2.5 yıldır uğraştığım bir şey bu fan hızının taban hızını 35%den 0%'a çekmek.

Hocam profilinize giremiyorum ama modlanmış BIOS desteği için yazıyorum bilginize.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bahsi geçen modeller için (ki onlardan birisi olan ve benim sahip olduğum Clevo NH58DEQ) modlu bir BIOS'a sahibim ve sanırım sahip olan da tek kişi benim. Herhangi bir konuda ayarları açılmış bir biosu olan bir laptopa ihtiyacınız olur ise özelden iletişime geçebilirsiniz. BIOS'u modlama sebebim XMP açmak ve fanları tam anlamıyla kontrol etmekti. XMP açabildim ancak fan kontrolünü ne yazık ki tamamen açılmış BIOS üzerinden bile sağlayamadım. Yapmak istediğim şey fanının minimum dönüş hızını 35%'in altına çekmekti. tamamen boştayken bile işlemci fanı 2400 devirde dönüyor ve bu çok rahatsız edici. Özellikle sessiz bir ortamda finallere çalışırken çok sinir bozucu olabiliyor. Bunun için RLECviewer gibi bir alternatif var ancak program çok eski ve yeteri kadar işlevsel değil. Fan hızları arasındaki geçişler çok ani ve 2 saniyeliğine işlemci 75 dereceyi gördüğünde fan bir anda 100% e çıkıp duruyor bu program ile. Siz acaba bu tür kontrol programı geliştirebilir miydiniz? Hatta Control Center 3.0'a alternatif olabilecek bir uygulama geliştirmeye ne derdiniz? 2.5 yıldır uğraştığım bir şey bu fan hızının taban hızını 35% den 0%'a çekmek.
Fan ayarlarını şu şekilde dumplanmış. Bilginiz varsa geliştirebilirsiniz kendinize göre.
C#:
[DllImport("InsydeDCHU.dll")]
static extern int SetDCHU_Data(int command, byte[] buffer, int length);

static extern int GetDCHU_Data_Buffer(int command, ref byte buffer);

static extern int WriteAppSettings(int page, int offset, int length, ref byte buffer);

public static extern int ReadAppSettings(int page, int offset, int length, ref byte buffer);

public static string GetStatus()
{
    byte[] offset = new byte[4];
    ReadAppSettings(4, 7, 1, ref offset[0]);
    byte[] mode = new byte[4];
    ReadAppSettings(4, 5, 1, ref mode[0]);

return $"FANMODE {LookupMode(mode[0])}\nFANOFFSET {offset[0]}\nFANCURVE {Read_FanInfo()}\nFANTEMP {FanSpeed()}";
}

static string FanSpeed()
{
    byte[] numArray = new byte[256];
    GetDCHU_Data_Buffer(12, ref numArray[0]);
    int rpm = (int)numArray[3] + ((int)numArray[2] << 8);
    rpm = (int)Math.Round(60.0 / (5.56521739130435E-05 * rpm) * 2.0, 0);
    int duty = numArray[16];
    int percent = (int)Math.Round((double)duty / (double)byte.MaxValue * 100.0, 0);
    int remote = (int)numArray[18]; //Global.RW_REG.CalCPUTemp(Global.RW_REG.GetTDP(), (int)numArray[18]);
    return $"{rpm}RPM {percent}% {remote}°C";
}

public static void AntiDust()
{
    SetDCHU_Data(121, new byte[4] { 1, 0, 0, 41 }, 4);
}

// As a percentage in range [0-255]
public static void SetOffset(byte offset)
{
    SetDCHU_Data(121, new byte[4] { offset, 0, 0, 14 }, 4);
    WriteAppSettings(4, 7, 1, ref new byte[4] { offset, 0, 0, 14 }[0]);
}

// 0 - auto
// 1 - max
// 5 - MaxQ
// 6 - custom
public static void SetMode(Mode mode)
{
    SetDCHU_Data(121, new byte[4] { (byte)mode, 0, 0, 1 }, 4);
    WriteAppSettings(4, 5, 1, ref new byte[4] { (byte)mode, 0, 0, 1 }[0]);
}

public enum Mode
{
    Auto = 0,
    Max = 1,
    MaxQ = 5,
    Custom = 6,
}

static string LookupMode(byte mode) =>
mode switch
{
    0 => "Auto",
    1 => "Max",
    5 => "MaxQ",
    6 => "Custom",
    _ => $"Unknown '{mode}'",
};

public static void SetCustomFanTable(byte T1, byte D1, byte T2, byte D2, byte T3, byte D3)
{
    Fan.SetMode(Fan.Mode.Custom);
    byte[] buffer = new byte[256];
    buffer[2] = T2;
    buffer[3] = (byte)Math.Round((double)D2 / 100.0 * (double)byte.MaxValue, 0);
    buffer[4] = T3;
    buffer[5] = (byte)Math.Round((double)D3 / 100.0 * (double)byte.MaxValue, 0);
    int R12 = (int)Math.Round((double)((int)D2 - (int)D1) / (double)((int)T2 - (int)T1) * 2.55 * 16.0, 0);
    int R23 = (int)Math.Round((double)((int)D3 - (int)D2) / (double)((int)T3 - (int)T2) * 2.55 * 16.0, 0);
    int R34 = (int)Math.Round((double)((int)100 - (int)D3) / (double)((int)100 - (int)T3) * 2.55 * 16.0, 0);
    buffer[14] = (byte)(R12 >> 8);
    buffer[15] = (byte)(R12 & (int)byte.MaxValue);
    buffer[16] = (byte)(R23 >> 8);
    buffer[17] = (byte)(R23 & (int)byte.MaxValue);
    buffer[18] = (byte)(R34 >> 8);
    buffer[19] = (byte)(R34 & (int)byte.MaxValue);
    SetDCHU_Data(14, buffer, buffer.Length);
    SetFanInfo(T1, D1, T2, D2, T3, D3);
}

static void SetFanInfo(byte T1, byte D1, byte T2, byte D2, byte T3, byte D3)
{
    byte[] offset = new byte[4];
    ReadAppSettings(4, 7, 1, ref offset[0]);
    byte[] mode = new byte[4];
    ReadAppSettings(4, 5, 1, ref mode[0]);

byte[] buffer = new byte[256];
    buffer[0] = 3; //major
    buffer[1] = 0; //minor
    buffer[2] = 0; //build
    buffer[3] = 0; //revision
    buffer[4] = 8;
    buffer[5] = mode[0];
    buffer[6] = 1;
    buffer[7] = offset[0];
    buffer[16] = D1;
    buffer[17] = D2;
    buffer[18] = D3;
    buffer[19] = (byte)100;
    buffer[22] = T1;
    buffer[23] = T2;
    buffer[24] = T3;
    buffer[25] = (byte)100;
    int R12 = (int)Math.Round((double)((int)D2 - (int)D1) / (double)((int)T2 - (int)T1) * 2.55 * 16.0, 0);
    int R23 = (int)Math.Round((double)((int)D3 - (int)D2) / (double)((int)T3 - (int)T2) * 2.55 * 16.0, 0);
    int R34 = (int)Math.Round((double)((int)100 - (int)D3) / (double)((int)100 - (int)T3) * 2.55 * 16.0, 0);
    buffer[28] = (byte)(R12 & (int)byte.MaxValue);
    buffer[29] = (byte)(R12 >> 8);
    buffer[30] = (byte)(R23 & (int)byte.MaxValue);
    buffer[31] = (byte)(R23 >> 8);
    buffer[32] = (byte)(R34 & (int)byte.MaxValue);
    buffer[33] = (byte)(R34 >> 8);

WriteAppSettings(4, 0, 256, ref buffer[0]);
}

static string Read_FanInfo()
{
    byte[] numArray2 = new byte[256];
    ReadAppSettings(4, 0, 256, ref numArray2[0]);
    byte D1 = numArray2[16];
    byte D2 = numArray2[17];
    byte D3 = numArray2[18];
    byte T1 = numArray2[22];
    byte T2 = numArray2[23];
    byte T3 = numArray2[24];
    return $"{T1}°C {D1}% {T2}°C {D2}% {T3}°C {D3}% 100°C 100% ";
}

Hocam T5 21.5'te çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba program çok iyi fakat control center dan önce açıldığı için önce ayarları uyguluyor sonra control center eski haline çeviriyor nasıl yapmam lazım? Control center i kapatmak istemiyorum.

Hocam merhaba program çok iyi fakat Control Center'dan önce açıldığı için önce ayarları uyguluyor sonra Control Center eski haline çeviriyor nasıl yapmam lazım? Control Center'i kapatmak istemiyorum.

Hocam Microsoft Store'den Clevo'nun sadece LED programını kaldırırsanız olur.
Screenshot_1.png

Yeni konular

Geri
Yukarı