Monster laptop neden alınmaz?

HP'ye katılmıyorum. Ekran berbat, limit var, soğutma limit ile adam akıllı. Asus ise ROG Strix ve ROG Scar harici alınmamalı MSI gibi giriş seviyeleri berbat. Thinkpad ve Dell Latudide kullanıyorum. İkiside bussines laptop ancak Thinkpad yanıyor ve bağırıyor. Dell ise ses yok. Nitro ve G900 kullanıyorum. Nitro'da sınır yok (performans modunda) ve ısınmıyor (maks. 88). G900 ise throttling ve ısınıyor (96 derece. Zaten sınır 96 derece, sınır olmasa 120 görecek.)

Selam @LinusTechTips Hocam,
Yardımınıza ihtiyacım var.
Özellikleri kullanıcı deneyimleri benim için en güvenilir bilgidir hele de işten anlayan birinden geliyorsa.
1-) Bu HP laptoplarda limit kaç watt civarında oluyor. Limit genelde aynı watt seviyesinde mi yoksa modele göre değişken mi? Değişken ise kısaca kaçar watt bu HP'ler. 45 watt zannımca hiç dert olmaz. 30 watt'a tahammül ederim ama daha aşağı ise çöp derim.
2-) Asus ve MSI hakkında bilgiler için teşekkürler.
3-) Thinkpad önceden birinci sınıftı, sonradan mı bozdu? ( Epeydir uzağım ). Aklıma son anda gelen nokta şu oldu. Oyun laptopu olarak kullanılmaması halinde nasıldır?
4-) Dell hakkında söyledikleriniz mutlu etti. Oldum olası sempatim olan bir markaydı ve severdim ama müşteri hizmetleri ve özellikle destek yazılımındaki özensizlik beni deli etti. Bakım yapmıyor hatta bozuyor. Müteaddit tecrübe ile bu husus sabittir (2023). Support asist kullanmayın.
4-) G900 ne anlamamıştım. :) Casper imiş. Kendimi bildim bile en olumsuz yaklaştığım marka. Tamamen ilgi ve alakam dışında ama monster'a göre nasıl konumlandırırsınız merak ettim.

Zaman ayırıp bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Selam @LinusTechTips hocam,
Yardımınıza ihtiyacım var.
Özellikleri kullanıcı deneyimleri benim için en güvenilir bilgidir hele de işten anlayan birinden geliyorsa.
1-) bu HP laptoplarda limit kaç watt civarında oluyor. Limit genelde aynı watt seviyesinde mi yoksa modele göre değişken mi? Değişken ise kısaca kaçar watt bu HP'ler. 45 watt zannımca hiç dert olmaz. 30 Watt'a tahammül ederim ama daha aşağı ise çöp derim.
2-) ASUS ve MSI hakkında bilgiler için teşekkürler.
3-) Thinkpad önceden birinci sınıftı, sonradan mı bozdu? ( epeydir uzağım ). Aklıma son anda gelen nokta şu oldu. Oyun laptopu olarak kullanılmaması halinde nasıldır?
4-) Dell hakkında söyledikleriniz mutlu etti. Oldum olası sempatim olan bir markaydı ve severdim ama müşteri hizmetleri ve özellikle destek yazılımındaki özensizlik beni deli etti. Bakım yapmıyor hatta bozuyor. Müteaddit tecrübe ile bu husus sabittir (2023). Support asist kullanmayın.
4-) G900 ne anlamamıştım. :) Casper imiş. Kendimi bildim bile en olumsuz yaklaştığım marka. Tamamen ilgi ve alakam dışında ama Monster'a göre nasıl konumlandırırsınız merak ettim.

Zaman ayırıp bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Merhaba mermereng,
1-) değişken oluyor. RTX4000 serilerinde 100W ve üstü çok bir şey değiştirmiyor. Power limit (CPU) Victus'larda değşmekle beraber maksimum 35-40W oluyor. Ancak thermal throttling yiyince 20W'lere kadar düşüyor. GPU'da ise Victus maks 115W oluyor. 3000'li serileri ise 75W.
2-) asıl ben teşekkür ederim :)
3-) Thinkpad'de P15v versiyonu var elimde. P15V'nin P15'ten farkı soğutma ve fiyat. P15v daha ucuz ancak tek fanlı bir soğumtaya sahip ve P15'e göre daha ucuz. P15 versiyonu çift fanlı ve P15V'ye göre daha pahalı. Ne kadar ekmek, ne kadar köfte yani :).
4-) Türkiye'deki bütün markaların (Kısmi Casper ve Monster harici) servis sorunu var. Yazılımları sorunlu normal olarak. Ayrıca Dell'imin soğuk çalışması Thinkpad gibi Quadro T1200 GPU'ya sahip olmaması ve cihazın adaptorunun 65W Type-C olması. Cihazın bataryası, perfrormansı çok iyi ama. Zamanında İnpirion E1705, Alienware D256W2 gibi Dell'in en üst seviyelerinide kullandım. E1705, 2005'de çıkan çift fanlı ve yaklaşıık iki baş parmak yüksekiğinde bakır soğutmaya sahip bir bilgisayar. GF63 ise 2020'den sonra çıkmasına rağmen halen tek fanlı bir -sözde- gaming laptop. @Xevanior GF63 kullanıyordu, kendisine sorabilirsiniz.
5-) exalibur g900. ilk aldığım zaman 85 dereceyi geçmiyordu ve throttling yaşamıyordum. Ama 1 sene geçti işlemci 96 (limit) dereceyi görmeye başladı ve throttling yaşamaya başladım. Bu sorunu yükselteç ile bir şekilde çözdüm ancak cihaz genel olarak 80 derece, oyunlarda 93 derece civarı. Monster'ın yenileri çok iyi bence. Limiti yok, soğutması yeterli. Bir tek bakım istiyor. Monster'in yenilerini Victus'a tercih ederim. Tabii bazı hiç alınmayacak modellerde var özellikle 2021 ve öncesi olan modeller. Excalibur önermem, klavyenin 5 ve O tuşlarının LED'lerinde çizgi şeklinde beyazlık var ve en alt sırad-nın LED'i yok desem yeridir. Ayrıca ekran Flex'lerinde sorun var muhtemelen çünkü ekran ara sıra gidip geliyor. Üstüne soğutmasında kullanılan macun bayağı kötü diyebilirim. Bunun yanında BIOS güncellemesi almıyor ve fanlar manuel kontrol edilemiyor. Sadece iki mod var; biri oto, biri Max.

Son düzenleme:
Victus'larda değşmekle beraber maksimum 35-40W oluyor. Ancak thermal throttling yiyince 20W'lere
Donanım hakkında bilgim çok sınırlıdır ama hem limiti olup hem de thermal throttling yiyorsa soğutması çok kötü olmalı gibi bir çıkarım yaptım. Doğru mu bilmem.

1 sene geçti işlemci 96 (limit) dereceyi görmeye başladı
Casper pazarlama stratejisi - Donanım özelliklerine bakarsan satın alırken benzer fiyat bandındakilere göre Ferrari gibi görünür ama ilk turdan sonra Hacı Murat bile gelir bu Ferrari'yi geçer. :)

Monster'ın yenileri çok iyi bence. Limiti yok, soğutması yeterli. Bir tek bakım istiyor. Monster'in yenilerini Victus'a tercih ederim. Tabii bazı hiç alınmayacak modellerde var özellikle 2021 ve öncesi olan modeller.
HP ve özellikle Monster hakkında söyledikleriniz yine benim için çok önemliydi çünkü ne kullandım ne de kullananı gördüm. Zaten bu konudaki malum teşekkür mesajımda da benim için önemini belirtmiştim. Burada söylediklerimiz de epeyce tamamlayıcı nitelikte oldu.

Zaman ayırıp verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler ve iyi akşamlar.

Merhaba mermereng,
1-) değişken oluyor. RTX4000 serilerinde 100W ve üstü çok bir şey değiştirmiyor. Power limit (CPU) Victus'larda değşmekle beraber maksimum 35-40W oluyor. Ancak thermal throttling yiyince 20W'lere kadar düşüyor. GPU'da ise Victus maksimum 115W oluyor. 3000'li serileri ise 75W.
2-) asıl ben teşekkür ederim :)
3-) Thinkpad'de P15v versiyonu var elimde. P15V'nin P15'ten farkı soğutma ve fiyat. P15v daha ucuz ancak tek fanlı bir soğumtaya sahip ve P15'e göre daha ucuz. P15 versiyonu çift fanlı ve P15V'ye göre daha pahalı. Ne kadar ekmek, ne kadar köfte yani :).
4-) Türkiye'deki bütün markaların (kısmı Casper ve Monster harici) servis sorunu var. Yazılımları sorunlu normal olarak. Ayrıca Dell'imin soğuk çalışması Thinkpad gibi Quadro T1200 GPU'ya sahip olmaması ve cihazın adaptorunun 65W Type-C olması. Cihazın bataryası, perfrormansı çok iyi ama. Zamanında İnpirion E1705, Alienware D256W2 gibi Dell'in en üst seviyelerini de kullandım. E1705, 2005'te çıkan çift fanlı ve yaklaşıık iki baş parmak yüksekiğinde bakır soğutmaya sahip bir bilgisayar. GF63 ise 2020'den sonra çıkmasına rağmen halen tek fanlı bir -sözde- gaming laptop. @Xevanior GF65 kullanıyordu, kendisine sorabilirsiniz.
5-) exalibur g900. ilk aldığım zaman 85 dereceyi geçmiyordu ve throttling yaşamıyordum. Ama 1 sene geçti işlemci 96 (limit) dereceyi görmeye başladı ve throttling yaşamaya başladım. Bu sorunu yükselteç ile bir şekilde çözdüm ancak cihaz genel olarak 80 derece, oyunlarda 93 derece civarı. Monster'ın yenileri çok iyi bence. Limiti yok, soğutması yeterli. Bir tek bakım istiyor. Monster'in yenilerini Victus'a tercih ederim. Tabii bazı hiç alınmayacak modellerde var özellikle 2021 ve öncesi olan modeller. Excalibur önermem, klavyenin 5 ve O tuşlarının LED'lerinde çizgi şeklinde beyazlık var ve en alt sırad-nın LED'i yok desem yeridir. Ayrıca ekran Flex'lerinde sorun var muhtemelen çünkü ekran ara sıra gidip geliyor. Üstüne soğutmasında kullanılan macun bayağı kötü diyebilirim. Bunun yanında BIOS güncellemesi almıyor ve fanlar manuel kontrol edilemiyor. Sadece iki mod var; biri oto, biri Max.

GF63 kullanıyorum hocam. Keşke GF65 olsaydı, en azından 2 fanlı bir model.

GF63 kullanıyorum hocam. Keşke GF65 olsaydı, en azından 2 fanlı bir model.
Pardon kariştirmişim hocam. Degiştitim.

Donanım hakkında bilgim çok sınırlıdır ama hem limiti olup hem de thermal throttling yiyorsa soğutması çok kötü olmalı gibi bir çıkarım yaptım. Doğru mu bilmem.

Casper pazarlama stratejisi - Donanım özelliklerine bakarsan satın alırken benzer fiyat bandındakilere göre Ferrari gibi görünür ama ilk turdan sonra Hacı Murat bile gelir bu Ferrari'yi geçer. :)

HP ve özellikle Monster hakkında söyledikleriniz yine benim için çok önemliydi çünkü ne kullandım ne de kullananı gördüm. Zaten bu konudaki malum teşekkür mesajımda da benim için önemini belirtmiştim. Burada söylediklerimiz de epeyce tamamlayıcı nitelikte oldu.

Zaman ayırıp verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler ve iyi akşamlar.
Sizede iyi akşamlar 🖐

Yeni konular

Geri
Yukarı